MorTilki.Com

Kıyafetlerin Logoları Neden Her Zaman Sol Tarafta?

Kıyafetlerin Logoları Neden Her Zaman Sol Tarafta?

Satın aldığınız kıyafetlerin marka amblemlerinin neden sol tarafta olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kıyafet üreticileri, marka logolarını her zaman sol tarafa iliştirir. Peki ama neden sağ taraf yerine çoğunlukla sol tercih ediliyor?

Giydiğiniz kıyafetlerinizin üzerindeki markaya ait logoların sol tarafta olduğunu fark etmiş olmalısınız. Bunun elbetteki bir nedeni var! Sebebini açıklamak için bir web sitesini ele alalım. Bir kullanıcı, web sitenizi ziyaret ettiğinde, öncelikli olarak sol tarafa bakma eğilimindedir. Bu nedenle, web sitelerin logoları sol tarafa konumlandırılır. Aynı şey, kıyafetler ve geleneksel giyim parçaları için de geçerlidir.

Bir kişiyle el sıkıştığınızda veya ilk karşılaştığınızda, siz farkında olmasanız bile öncelikli olarak sol tarafına bakma eğilimine girersiniz. Bu da soldaki logoların daha çok göze hitap etme ve akılda kalma olasılığını artırır. Devlet nişanları, madalyaları ve askeri üniformalardaki bröveler de sol tarafa konumlandırılır.

İnsanların sol tarafa bakma eğilimi, esasen yazmaya ve okumaya sol taraftan başlanması ile ilişkilidir. Bu nedenle, sağdan sola ilerleyen Arap alfabesini kullanan web sitelerinde ve çeşitli ürünlerde, genellikle logolar sağa yerleştirilir.

Logolar markalaşma konusunda en önemli etkenlerden biridir. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, logolarını sol tarafa yerleştiren firmalar, sağ tarafta logo bulunanlara kıyasla % 89 oranında daha akılda kalıcı. Diğer yandan, logoların genellikle solda bulunmasının bir başka nedeni de insanların çoğunlukla sağ ellerini kullanmasıdır. Sağ elinizi kullanarak çalıştığınızda, sağda bulunan logonun görünme olasılığı daha düşüktür. Bu nedenle, karşıdan bakıldığında net görünmesi için logo veya amblemler çoğu zaman sol tarafa konumlandırılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ