MorTilki.Com

Skinny Jeans Nedir? Slim Fit, Loose, Straight ve Relaxed Pantolon Ne Demek?

Skinny Jeans Nedir? Slim Fit, Loose, Straight ve Relaxed Pantolon Ne Demek?

Kot pantolon kullanımının zirveye ulaştığı günümüzde skinny, slim fit, straight, relaxed ve loose gibi terimleri duymamış olmamanız imkansız. Ancak gerçek şu ki, çoğu zaman kulak aşinası olduğumuz bu kelimelerin ne anlama geldiğini çoğumuz bilmiyoruz. Pantolonların kalıplarına göre İngilizce olarak adlandırılan bu terimlerin ne anlama geldiği konusunda bilgi eksikliğiniz varsa yazımızın devamına göz atmanızda fayda var…

Öncelikle kot pantolonların tarihçesine kısaca göz gezdirelim. Jeans olarakta adlandırılan kot ürünlerin geçmişi 19. yüzyılın ortalarına kadar uzanıyor. 1800’lü yılların ilk çeyreğinde maden, petrol ve inşaat işçileri oldukça zor koşullarda çalışmaktaydı. Beden gücü gerektiren bu işlerde çalışan işçilerin kıyafetleri kısa zamanda yırtılıyor ve yenisi gerekiyordu. İşçilerin, içinde hem rahat edecekleri hem de çabucak yırtılmayan giysilere ihtiyacı vardı. 1850’lere gelindiğinde Levi Strauss isimli bir çadır üreticisi ilk kot kumaşı üreterek piyasaya sürdü. Oldukça rahatsız edici bir yapıya sahip ilk kotlar inanılmaz dayanıklıydı ve bu sebeple kısa zaman içinde popüler bir iş giysisi haline geldi.

Yıllar  geçtikçe iş kıyafeti olması için tasarlanmış jean ürünler moda endüstrisinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Özellikle pantolon sanayinde çeşitli ölçülerde kesimler yapılarak piyasaya sürüldü. Kesim türüne bağlı olarak skinny, slim fit, straight (regular), relaxed ve loose olarak isimlendirildi. Şimdi, İngilizce adlandırılan bu terimler ne demek? Hep birlikte inceleyelim…

Skinny : Skinny jeansler çoğu zaman slim-fit kalıp ile karıştırılır ya da ikisinin de aynı olduğu zannedilir. Ancak skinny kot pantolonlar, jean ailesinin en dar kesimli üyeleridir. Boru paça pantolonlar gibi yalnızca bacağın alt kısmını değil vücudu tamamiyle sarmalar. Bu pantolonları yapışık kalıp olarakta nitelendirmek mümkündür. Neredeyse tüm kot pantolon markalarında skinny jeans modeller bulunur.

Slim : Slim-Fit veya kısaca slim pantolonlar, dar kalıp olarak bilinir. Dar olmalarıyla birlikte, skinny pantolonlar kadar vücudu sarmalayıp sıkmazlar. Günümüzde jean ailesinin en çok tercih edilen kalıplarından biridir.

Straight : Bu kalıp regular, standart ve düz kesim olarakta adlandırılır. Straight pantolonlar düz kesimdir ve bedeni sarmalamazlar. Kalçadan paçaya doğru genişleme veya daralma olmadan aynı genişlikte inen pantolonlardır.

Relaxed : Relaxed pantolonlar rahat kalıp olarakta bilinirler. Bol kesim pantolonların başlangıç noktası olarak kabul edilirler ve oldukça rahat hissettirirler.

Loose : Jean ailesinin en geniş üyelerinden biridir. Geniş kalıp olarak bilinirler. Hayli bol kesim olan loose fit pantolonlar tam bir rahatlık sunar ancak şalvarımsı geniş görünümü yüzünden fazla tercih edilmezler.

Kot pantolonların tarihçesini ve en çok kullanılan 5 pantolon kalıbını kısa ve öz bir şekilde açıklamaya çalıştık. Umarız herkes için faydalı bilgiler içeren bir yazı olmuştur. Hoşça ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ