MorTilki.Com

Rock Müziğin Efsane Gitaristi Eddie Van Halen 65 Yaşında Kanserden Öldü

Rock Müziğin Efsane Gitaristi Eddie Van Halen 65 Yaşında Kanserden Öldü

Dünyanın en iyi solo gitaristlerinden biri olan Hollandalı müzisyen Eddie Van Halen, uzun süredir mücadele ettiği gırtlak kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. Ünlü gitaristin ölüm haberini oğlu Wolf Van Halen duyurdu.

Rock grubu Van Halen’in kurucusu ve gitaristi Eddie Van Halen, yıllardır mücadele ettiği kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi. Tüm zamanların en iyi gitaristleri arasına adını yazdıran ünlü gitarist öldüğünde 65 yaşındaydı. Üzücü haberi, oğlu ve bir zamanlar grup arkadaşı olan Wolf Van Halen duyurdu.

Wolf Van Halen sosyal medya hesabından yaptığı kısa açıklamada ”Bunu yazmak zorunda olduğuma inanamıyorum ancak babam Edward Lodewijk Van Halen, bu sabah kanserle olan uzun ve çetin mücadelesini kaybetti. O isteyebileceğim en iyi babaydı. Onunla sahnede ve dışında paylaştığım her an benim için bir armağandı. Kaybımız büyük ve kalbimiz kırık” ifadelerini kullandı.

Gitar Tutkusu Hastalanmasına Yol Açtı

Eddie Van Halen 90’lı yılların sonunda ağız ve dil kanseri nedeniyle tedavi görmeye başladı. Doktorlar günün büyük bir zamanında ağzında metal pena bulundurmasının bu hastalığa sebep olduğunu söylediler ancak o işini öylesine seviyordu ki hastalığına rağmen tutkusundan asla vazgeçmedi.

Çeşitli tedaviler sonrasında dil kanserinden kurtulmayı başardı ancak ağız kanseri devam ediyordu. 20 yılı aşkın süre ağız kanseriyle ve hayatının son 5 yılında gırtlak kanseriyle mücadele etti. 6 Ekim 2020 Salı günü kanser nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Eddie Van Halen Kimdir?

Gerçek ismi Edward Lodewijk Van Halen olan ancak sahne ismiyle Eddie Van Halen olarak bilinen ünlü müzisyen 26 Ocak 1955 Amsterdam doğumludur. 1962 yılında ailesiyle birlikte Amerika’ya taşınan Halen, genç yaşlarda müziğe gönül verdi. İlk başta piyano çalmak istedi ancak bunun fazlaca sıkıcı olduğunu düşünerek bateri çalmaya başladı. Daha sonra aslında gitara daha yatkın olduğunu keşfederek gitar üzerine yoğunlaştı.

1974 yılında ağabeyi Alex ile birlikte müzik Van Halen grubunu kurdu. Kariyeri boyunca 15’e yakın albüm yaptı. Michael Jackson’ın konserlerinde gitar çaldı. Rolling Stone dergisinin hazırladığı tüm zamanların en iyi 100 gitaristi sıralamasında 8. sırada yer buldu.

1981 yıllında Valerie Bertinelli ile evlendi ve 2007 yılında boşandı. 2009 yılında ise Janie Liszewski ile nikah masasına oturdu ancak kısa süre sonra ikinci evliliğini de sonlandırdı. İlk evliliğinden Wolf Van Halen isminde bir oğlu oldu. Oğlu Wolf ile kendi müzik grupları olan Van Halen’da bir dönem birlikte çalıştı. 6 Ekim 2020 Salı tarihinde ağız ve gırtlak kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ