MorTilki.Com

Topuklu Ayakkabıyla Rahat Yürümenin Yolları

Topuklu Ayakkabıyla Rahat Yürümenin Yolları

Topuklu ayakkabılar, çoğu kıyafeti tamamlayan harika kadın ”enstrümanlarıdır.” Aynı zamanda, bacaklarımızı bir süper model edasında gösterir. Ancak, yüksek topuklu ayakkabıları giymenin ne yazık ki bir bedeli var; yürümesi zordur, rahatsız hissettirir, kızaran, şişen ve hatta su toplayan yorgun ayakların birincil suçlusudur. İyi haber, topuklu ayakkabıyla rahat yürümek için birkaç püf noktasına dikkat etmek işimizi kolaylaştırabilir.

Marilyn MonroeBir kıza doğru ayakkabıları ver, dünyayı fethetsin” sözünde hiç şüphesiz topuklu ayakkabılardan bahsediyordu. Peki ama en sevdiğiniz topuklu ayakkabı modelini satın almanıza rağmen ya onlarla yürümekte güçlük çekiyorsanız? Mesele şu ki, yaz sezonu yaklaştıkça topuklu ayakkabı giyme olasılığımız daha çok artıyor. Düğünler, nişanlar, toplantılar, doğum günleri, ilk buluşmalar ve sayısız organizasyonlar… Böylesi özel anlarda utanç verici herhangi bir aksilik yaşamamak için yüksek topuklu ayakkabı giyme konusuna hakim olmak gerekiyor.

MorTilki.Com ekibi olarak, topuklu ayakkabı nasıl giyilir? Sorusunu cevaplandırmaya çalıştık ve topuklu ayakkabıyla rahat yürümenin yollarını içeren bir makale hazırladık. Ayrıca, konu içinde yüksek topuklu platform ve stiletto ayakkabıyla rahat etmek için işinize yarayabilecek püf noktalarına yer verdik. Stiletto ayakkabıyla nasıl yürünür? Hep birlikte inceleyelim…

Fotoğraf: Rihanna

Yürürken Önce Topuğunuzu Yere Basın

Topuklu ayakkabılarla yürürken ilk önceliğiniz mümkün olduğunca normal şekilde yürümek olmalı. Spor ayakkabıyla adım atarken ayağınızın tabanının komplesini bir anda yere basmıyorsunuz değil mi? Öyleyse topuklu ayakkabılarda da aynı kuralı uygulayın. Öncelikle ayakkabının ökçesi yere basmalı ardından ayak parmaklarına doğru olan taban kısmı yere temas etmeli.

Küçük Adımlar Atmakla Başlayın

Topuklu ayakkabıyla yürümek konusunda sıkıntı yaşayan bir kadınsanız dikkat etmeniz gereken ikinci kural mümkün olabildiğince kısa adımlar atmak olmalı. Yürüyüş esnasında dizlerinizi çok fazla bükmeyin ve adımlarınızı kısa tutun. Koşmaya çalışmayın! Ayakkabınızın topuğu ne kadar uzunsa adımlarınızın o kadar kısa olması gerektiğini bilin. Hem bu sayede daha zarif bir görünüm ortaya çıkaracaksınız.

Duruş Pozisyonu Önemlidir

Annenizin, dik durmanız gerektiğini söylediğini hatırlıyor musunuz? Bu konuda oldukça haklı. Dik bir duruş, vücuttaki her şeyi hizalar ve kamburluğa engel olur. Aynı zamanda, yüksek topuklu ayakkabılar ile rahat bir şekilde yürüyebilmek için de önemlidir. Stilettolarla yürürken; dik durun (çok hafif geriye yaslanabilirsiniz), sürekli yere bakmayın, denge için kollarınızı hafifçe sallayın, acele etmeyin, koşmayın, ve çenenizin zemine paralel olduğundan emin olun.

Daha Zarif Yürümek İçin Düz Bir Çizgide Yürüdüğünüzü Hayal Edin

Mankenlerin 20 cm’e varan yüksek topuklularla podyumda nasıl yürüdüklerini gözünüzde canlandırın. Daha zarif ve seksi bir yürüyüş için yerde düz bir çizgi olduğunu hayal edin. Adım atarken bir ayağınızı diğerinin önüne doğru atın. Mankenler bu yürüyüşe ”kedi yürüyüşü” (catwalk) diyor. Parmak uçlarının tamamiyle karşıya baktığından emin olun ve gerekmedikçe hayali düz çizgiden sapmayın. Bu yürüyüş şekli biraz pratik gerektirir ancak bir kere başardığınızda buna değdiğini göreceksiniz.

Topuklu Ayakkabılarınızı Önce Evde Sonra Dışarıda Giyin

Topuklu ayakkabınızı yeni satın aldıysanız, tabanı henüz hiç yıpranmadığından oldukça kaygan olacaktır. Bu da yürürken düşme riskini artıran bir etkendir. Bu nedenle, hem pratik yapmak hem de ayakkabı tabanını az da olsa aşındırarak zemine daha tutucu hale gelmesini sağlamak için evde giymek iyi bir fikir. Aynı zamanda, ayakkabının kalıbının ayağınıza tam oturmasını sağlar. Evinizde topuklu ayakkabıyı giyerken, halı, karo, fayans ve merdiven gibi tüm yüzeylerde yürüyün. Bu sayede, düğün salonu, kafe ve restoran gibi iç mekanlardaki topuklularla yürüyüşünüze hazırlanmış olacaksınız.

Yüksek topuklularınızı bir süre evde giydikten sonra ikinci adım olarak sokağa çıkın. Topuklularla dışarıda yürümek, evde yürümekten daha zordur. Nitekim, asfalt ve beton zemin engebelidir ve küçük çakıl taşlarıyla doludur. Evinizin bahçesinde, sokağında ve hatta markete giderek alıştırma yapın.

Rahat Hissedebileceğiniz Topuk Yüksekliğini Seçin

Gerçek şu ki, ayakkabının topuk boyu kadınlar arasında bir gövde gösterisi haline gelmiş durumda. Topuklu ayakkabılarla yürümekte yeniyseniz sakın gaza gelmeyin. Kalabalık bir ortamda yaşayacağınız talihsiz bir kaza, sizin için kötü bir anı olarak kalabilir. Topuklu ayakkabı, bir kadını rezil de edebilir vezir de!

Tüm bunlardan önemlisi, sizin gerçekte nasıl rahat hissediyor olmanızdır. İçinde rahat etmediğiniz bir ayakkabı size çok yakışıyor olsa bile bunun bir önemi yoktur. Bu sebeple, ilk başlarda 10 cm ve üzeri ince topuklularla yürümek için kendinizi zorlamayın. En çok 5 veya 6 cm topuğu olan (tercihen kalın topuk) stiletto ve platformlar alışma aşaması için ideal tercihlerdir.

Fotoğraf: Sarah Jessica Parker

Ayakkabı Numarasının Ayağınıza Tam Olduğundan Emin Olun

Hangi ayakkabıyı satın alırsanız alın, ilk önceliğiniz ayağınızın konforu ve numarasının ayağınıza uygunluğu olmalıdır. Topuklu ayakkabının bir numara büyük olması gerektiğini daha önce duymuş olabilirsiniz. En uzun olan baş parmağınız ile ayakkabının ucu arasında 5 mm. (yarım cm) boşluk olması her zaman en iyisidir.

Ayakkabıyı denemeden satın almayın. Kararsız kaldığınızda her zaman büyük olanı tercih edin. Ayakkabı içine konulan taban pedleri ile büyük olanı nispeten küçültmek mümkündür ancak ayağınızı sıkan dar ayakkabıları genişletmek için ayakkabı tamircisinde kalıba koydurmanız gerekir. Bu nedenle, bol olan dar olandan daha iyidir.

Son olarak, topuklu ayakkabıdan çıkan ayaklar şişme eğilimindedir. Bu da şişlik inmeden ayakkabıyı yeniden giyemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, etkinlik bitmeden önce ayakkabılarınızı çıkarmayın. Ayaklarınızı dinlendirmek için sık sık oturun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ