MorTilki.Com

Trençkot Nasıl Giyilir ve Kombinlenir?

Trençkot Nasıl Giyilir ve Kombinlenir?

Rüzgardan ve yağmurdan korunmak için tasarlanan trençkotların tarihi 150 yıldan daha eski. İlk olarak 1800’lü yılların ortlarında imal edilen bu köklü giysi, 1900’lü yıllara gelindiğinde popüler bir asker giysisi olarak kullanıldı. 1. Dünya Savaşı’nda çoğu subay olumsuz hava şartlarından etkilenmemek için cephede trençkot giydi. Zaman içinde evrim geçiren trençkotlar askeri bir üniforma olmaktan çıkarak moda dünyasında trend haline geldi.

Trençkotlar ilk olarak 1853 yılında sivil giyim için imal edildi ancak ilerleyen yıllarda korunaklı bir giysi olması sebebiyle birçok ülkenin ordusunda kullanılmaya başlandı. 1. Dünya Savaşı’na katılan ülkelerin üst rütbeli subayları trençkot giyerek kötü hava şartlarından korunuyordu.

Dünya Savaşlarında sona gelindiğinde ise Hollywood‘un ünlü yıldızları trençkotları giyerek moda akımına kapılmasına yardımcı oldu. O dönem siyah-beyaz ekranda herkesin heyecanla takip ettiği gangsterler, dedektifler ve mafya babaları adeta treçkotlarla özdeşleşmişti. Bununla birlikte o dönemin ünlü aktristleri Marlene Dietrich ve Audrey Hepburn gibi isimler de bu paltoları giymeyi tercih eden bayanlardandı.

Yıllar içinde adeta evrim geçiren treçkotlar zamanla moda dünyasının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Hem kadın hem de erkekleri aynı konseptte birleştirebilen bu pardesüler değişik tarz ve modellerde üretilerek müşterinin beğenisine sunuldu.

Günümüzde özellikle sonbahar-kış sezonunda kadınların en çok tercih ettiği parçalardan biri olan trençkotlar yağmur, kar ve rüzgardan koruma sağlarken şık bir profil çizmeye yardımcı oluyor. Diğer yandan, ne yazık ki bu güzelim klasiğin nasıl giyilip kombinlenmesi konusunda bilgi eksikliği var. Bu bilgi eksikliğini gidermek ve trençkotlar hakkındaki soru işaretlerine cevap olması için geniş bir rehber hazırladık. Trençkot nasıl giyilir ve kombinlenir? Hep birlikte inceleyelim…

Trençkot ve Kot Pantolon

Trençkotun güzelliği inanılmaz derecede çok yönlü olmasıdır! Yalnızca resmi kıyafetlerle değil, aynı zamanda daha rahat ve günlük kıyafetlerle de kombinlenebilir. Kot pantolonlarda zahmetsiz şık bir stil yaratmak için mükemmeldir. Dahası, jeanlarda klasik renkler olan mavi ve siyah renk ile rahatlıkla eşleşebilir.

Treçkot ve Mini Etekler

Trençkotların ilk olarak bir erkek kıyafeti olarak üretildiği doğru ancak günümüzde kadın gardırobunda bir zorunluluktur. Kısa etekler ve elbiselerin üzerine treçkot giyerek pratik ve şık bir kombin oluşturabilirsiniz. Trençkotlar ceket gibi ancak hiç şüphesiz çok daha şık!

Trençkotlar ve Elbiseler

Havaların soğumaya başladığı sonbahar mevsiminde, özel bir geceye için elbise giydiğinizde son olarak trençkotla kombini tamamlamak akıllıca bir fikir. Özellikle siyah renk elbiseler, daha açık renkteki trençkotlar ile harika eşleşir.

Trençkotlar ve Deri & Lateks Pantolonlar

Trençkotlar genel olarak daha serin mevsimlerin giysisidir ve tabi deri kıyafetlerde öyle. Bu durumda iki kışlık parçayı eşleştirerek harika kombinler oluşturmak mümkündür. Daha ılıman bir bölgedeyseniz ve şort giymeyi düşünüyorsanız opak çorap, deri şort ve trenç kot kombinini deneyebilirsiniz.

Trençkotlar ve Fular

Klasik stilden uzaklaşarak özgün bir giyim tarzı oluşturmak için fular kullanmak akıllıca bir fikirdir. Fular ve eşarplar kıyafetinize zarif bir ekleme yapar. Sıradan kıyafetlerinize renk katmak için fular ve trençkot ikilisini denemenizi tavsiye ederim.

Trençkot ve Diğer Aksesuarlar

Trençkotları sade bir şekilde giymek mümkün olsa da diğer aksesuarlar ile daha eğlenceli bir hale getirmekte iyi bir fikir. Şapkalar, broşlar ve çantalar trençkotları daha albenili hale getirebilir.

Trençkot Kemeri Nasıl Bağlanır?

Aslına bakarsanız bu konuda belirlenmiş bir kural yok. Trençkotun kemerini bağlamak kişiye göre özelleştirilebilir. Kemeri klasik bir şekilde sabitleyebilir veya bir kurdele şeklinde bağlayabilirsiniz. Ayrıca farklı bir deri kemer de kullanmanız mümkün.

Peki ya Arkası?

Trençkotları her zaman kemerle bağlayarak önünü kapatmanız gerekmez. İstediğiniz zaman önünü açabilirsiniz. Böylesi durumlarda kemeri çıkarıp cebinize koyabilir veya trençkotun arkasına sabitleyebilirsiniz. Arka tarafa kemeri rastgele düğümleyebilir ya da kurdele şekli verebilirsiniz. Alternatif olarak trençkotun arka kısmına bir fular bağlayarak değişik bir stil oluşturabilirsiniz. Seçim size kalmış!

Bu yazımızda, trençkotların tarihi, nasıl giyilmesi ve kombinlenmesi konusunda çeşitli bilgiler paylaştık. Umarız herkes için faydalı bir makale olmuştur. Modayla ve bizi takipte kalın.

MorTilki.Com Özel içeriğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ