MorTilki.Com

Jet Sosyetenin Zenginlik Sembolü : Hermes Birkin Çanta Modelleri

Jet Sosyetenin Zenginlik Sembolü : Hermes Birkin Çanta Modelleri

Birkin Hermes, kadınlar arasında hiç şüphesiz en çok arzu edilen çanta. Mükemmel tasarımı, tartışılmaz kalitesi ve cezbeden özellikleriyle rakiplerinden her zaman bir adım önde. 2016 yılında yapılan finansal bir araştırmaya göre Birkin Hermes çantalar altından bile daha karlı bir yatırım olarak görülüyor. Ancak ona sahip olmak o kadar da kolay değil. Servet değerinde fiyat ödemeniz ve ayrıca bir süre sıra beklemeniz gerekiyor.

Ünlü marka çantalara servet değerinde fiyat ödeyerek satın alan kadınların çoğunun, kaliteli bir ürüne sahip olmaktan ziyade, bu çantaların ”zenginlik sembolü” olduğu için satın aldıklarını biliyoruz. Siz buna ”hava atmak” veya ”gösteriş için” diyebilirsiniz. Ancak gerçek şu ki, bu çantalara sahip olmak öyle düşündüğünüz kadar kolay değil. Hem de paranızın olmasına rağmen! Hermes Birkin çantalar bunlardan biri. Baş döndürücü rakamları gözden çıkarsanız bile listeye adınızı yazdırıp sonrasında iki yıla varan uzunca bir süre listedeki sıranızın gelmesini beklemeniz gerekiyor.

Sex and the City dizisini daha önce izlediyseniz Samantha’nın bir butikten Birkin Hermes çanta almak için gittiği sahneyi hatırlayın. Samanatha, uzun bekleme listesini görünce şöyle diyor; ”Bir çanta için mi?” Tezgahtar ise alaycı bir şekilde, ”O bir çanta değil, bir Birkin!” cevabını veriyor.

Günümüzde ”lüks ve statü” sembolü haline gelen ve çoğunlukla jet sosyete olarak tabir edilen zenginlerin kullandığı Birkin çantaların hikayesini daha önce duymuş olmalısınız. Eğer duymadıysanız da kısaca özetleyelim. 1984 yılında ünlü oyuncu ve şarkıcı Jane Birkin Paris’ten Londra’ya gitmek üzere uçakta. Bu esnada yanına oturan kişi Jean-Louis Dumas (o günlerde Hermès tasarımcısı). Tanışmalarının ardından aralarında geçen diyalogda Jane, fonksiyonel ve aynı zamanda zarif bir hafta sonu çantası bulamadığından yakınıyor. Sonrasında ise Jean-Louis Dumas uçağın içinde günümüzdeki Birkin çanta modelinin prototipini çiziyor ve çantaya ünlü oyuncunun ismini veriyor.

Tasarımının yapılmasından sonra Hermes Birkin çantalar daha önce tarihte görülmemiş bir başarıya imza attı. Hem de baş dündüren fiyatlarına rağmen. Televizyon dizilerinde, sinema filmlerinde yer aldı ve hatta birçok yazar kitabında Hermes Birkin’e yer verdi.

Birkin’i kullan birçok ünlü olduğunu biliyoruz. Bunların çoğunun çanta tutkusu akıl sınırlarını zorlar nitelikte. Örneğin, Victoria Beckham‘ın yaklaşık 2 milyon Euro değerinde Hermès çanta koleksiyonu var. Kardashian kardeşler, Nicole Richie, Eva Longoria, Nicky Hilton, Dilary Duff ve Rachel Zoe gibi birçok ünlünün de yüzbinlerce dolarlık Birkin çantalara sahip oldukları biliniyor.

Tüm bunlardan sonra Birkin Hermès çantaları bu kadar özel kılan şey nedir? Sorusu kafanıza takılmış olabilir. Bu sebeple, Birkin Hermès çanta özelliklerine biraz değinmekte fayda var.

Bu pahalı çantalardan siz nasıl bir özellik bekliyorsunuz bilemem ama Birkin Hermès’in oldukça kaliteli ve zarif günlük bir çanta olduğunu söyleyebilirim. İçinden tavşan falan çıkmıyor yani 🙂 İki tutacağı var ve omuz askısı yok. Bu nedenle sadece kolunuzda veya elinizde taşıyabiliyorsunuz. Üzerindeki asma kilit ise yalnızca dekor amaçlı diyebilirim. Alt tarafında da yer ile temasını mümkün olduğunca azaltmak için dört adet minik şirin metal ayak var.

Eğer omuz askısını sorun ediyorsanız o halde Hermes’in Kelly modeline bakmanızı tavsiye edebilirim. Birkin ve Kelly aslında birbirine çok benzeyen ve çoğu kişi tarafından karıştırılan çantalar. Tarz konusuna gelince, Birkin’in daha genç ve daha agresif olma eğiliminde olduğunu söyleyebilirim, Kelly ise daha klasik ve hanımefendi bir görünüme sahip.

Birkin Hermès Ölçüleri ve Modelleri

Birkin çantalar farklı taban uzunluğunda üretiliyor. Buna göre, 25 cm, 30 cm, 35 cm, 40 cm, 42 cm ve 45 cm olan çantalardan istediğinizi tercih edebilirsiniz. Bunların içinde en popüleri ve en çok tercih edileni ise 25 cm, 30 cm, 35 cm ve 40 cm uzunluğunda olanları.

Birkin Çantalarda Hangi Renk Seçenekleri Var?

Her mevsim Hermès çeşitli yeni renkler sunuyor. Bu nedenle yıllar boyunca koleksiyonu sayısız ton ve renk kombinasyonu ile zengin bir hale geldi. Birkin Hermès’in renkleri makro gruplara ayrılır. Bunlar; sarılar, portakallar, kırmızılar, pembeler, maviler ve yeşillikler. Ayrıca nötr renkler var; griler, bej ve kahverengiler.

Birkin Hermès Çantalarda Hangi Malzemeler Kullanılıyor?

Hermes, ürünlerinde çoğunlukla sığır derilerini kullanıyor. Ayrıca çizilmeye karşı dayanıklı keçi derilerini de ikinci katman olarak ekleyebiliyor. Ayrıca timsah, deve kuşu ve kertenkele derilerinden imal ettiği çantaları da var. Fakat bu çantaların sığır derisi olanlara kıyasla çok daha pahalı olduğunu söylemeliyim.

Birkin Hermès Çantalar Nasıl Üretilir?

Bir adet Birkin Hermes çanta, tek bir ustanın 18 ila 48 saat arasında çalışmasıyla üretilir. İmalatında tamamiyle geleneksel yöntemler kullanılır ve el işçiliği her zaman ön plandadır. Müşteriye sunulmadan önce onlarca kez kalite kontrolünden geçer. Normal insanların hata olarak değerlendiremeyeceği, gözle görülemeyen kusurlar bile ”defo” olarak nitelendirilir ve satışa çıkarılmaz.

Birkin Hermès Çanta Fiyatları Ne Kadardır?

Birkin Hermès’in fiyatı yaklaşık olarak 7.000 Euro’dan başlıyor ve 100.000 Euro’yu geçebiliyor. Daha önce yazdığımız dünyanın en pahalı çantaları başlıklı konumuzu okuduysanız, 2016 yılında 300,168 dolara özel bir Birkin çanta modelinin satıldığını hatırlayacaksınızdır.

Malumunuz Hermes Birkin çantalar her bütçeye hitap etmiyor. Dahası, paranız olsa bile anında satın alamıyorsunuz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir süre sıra beklemeniz gerekiyor. Tüm bu sebepler nedeniyle Birkin’in oldukça yaygın bir ikinci el pazarı var. İkinci el Birkin almaya karar verirseniz aman diyeyim dolandırıcılara dikkat. Nitekim, çantanın ikinci el olması çokta ucuz olduğu anlamına gelmiyor. Bir dünya para ödeyip, ikinci el sahte Birkin’e sahip olmak istemezsiniz.

Birkin Hermès çantalarının olduğu bir galeri hazırladık. Aşağıdaki görsellerde farklı renklerde Birkin Hermès çanta modellerini bulabilirsiniz.

Bir çantanın ulaşılmasının bu kadar zor olması size delilik gibi geliyor olabilir. Ancak 2016 yılının Ocak ayında yapılan finansal bir araştırmaya göre Birkin Hermès altından bile daha değerli bir yatırım olarak görülüyor. Yani bu yıl satın aldığınız Birkin çanta, gelecek yıl ikinci el olmuş olmasına rağmen, altından bile daha çok değerleniyor.

Bu yazımızda Birkin Hermès çantaların tarihçesi, modelleri, fiyat aralığı gibi çeşitli konularda bilgilendirme yapmaya çalıştık. Umarız herkes için faydalı bir içerik olmuştur. Modayla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ