MorTilki.Com

Balenli Sütyen Nedir? Balenli Sütyen Kullanmanın Avantajları

Balenli Sütyen Nedir? Balenli Sütyen Kullanmanın Avantajları

Hepimiz ”balenli” terimini daha önce duyduk ancak çoğu kadın bunun ne demek olduğunu ve ne işe yaradığını tam olarak bilmiyor. Balen, sütyenlerin alt kısmı boyunca uzanan, metal tel veya sert plastikten yapılmış destek ekipmanlarıdır. Göğüslere destek vererek, olası sarkmaları engeller, toparlar ve daha hoş bir dış görünüm sunar.

1800’lü yılların son çeyreğinde, Marie Tucek ismindeki Amerikalı bir kadın ilk kez destekli sütyen prototipi çizdi ve patentini aldı. Günümüz modernliğinden uzak, korseye benzeyen bu ilk destekli sütyenler oldukça rahatsız ediciydi. 1930’lara gelindiğinde Helen Pons isminde bir başka Amerikalı, sütyenlere yerleştirdiği U şeklindeki tellerle balenli sütyen kavramını tüm dünyaya tanıttı. Aradan geçen onlarca yıl boyunca balenli sütyenler adeta evrim geçirdi ve kullanımı rahat bir kadın klasiği haline geldi. Bugün, dünya genelinde satılan sütyenlerin %60 ila 70’ini balenli sütyenler oluşturuyor.

Toparlayıcı sütyenlerin yakın tarihine kısaca değindikten sonra şimdi de balenli sütyen nedir ne işe yarar?, Balenli sütyen neden kullanılır? ve balenli sütyen zararlı mı? Gibi merak edilen soruları yanıtlamaya çalışalım…

Balen Nedir?

Balen, göğüslere destek vermesi amacıyla sütyenlerin alt kısmındaki kumaşın içine yerleştirilen, metal tel veya sert plastikten yapılan ekipmanlardır. Sütyenin modeline göre balenler U şeklinde, J şeklinde veya muz şeklinde olabilir.

Balenli sütyenler, göğüslerin toparlanmasına, birbirinden ayrılmasına ve daha dik durmasına yardımcı olduğu gibi olası sırt ağrılarını ve gerginliği azaltır, duruşunuzu düzeltir. Bu doğrultuda, balenli sütyenler özellikle büyük göğüslü kadınlar için harika bir seçenektir.

Objektif olmak gerekirse, balenli sütyenlerin avantajı olduğu kadar dezavantajları da var. Örneğin, sütyeninizi çıkarmadan kısa bir şekerleme yapmak istiyorsanız, yatarken bu sütyenler oldukça rahatsız edici olabilir. Ayrıca sütyenin alt kısmındaki balen zamanla bükülebilir, ucu kumaştan çıkabilir ve cildinizi çizebilir.

Diğer yandan, balenli sütyenlerin zararlı olduğu konusunda birçok asılsız şehir efsanesi var. Bunlardan en yaygını, balenli sütyenlerin meme kanserine neden olduğu! Gerçek şu ki balenli sütyenlerin meme kanserine yol açtığına dair hiçbir bilimsel kanıt yok. Ayrıca balenli sütyenlerin, emziren annelerin sütünü azalttığı iddia ediliyor. Tamam, bu dönemde en iyi seçenek emzirme sütyenleridir ancak balenli sütyen takıyor olsanız bile sütünüz azalmaz, süt kanallarınız tıkanmaz veya enfeksiyona neden olmaz.

Balenli Sütyen Nasıl Yıkanır?

Genel bir kural olarak sütyenleri her zaman elde yıkamak en iyisidir. Bakınız: sütyen nasıl yıkanır? Ancak gerçekçi olalım; kolayca makineye atmak varken elde yıkamakla kim uğraşır ki? Eğer sizinde durumunuz buysa balenli sütyenlerinizi makinede yıkarken mümkün olan en düşük sıcaklığı tercih edin ve soft bir çamaşır deterjanı kullanın.

Sonuç:

Balenli sütyenler, memelerin daha dik durmasını, birbirinden ayrılmasını, yukarı kaldırılmasını sağlar. Göğüslerin sarkmasını engelleyerek toparlar. Bu avantajları doğrultusunda, özellikle büyük göğüslü kadınlar için idealdir. Ayrıca, küçük göğüslü bir kadınsanız da balenli sütyenleri kullanarak, göğüslerinizin daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer yandan, hafta sonunu rahatça evde geçirmek veya sütyenle uyumak gibi düşünceniz varsa balenli sütyen modelleri istediğiniz konforu size sunmayabilir. Artık balenli sütyenin ne olduğunu tam olarak öğrendiğinize göre kullanıp kullanmamak konusunda seçim sizin!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ