MorTilki.Com

Kadınlar İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli?

Kadınlar İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli?

Şık giyinmeyi hepimiz seviyoruz ancak bir iş görüşmesi söz konusu oladuğunda, ”giyinmek” stresli bir iş haline gelebilir. Sadece güzel görünmek yetmez aynı zamanda iş yerinin kültürüne uygun giyinmek gerekir. Bu yüzden başvurduğunuz iş yerindeki çalışma pozisyonuna ve şirketin genel hatlarına uygun kıyafet seçimi yapmanız şarttır.

Bir iş görüşmesinde giydiğiniz kıyafet, özgeçmişiniz kadar önemlidir desek sanırım yanılmış olmayız çünkü ilk izlenim her zaman çok önemlidir. İş için başvurduğunuz pozisyon ne olursa olsun, birkaç kesin kural vardır : Cildinizi çok fazla göstermeyin, kot pantolon giymeyin ve abartı makyajdan kaçının. Bunlarla birlikte, mülakata gitmeden önce başvurduğunuz şirket hakkında kısa bir araştırma yapmak nasıl giyinmeniz konusunda size ipuçları sunabilir. Örneğin, şirket sosyal medyada fotoğraf yayınlamışsa çalışanların nasıl giyindiğine bakın. Bu şirkette çalışan tanıdığınız biri varsa firmada çalışanların nasıl giyindiği konusunda bilgi isteyin.

Kadınlar iş görüşmesine giderken nasıl giyinmeli? Sorusunu detaylı bir şekilde cevaplandırarak, konu hakkında rehber niteliğinde olacak bazı bilgilere yer vermeye çalışacağız. İlk iş görüşmenizde ne giyeceğiniz konusunda çelişkileriniz varsa yazımızın devamına bakmanızda fayda var…

Staj Mülakatına Giderken Nasıl Giyinilir?

Staj, kariyerinize başlamanın ilk adımıdır ve önemlidir. Bu yüzden, en iyi mesleki pozisyona ulaşmak istiyorsanız, staj görüşmesine doğru kıyafetle gitmeniz ve kabul edilmeniz gerekir. Staj mülakatınızda ne giyeceğiniz büyük ölçüde çalıştığınız şirket türüne bağlıdır. İşletmenin resmi olması durumunda beyaz bir gömlek ve siyah pantolon mükemmel bir seçenek olacaktır.

İpucu : Stajyerlik pozisyonu için bir iş görüşmesine gidiyorsanız çok fazla havalı ve iddialı kıyafetlerden kaçınmanız yararınıza olacaktır.

Geçici veya Gayriresmi İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinilir?

Rahat kıyafetlerinizle veya spor kıyafetlerinizle iş görüşmesine gitme hatasını yapmayın. Herhangi bir mülakatta iyi bir izlenim bırakmak için bakımlı ve temiz görünmeniz gerekir. Bu nedenle, iyi giyinmek geçici iş olarak başvurduğunuz şirkette daha iyi bir pozisyonda işe alınmanıza yardımcı olabilir. Bir takım elbiseye ihtiyaç duymamakla birlikte, bir çift pantolon veya kalem etekle bir bluz giymek mükemmel bir fikirdir.

İpucu : Başvurduğunuz işin geçici olması, özensiz veya spor kıyafetlerle gitmenizi gerektirmez. Mülakata daha özenli kıyafetlerle katılmanız, beklediğinizden daha üst pozisyonda işe alınmanızı sağlayabilir.

Ofis Çalışma Pozisyonu İçin İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinilir?

Resmi iş görüşmelerine giderken, görünümünüzü daha muhafazakar tutmanız yerinde bir seçim olacaktır. En sevdiğiniz moda trendlerini hafta sonu için saklayın ve bunun yerine ofise uygun bir şeyler giyin. Kumaş pantolon ile bir gömlek ya da blazer ile kombinlenmiş kalem etek mükemmel bir seçimdir. Alternatif olarak, çok iddialı olmayan bir elbiseyi de ofis için uygun olduğu sürece giyebilirsiniz. Renklere gelince, lacivert ve koyu gri uygun olacaktır. İlk görüşme için baştan aşağı siyahtan kaçınmanız faydanızadır.

İpucu : Özellikle daha resmi iş görüşmelerine giderken teninizi çok göstermeyen muhafazakar kıyafetleri tercih edin. Etek ve elbise giyecekseniz, bunların boyunun diz kapağınızın daha yukarısında olmamasına dikkat edin.

Üst Pozisyonlardaki Resmi İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinilir?

Üst düzey yönetici pozisyonunda bir iş görüşmesine katılmak için ofis tarzında giyinmenin bir tık ilerisine geçmeniz gerekir. Bu bağlamda profesyonel ve kendinden emin duruşunuzu sergilemeniz için topuklu ayakkabılar önem taşır. Yakalı bir gömlek, kumaş pantolon ve topuklu ayakkabı ile hoş bir kombin oluşturabilirsiniz veya şık bir takım giyebilirsiniz. Renk konusuna gelince siyah, beyaz, gri tonlarıyla birlikte kırmızının fazla cırtlak olmayan tonlarını tercih etmeniz mümkündür.

İpucu : Yönetici konumu için iş görüşmelerine giderken başvuru yapılan makamın ağırlığını taşıyabilecek kıyafetler seçilmelidir. Gayriresmi kıyafetler giymeniz ciddiyetsiz bir izlenim oluşturur. Diğer yandan eğer bir eğitim kurumuna başvuru yapmışsanız, pozisyonunuz ne olursa olsun, çok yüksek topuklu ayakkabılar önerilmez.

Videolu Sanal İş Görüşmeleri İçin Nasıl Giyilinilir?

Skype ve diğer çeşitli platformlar üzerinden iş görüşmesi sanal olarak gerçekleştirilebilir. Böylesi durumlarda, evde olmanız görüşmeye uygun giyinmeyeceğiniz anlamına gelmez. Spor kıyafetler ve kot pantolon ile kesinlikle görüşmeye katılmamanız gerekir. Bununla birlikte rahatsız edici herhangi bir kıyafet giymediğinizden de emin olun. Desenler, büyük mücevherler ve göğüs dekolteleri sadece belden yukarı bakıldığında biraz fazla görünebilir. Aynı şekilde, kırmızı gibi canlı renkler videoda çok parlak görünebilir ancak lacivert ve gök mavisi gibi renkler karşıya harika yansır. Diğer yandan, görüşme esnasında abartılı altın ve mücevher takılarınızı takmadığınızdan emin olun.

İpucu : İş mülakatını video ile sanal olarak evinizde gerçekleştiriyor olabilirsiniz. Bu her zaman evinizin içinde nasıl giyiniyorsanız o şekilde giyinmeniz gerektiği anlamına gelmez. Derin göğüs dekoltesinden ve abartılı takılardan görüşme esnasında kaçının.

Yaz Aylarında İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinilir?

Yaz aylarında iş görüşmesi için giyinmek denge gerektirir. Serin kalmanızı ve terlememenizi sağlayacak şık görünecek bir kıyafet seçmeniz önemlidir. Bu nedenle, hafif kumaşlardan yapılmış giysiler seçmek en mantıklısıdır. Bir etek veya elbise giymek, hem sofistike görünmenizi hem de sıcağı yenmenize yardımcı olur. Sadece çok fazla cildinizin görünmemesi gerektiğini unutmayın. Aksi halde bu stiliniz başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir. Ayrıca, görünümünüze güzel bir yaz havası vermek için koyu renkler üzerine açık renkler seçmeyi düşünün.

İpucu : İş görüşmelerine giderken başvuru yaptığınız kurum moda endüstrisi ile alakalı bile olsa mini etekler ve abartılı dekolteler hoş karşılanmaz. Bu sebeple, yaz aylarında olsanız bile fazla cüretkar giyinmediğinizden emin olun. Hatta, sıfır kollu üst giysinizin üzerine ince bir ceket giymeniz faydanıza olabilir.

İş Görüşmesine Giderken Hangi Renk Giyilir?

Doğru renkler öz güveninizi ve profesyonelliğinizi karşı tarafa göstermenizi sağlar. Bu nedenle doğru renkleri tercih etmek önemlidir. Lacivert, gri ve siyah, takım elbise ve elbiseler için en iyi seçim olma eğilimindedir, beyaz ise gömlekler için harikadır. Parlak renklerin yerine bej, kahverengi ve diğer karma tonlar da ofis ortamlarında daha iyi sonuç verir. Kırmızı gibi parlak tonlar otoriteyi yansıtır ve bir yönetici pozisyonu için görüşmediğiniz sürece kaçınılmalıdır. Görünümünüze renk katmak istiyorsanız, açık mavi gibi tonlara ağırlık vermeniz yerinde olacaktır.

İpucu : Kırmızı ve diğer parlak renkler yalnızca yönetici konumundaki çalışma adaylarının giymesi için uygundur. Daha alt pozisyonlar için başvuru yapan biriyseniz göze batan iddialı renklerden kaçınmanız gerekir.

İş Görüşmesine Giderken Elbise Giyebilir miyim?

Çoğu görüşme için elbiseler uygun bir kıyafet seçimidir. Ofise uygun bir stil seçmek için birkaç noktada dikkatli olmanız gerekir. En önemlisi, uzunluk uygun olmalı ve çok kısa olmamalıdır. Dizlerde biten kumaş bir elbise her zaman iyi bir seçimdir ve uygun bir görünüm yansıtır. Çok parlayan renkleri tercih etmediğinizden ve çıplak kollarınızı bir blazer ile kapattığınızdan emin olun.

İpucu : Elbiseler, çoğu iş mülakatı için uygun seçimlerdir ancak elbisenin rengi ve boyu önem taşır. Canlı renklerde ve çok kısa olan elbiseleri iş görüşmesine giderken giymekten kaçının.

İş görüşmelerine giderken fazla parfüm sıkmadığınızdan, fazla aksesuar takmadığınızdan, abartılı makyaj yapmadığınızdan, ojelerinizin kavlamış ve yıpranmış olmadığından ve mini kıyafetler giymediğinizden emin olun. Ayrıca giydiklerinizin temiz ve ütülü olmasına azami özen gösterin. Saçlarınızın bakımlı ve güzel bir modele sahip olmasının size artı puan kazandıracağını da unutmayın.

İş görüşmesine giderken giyilebilecek kıyafetler, renkler ve aksesuarlar hakkında çeşitli bilgiler vermeye çalıştık. Umarız herkes için faydalı bilgiler içeren bir makale olmuştur. Kıyafet seçimlerinizde, iş hayatınızda ve tüm yaşantınızda doğru kararlar vermeniz dileğiyle. Hoşça ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ