MorTilki.Com

Kaş Yapayım Derken Göz Çıkaran Moda Hataları

Kaş Yapayım Derken Göz Çıkaran Moda Hataları

Harika kombinler ile kendi stilinizi oluşturabilir veya şık bir kostüm içinde ışıldarken kendinizi prensesler gibi hissedebilirsiniz. Ancak dikkat edilmeyen küçük bir detay demode olmanızı, hatta komik duruma düşmenize neden olabilir. Diğer yandan, baştan aşağı doğru kıyafet tercihi yaptıysanız bulunduğunuz ortamın odak noktası olmanız işten bile değildir.

Aksesuar seçmekten kıyafet seçimine kadar, şık görünüp stilinizi oluşturmak için tüm çabalarınızı mahvedebilecek küçük hataları yapmak kolaydır. Çoğu kadın, bu hataları ayna karşısında göremez ve kaş yapayım derken göz çıkardığının farkında bile değildir. En sık yapılan moda hatalarını içeren bir liste hazırladık…

Yüz Şeklinize Göre Yanlış Küpe Takıyorsunuz

Küpeler küçük ve önemsiz bir detay olarak görünebilir ancak yanlış küpe seçimi yüzünüzün orantısız görünmesine neden olabilir. Yüz şekline göre küpe seçimi :

  • Oval ve yuvarlak yüzler : Bu yüz tipi genellikle ”ideal tip” olarak yorumlanır ve çoğu küpe bu yüz şekli ile uyum sağlar. Yine de uzun küpeleri tercih etmek daha akıllıca olacaktır. Çünkü, çember şeklindeki büyük yuvarlak küperler, zaten yuvarlak olan yüzünüzle tam olarak eşleşmez ve daha şişman bir yüz görünümüne neden olabilir.
  • Kalp, kare ve uzun yüzler : Kalp şeklinde yüz tipiniz varsa, orta uzunlukta ve büyüklükte dairesel küpeleri tercih etmeniz gerekir. Kare yüz şekline sahipseniz, kasnak şeklindeki sarkan küpeleri takmanız daha uygundur. Dar ve uzun yüzler için ise yüzünüzü daha geniş olarak yansıtacak geniş hacimli, kare ve büyük oval küpeler en iyi seçim olacaktır.

Çok Dar veya Bol Kıyafetler Giyiyorsunuz

Alışverişe çıktığınızda mankenin üzerindeki kıyafeti denemeden satın alıp çıkan biriyseniz, büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Mankenlerin üzerinde şık duran bir kıyafet, aynı görsel performansı sizin üzerinizde göstermeyebilir. Dahası, bedeninize uygun ölçülerde olmayabilir. Ayrıca, giydiğiniz kıyafet size çok yakışmış olsa bile, beden ölçülerinize tam uyum sağlamıyorsa, şıklıktan ziyade komik görünüyorsunuz demektir.

Gereksiz Kıvrım ve Fırfırları Olan Kıyafetleri Giyiyorsunuz

Kıyafetinizdeki gereksiz kıvrım ve fırfırların sizi olduğunuzdan daha şişman gösterdiğini biliyor muydunuz? Dahası, bu tür elbiseler sizi şişman göstermekle kalmaz, üzerinizde eğreti durur. Tarzınızı basit ama olabildiğince şık tutmanız her zaman en iyisidir.

Çok Fazla Aksesuar Takıyorsunuz

Stilinizi basit ama şık tutmak her zaman ilk önceliğiniz olmalı. Ne kadar sade ve şık olursanız, bütün olarak güzelliğinizi o kadar vurgulamış olursunuz. Diğer yandan fazla sayıda kolye, yüzük, küpe, bilezik, bileklik vs. gibi aksesuarlar takarsanız, odak noktanızı bu takılar oluşturur ve sizin güzelliğiniz ikinci planda kalır.

Ancak aksesuarlar akıllıca kullanılırsa gerçekten görünüşünüzü tamamlayabilir. Örneğin, şık bir kol saati stilinizi oluşturmada önemli bir detaydır. Bununla birlikte saatin yanına bir de bilezik takarsanız, kaş yapayım derken göz çıkarmış olursunuz.

Çizgili Kıyafet Seçiminde Yanlış Tercih Yapıyorsunuz

Çizgili kıyafetler zamana meydan okuyan, modası hiç geçmeyen giysilerdir. Bununla birlikte, çizgililer insanı vezir de edebilir, vezir de! Özellikle geniş ve yatay çizgili kıyafetler her vücut tipine uygun değildir ve yanlış vücut hatlarını vurgulayarak demode olmanızı sağlayabilir. Bu kıyafetlerin nasıl giyileceği ve kombinleneceği konusunda daha detaylı bilgi edinmek için Çizgili Kıyafetler Nasıl Giyilir ve Kombinlenir? başlıklı konumuza göz atmanızda fayda var.

Vücut Tipinize Uygun Giyinmiyorsunuz

Her kıyafet her vücut tipine uygun değildir! Örneğin fit vücuda sahip ancak kısa boylu biriyseniz geniş kıyafetler giyinmekten kaçınmanız yerinde olacaktır. Çünkü görünümünüze ekstra bir ağırlık ekleyerek, kıyafetin içinde kaybolmanıza neden olur. Bu tarz, kum saati vücut tipine uygun herkes için geçerlidir. Armut vücut tipine sahipseniz de kıyafetinize küçük detaylar eklemeniz akıllıca bir fikir olacaktır. Örneğin, belinizi zarif bir kemer ile vurgularsanız vücudunuz daha orantılı görünebilir.

Bulunduğunuz Ortama Uygun Şekilde Giyinmiyorsunuz

Belki çok uç örnekler olacak ama konunun anlaşılması için yazmak istiyorum. Abiye elbise ile kamp yapmaya gidilmeyeceği gibi kot pantolonla da baloya katılmak hayli saçma olur. Bulunduğunuz ortama uygun şekilde giyinmemek, şık olsanız dahi gülünç duruma düşmenize sebebiyet verir.

Tüm bunlarla birlikte, konu içinde listelemediğimiz ancak herkesin bilmesi gereken başka kurallarda var. Örneğin lekeli-kirli giyinmek, kaçık çorapla dolaşmak, ”markalı” ürünlerin amblem ve logolarının büyük puntolarla üzerinde yazılı olduğu kıyafetleri giymek ve açık ayakkabılarla birlikte tül çorap giymek gibi hatalara da asla düşmemek gerekir.

Sık yapılan moda hataları konusunu işleyerek, şık olmak isteyen herkesin bilmesi gereken bazı ipuçları ve tavsiyelere yer verdik. Umarım herkes için faydalı bir makale olmuştur. Her daim şık ve bizi takipte kalın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ