MorTilki.Com

Maskülen Ne Demek? Maskülen Giyim Tarzına Örnekler

Maskülen Ne Demek? Maskülen Giyim Tarzına Örnekler

Moda konusunda hangi giyim tarzı daha ön planda? Erkeksi, kadınsı veya her ikisi birden? Geçtiğimiz son 30 yıldır cinsiyet ve giyinme arasındaki çizgi giderek daha da bulanık hale geldi. Bunun en bariz örneği son yıllarda ivme kazanan maskülen stil. Peki ama tam olarak ne anlama geliyor bu maskülen?

Maskülen kelimesi son yıllarda hayli sık kullanılır oldu. Moda programlarında, radyolarda, gazetelerin moda-magazin sayfalarında veya çeşitli internet sitelerinde bu kelimeyle karşılaşmış olabilirsiniz. Birçok kişinin kulak aşinalığı olduğu ancak tam olarak neyi ifade ettiğini az kişinin bildiği maskülen kelimesi, birbirine paralel iki farklı anlamda kullanılıyor. Birincisi, Fransızca kökenli olan Masculine erkek anlamına geliyor ve eril özellikleri vurgularken kullanılıyor. Bir diğer kullanımı ise modayla alakalı. Maskülen stil, erkek kıyafetlerine çeşitli küçük dokunuşlar yapılarak kadınların giymesi için uygun hale getirilmesine deniliyor.

MorTilki.Com okuyucularının hatırlayacağı gibi daha önce androjen stil konusunu işlemiş ve çeşitli örnekler vermeye çalışmıştık. Moda konusunda androjen ve maskülen tarzlar birbirine çok benzer iki stildir. Nitekim ikiside ”erkek gibi” giyinmeyi hedefler. Fakat, bu iki tarzı birbirinden ayıran önemli bir nokta var. Androjen stilde, erkek kıyafetlerinde değişiklik yapılmadan kadınlar direkt olarak erkek kıyafetlerini giyer. Maskülen stilde ise erkek kıyafetlerine çeşitli küçük feminen dokunuşlar yapılmak suretiyle tasarlanan kıyafetleri kadınlar giyer. Sonuç olarak, aralarında küçük farklar olsa da her ikisi de erkek giyimini baz alır.

Günümüzde çoğu kadının rahatlıkla kullandığı pantolon, papyon, kravat ve pantolon askısı gibi birçok erkek klasiği olan parçaları 1800’lerin sonlarına kadar kadınların kullanması neredeyse imkansızdı. O yıllarda kadın ve erkek giyimi arasında yazılı olmayan ancak kesin çizgilerle belirlenmiş kati kurallar vardı. Taa ki, 1850 yılında Amelia Bloomer isimli bir kadın hakları savunucusunun pantolonu kadınların da giyebileceğini gösterdiği güne kadar. İlerleyen aylarda Elizabeth Cady Stanton ve Susan B. Anthony gibi diğer kadın hakları savunucularının pantolon giymesi giyim konusunda yeni bir çağın başlangıcı oldu.

1900’lü yıllara gelindiğinde kadın ve erkek giyimi arasındaki kesin çizgiler yumuşamaya başlasa da maskülen stilin globalleşmesi için bir moda ikonunun önderlik yapması gerekiyordu. Bu kişi günümüzdeki ”Chanel” markasının kurucusu olan Fransız modacı Coco Chanel oldu. Chanel, o dönemin kadınsı stilini reddetti ve çift cinsiyetli bir tarzı benimsedi. Erkek kıyafetlerinden esinlenen kadın giysilerinin yolunu açarak, zarif takım elbiseler, tüvit blazer ceketler ve kadınlar için günlük basit, rahat kıyafetler tasarladı.

Vogue dergisi 1939 Mayıs sayısındaki kapağında pantolon giyen bir kadın resmine yer verdi. O günlerde giderek ivme kazanan maskülen giyim tarzı, Vugue kapağından sonra her kesimde kabul görmeye başladı. 50’li yıllarda ise Londra’da savaşa karşı protest bir eylem başlatan Teddy Girls grubu erkeksi kıyafetleriyle tüm dünyaya maskülen giyim tarzını tanıtmış oldu. Takip eden onlarca yıl boyunca birçok manken, iş insanı, şarkıcı, oyuncu ve hatta siyasi isim, gerek erkek kıyafetlerini, gerekse küçük dokunuşlar yapılarak kadın uyarlaması haline getirilen giysileri tercih ederek halkın karşısına çıktı.

Eğer hem erkeksi hem de kadınsı sitili birleştiren bir tarz arıyorsanız o halde tercih etmeniz gereken şey kesinlikle maskülen stildir. Aşağıdaki galeride maskülen giyim tarzında olan çeşitli fotoğrafları derledik. Örnek görsellere bakarak maskülen giyim tarzı konusunda ilham alabilir ve gardırobunuzda bulunan parçalarla kolaylıkla kombin yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ