MorTilki.Com

Sürdürülebilir Moda Nedir? ”En Yeni Süper Kahraman Konsepti”

Sürdürülebilir Moda Nedir? ”En Yeni Süper Kahraman Konsepti”

Sürdürülebilirliğin iki farklı tanımı vardır. Birincisi, belirli bir oranda veya seviyede tutulabilme yeteneğidir, ikincisi ise ekolojik dengeyi korumak için doğal kaynakların tükenmesinden kaçınılmasıdır. Sürdürülebilir moda söz konusu olduğunda, hem bu tanımlardan hem de moda endüstrisinde nasıl uygulandıklarından bahsetmemiz gerekir.

Ne yazık ki, şu anda moda sürdürülebilir değil. Yalnızca İstanbul’da her 60 saniyede iki ton kıyafet satın alıyoruz. Ancak, sorunu yalnızca aldığımız kıyafetlerin miktarıyla açıklamak yeterli değil. Nitekim, gereksiz şekilde satın aldığımız kıyafetler için 783 bin kez tuvalet yıkamak için yeterli olan 4.7 milyon litre suyu kullanacağız. Ayrıca bu, Ankara’nın tüm nüfusunun yedi buçuk kattan fazla yıkanması ve 58.750 hamamı doldurmak için yeterli olan suyu boşa harcadığımız anlamına geliyor. Unutmayın, bu sadece İstanbul için ve her bir dakika…

Modanın sürdürülebilir olmamasının zararları yalnızca su israfıyla da sınırlı değil. Örneğin, kıyafetlerin imalatı için gerekli olan tüm enerji kaynaklarının gereksiz harcanması, fabrika bacalarının ve sevkiyat esnasındaki nakliye araçlarının egzoz gazı, tarlalara atılan zararlı böcek ilaçları ve hatta gardıroplarımızda ayırmak zorunda kaldığımız fazladan yer bile sürdürülebilir olmayan modanın bize olan olumsuz geri dönüşümü.

Dünyadaki en büyük kirleticiler göz önüne alındığında moda endüstrisi, petrol endüstrisinden sonra ikinci sıradadır. Küresel sera gazı üretiminin yaklaşık % 10’undan sorumludur. Ayrıca pamuk çiftliklerinde böcek ilacı kullanımının % 24’ü ve tüm pestisit kullanımının % 11’i gibi diğer çevresel etkilere neden olması anlamına gelir. Dahası, nehirlerin ve göllerin neredeyse % 70’inin kirlenmesine sebep olan sadece tekstil endüstrisi tarafından üretilen 2,5 milyar galondan fazla atık su ortaya çıkması demektir.

Şu an için bunları pek önemsemeyebilirsiniz ancak uzun vadede düşünüldüğünde gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için bu konu son derece önemlidir. İşte tam da bu yüzden sürdürülebilir modayı ”En yeni süper kahraman konsepti” olarak başlıklandırdık.

Kapital Tüketim Toplumu ve Sürdürülebilir Moda Çelişkisi

Yeni bir giysi tasarlamak bir süreçtir, sadece bir gecede olan bir şey değildir. Bir fikir, daha fazla fikir, iyileştirme ve sonrasında kıvrımları oluşturulan bir prototip meydana gelir. Kumaşlarda değişiklik, kesim, uzunluk, yaka… Her ayar genellikle başka bir prototip, daha fazla eskiz, daha fazla notla sonuçlanır. Sonuçta bu, daha fazla atık, tekstil atıkları, kağıt atıkları, numuneler üretilirken daha fazla emisyonla sonuçlanır ve son parça onaylanıp tasarımcıya gönderilir. Buraya kadar olanları göz ardı edebilirsiniz ama asıl yıkım tam da bundan sonra başlıyor! Tasarımı biten ve üretime geçilmesine karar verilen giysiden milyonlarca hatta milyarlarca üretilir. Üretimden kullanıcının gardırobuna girene kadar sayısız işlem, sayısız harcama ve sayısız çevre zararı oluşur. Peki ama moda endüstrisindeki bitmek tükenmek bilmez bu doyumsuzluğun sebebi ne? Evet bingo bildiniz! ”Kapital tüketim toplumu

Gerçek şu ki, insanoğlu ne modayı ne de en yeni ve pahalı olanı hiçbir zaman elinde tutamaz. Tutamaz, çünkü bugün en pahalısını, en yenisini, en moda olanını alsanız bile yarın bunlardan daha pahalı olan üst bir model piyasaya çıkar. Nitekim, kapital tüketim toplumu dediğimiz olguda çark bu şekilde döner. Tüketicinin ihitiyacı olsun veya olmasın, çeşitli reklam stratejileri, moda kavramı ve ”özel günler” aracılığıyla insanlar satın almak zorunda bırakılır. Sonuç olarak, ihtiyacınız olmayan bir şeyi satın alıp, daha fazla çöp oluşumuna, çevre kirliliğine ve israfa istemeyerek de olsa katkıda bulunursunuz.

Sürdürülebilir Modanın Amacı Nedir?

Sürdürülebilir modanın amacı, bilinçli tüketiciler oluşturmak suretiyle gereksiz giyim alışverişinden kaçınmaktır diyebiliriz. Daha kapsamlı bir ifadeyle, yerli ürünlerin ve yerli imalatın değerini artırmak, söz konusu ürünün kullanım ömrünü uzatmak, ”modası geçmeyen zamansız” kıyafetlerin kullanımını teşvik etmek, ikinci el ürünlerin kullanımını yaygınlaştırmak, sürdürülebilir moda markalarını tercih etmek, eldeki ürünleri korumak ve eskimiş olsalar bile farklı şekillerde değerlendirmek, atık miktarını azaltmak, üretim ve tüketim sonucu meydana gelen çevre zararının minimum seyiyeye indirilmesini sağlamak sürdürülebilir modanın ana hedefleridir.

Sürdürülebilir Moda Mümkün mü?

Bir giysi satın alındıktan sonra bile ekolojik etkileri devam eder. Yıkama, kurutma ve ütüleme çevreyi etkiler. Dahası, ihtiyaç dışında kıyafet satın almak cebinizi etkiler. Tüm bu gereksiz harcama, işgücü ve çevre kirliliğinden kurtulmak için sürdürülebilir moda gereklidir ve mümkündür ancak burada insanların bilinçlenmesi önemlidir.

Modayı daha sürdürülebilir hale getirme mücadelesi, tüm sistemi yeniden düşünmeyi gerektirir. Bireysel olarak tüm sistemi yeniden şekillendiremeyiz belki ama bu konudaki görüşlerimizi hayatımıza entegre ederek büyük bir adım atmış olabiliriz. Bu makaleyi okuduktan sonra daha bilinçli bir tüketici olacağınıza hiç şüphem yok. Gelecek nesillere daha güzel ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için bir ürünü satın almadan önce gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını lütfen kendinize sorun. Sürdürülebilir modayla ve bizi takipte kalın.

MorTilki.Com Özel içeriğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ