MorTilki.Com

Topuklu Ayakkabı Kılavuzu : 25 Topuklu Ayakkabı Çeşidi ve Özellikleri

Topuklu Ayakkabı Kılavuzu : 25 Topuklu Ayakkabı Çeşidi ve Özellikleri

Yüksek topuklu ayakkabılar, feminen görünümü sağlayan ve şık kıyafetleri tamamlayan yeni nesil modanın öncüleridir. Son yıllarda çıkan yeni model ve türleriyle topuklular, ayakkabılıklarımızda hayli geniş bir alan işgal ediyor. Çoğu zaman rahatsız edici olmasına rağmen güzel ve şık görüntüsüne dayanamayıp kulladığımız topuklu ayakkabılar hakkında neler biliyoruz?

Bu yazımızda 25 topuklu ayakkabı çeşidini fotoğraflarıyla birlikte derleyip özellikleri hakkında kısa bilgiler vererek mini bir kılavuz hazırladık. İşte o yüksek, orta ve düşük boy topuklu ayakkabı çeşitleri…

Yavru Topuk Ayakkabılar

Yavru topuk ayakkabılar isminden de anlaşılacağı üzere çok kısa topuk boyu olan ayakkabılardır. Bu ayakkabılar gündelik kullanım ve uzun süre ayakta durmanız gereken iş etkinlikleri için oldukça uygundur.

Basit Topuklu Ayakkabılar

Basit topuklu ayakkabıların içi diğerlerine kıyasla daga geniş bir alan sunar. Genellikle topuk boyları 5-8 cm arasındadır. Çok iddialı olmayan bu topuklu modeller genellikle tek renk olabileceği gibi nadiren iki renktende oluşabiliyor. Kadınlar arası toplantılar ve kısa gezilerde kullanılabilir.

Topuklu Stiletto Ayakkabılar

20 santim topuk boyuna kadar ulaşabilen stiletto ayakkabılar, platform ayakkabı türleri içindedir. (Platformlara aşağıda daha geniş yer vereceğiz) Çoğu kadının uzun topuk boyu sebebiyle yürümekte sorun yaşadığı stilettolar kısa boylu kadınların en büyük yardımcısıdır.

Bilekten Kayışlı Topuklu Ayakkabılar

Bu ayakkabılarda topuğun boyu değişebiliyor ancak ortak noktası bileği sarmalayan kayışlarının olması. Bu kayışlar ayakkabıyla rahat yürümenizi sağlarken topukluları daha güvenli hale getiriyor. Bilekten kayışlı bu şık modellerin kullanımı son yıllarda oldukça artmış durumda.

Dolgu Topuklu Ayakkabılar

Dolgu topukların iki ayrı çeşidi vardır. Bunlardan biri genel olarak ayak üzerini örterken diğeri sandalet modelleridir. Dolgu topukların kullanımı daha rahattır. Bu ayakkabılarda topuk taban ayrımı yoktur.

Dolgu Topuk Sandalet Ayakkabılar

Yukarıda bahsettiğimiz dolgu topuk ayakkabıların sandalet tarzı olanlarıdır. Taban kısmı diğeriyle aynı yüksekliğe sahip olsada, üst kısmı ayağın büyük bölümünü açıkta bırakır. Sıcak yaz aylarında kısa boylu kadınların imdadına yetişir.

Koni Topuklu Ayakkabılar

Bu ayakkabıların ökçeleri isminden de anlaşılacağı üzere geniş taban kısmından incelerek, yere doğru daha ince bir hal alır. Basit haliyle dondurma külahına benzetilebilir. Koni topuklar hem yüksek hemde kısa ve orta boyda olabilir.

Arkası Kayışlı Topuklu Ayakkabılar

Bilekten kayışlıların aksiye, topuğunuzdan aşağı çapraz inen görünümü vardır. Bu ayakkabıları diğerlerinden ayıran en önemli fark, topuğunuzun hemen üzerinden bir kayışın ayağınızı arkadan sarmalıyor olmasıdır.  Bu fark dengeleme işlemine yardımcı olurken zarif bir hava katar.

Topuklu Platform Ayakkabılar

Platform ayakkabıları kısadan yükseğe doğu bir çok modelde görmeniz mümkün. Onları platform yapan en önemli şey tabanındaki kalın kısımdır. Çoğu kadın bunun ayakkabının daha rahat olmasını sağladığını söylüyor. Bunun sebebi ayağın arka ve ön kısmı arasında çok az yükseklik farkı olması.

Yüksek Topuklu Sandalet Ayakkabılar

Bu sandaletlerin farklı boyda topukları olan modelleri var. Genellikle daha ince yapıda olan topuklarıyla bilinen sandaletler ince ya da kalın bantlarla ayağınızı sarmalayacağı gibi yalnızca parmak hizasından çekilen bir şeritle ayağınızın önünü kapatabilir.

Parmak Ucu Açık Topuklu Ayakkabılar

Bu topukluların parmak ucu açık, ayağın üst kısmı ise genellikle kalın bir yatay şeritle kapalıdır. Güzellik merkezindeki pedikür uygulaması sonrası ya da evde kendiniz sürdüğünüz ojelerinizi vurgulamak için harika modellerdir.

Mantar Yüksek Topuklu Ayakkabılar

Mantar topuklu ayakkabılar çeşitli boy ve stillerde bulunsada onların ortak özelliği daha rahat bir zemin sunuyor olmalarıdır. Üretildiği mantar malzemesi sayesinde kullanıcısına daha yumuşak ve yastık hissi veren bir zemin sağlar.

Yüksek Topuklu Çizmeler

Yüksek topuklulardan kışında vazgeçmeyen kadınların en sevdiği ayakkabılar bu tür çizmelerdir. Kot pantolon üzerine rahatlıkla giyilebileceği gibi, kısa etek ve elbiseler ile birlikte de giyilerek açık bacak kısımlarının bir bölümünü kapatmak içinde kullanılabilir. Diz kapağını aşan uzun boylu modelleri vardır.

Bilek Hizalı Topuklu Botlar

Çizmeler gibi yüksek boyda değillerdir ve yalnızca bilek kısmına kadar boyları uzanır. Bu ayakkabılar sonbahar mevsimleri için oldukça uygun topuklu modellerdir. Kare ve ince topuklu olan çeşitleri bulunmaktadır. Son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan topuklu çeşitlerindendir.

Makara Topuklu Ayakkabılar

Bir iplik makarasını düşünürseniz topuğun genel hatları hakkında zaten bilgi sahibi olmuş olursunuz. Bu ayakkabıların topukları taban ve yere değen kısımları geniş ancak orta kısmı daha incedir. Makara topuklar hem yazlık hemde kışlık ayakkabılarda kullanılmaktadır.

Topuklu Terlik Ayakkabılar

Topuklu terlik ayakkabılar standart terliklerin, yeni stillerle oluşturulup topuk takılarak tüketiciye sunulan halidir. Ayak üst kısmı kapalı ya da açık olanları bulunabilir ve modele göre topuk boyu değişkenlik gösterebilir.

Topuklu Balo ve Dans Ayakkabıları

Son zamanlarda düğünlerde de sıkça giyenleri gördüğümüz bu dans ve balo topukluları ayağı üstten ya da topuktan sarmalayan kayışlarıyla bilinirler. Topuk boyları aşırı uzun değildir. Kullanıcısına düz bir basma hissi verirken, dikey bir kaldırma işlemi görürler.

Üzeri Delikli Topuklu Ayakkabılar

Yaz aylarında en çok tercih edilen modellerdendir. Küçük noktacıklardan oluşan delikli modelleri ya da parmak uzunluğunda kesilmiş geniş gözenekleri bulunan havadar topuklu ayakkabılardır. Uzun süre giyilmesi durumunda topuklu ayakkabının vermiş olduğu rahatsızlık, delikli yüzeyi sayesinde hava sirkülasyonu ile bir nebzede olsa giderilmiş olur.

Topuklu Korse Ayakkabılar

Terlik mantığı gibi bu korse stili topuklu ayakkabılarda bağcıklar yada geniş bantlar ile ayakkabının ön kısmını birleştirir. Oldukça değişik ve yaratıcı stillerde oluşturulmuş topuklu korse ayakkabılar vardır.

Fransız Topuklu Ayakkabılar

Fransız topuklu ayakkabıların topuk boyu kısadır. Bu ayakkabılar Louis ve Pompadour ayakkabılar olarakta bilinirler. Makara topuk ayakkabılara benzerlik gösterirler.

Oxford Topuklu Ayakkabılar

Bu ayakkabıların topuk boyu kısa ve orta uzunluktadır. Çoğu zaman geleneksel modelleriyle karşımıza çıkan Oxford ayakkabılar bağcıklarıyla ön plandadır.

Kalın Yüksek Topuklu Ayakkabılar

Bu kalın ve yüksek topuklu ayakkabılar apartman topuk ismiylede bilinirler. Kalın kare topukları sayesinde stilettolara nazaran daha rahat yürüme imkanı sağlarlar.

Virgül Topuklu Ayakkabılar

Virgül düşünün. Evet, noktalama işaretlerinden bahsediyoruz. Bu topuklar virgül işareti gibidir. Boyları çok uzun değildir. Kısa ve orta boy topuklu ayakkabılardır.

Espadrille Topuklu Ayakkabılar

Espadrille ayakkabılar son yıllarda moda olan ayakkabı türlerinden biri. Genellikle kumaş üst yüzeyleri ve yumuşak elyaf tabanlarıyla bilinirler. Kullanımı rahattır. Hasır, dolgu ve yüksek topuklu olan çeşitleri vardır.

Fantezi Topuklu Ayakkabılar

Çılgınca tasarımlarıyla bilinen fantezi topuklu ayakkabılar oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Günlük kullanıma uygun değildir. Özel gece ve anlarınıza eşlik etmek amacıyla tasarlanmış ayakkabı modelleridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ