MorTilki.Com

Rio Karnavalına Korona Engeli! 108 Yıl Sonra İlk Kez İptal Edildi

Rio Karnavalına Korona Engeli! 108 Yıl Sonra İlk Kez İptal Edildi

Brezilya, 4.6 Milyon Kovid-19 vakası ile virüsten en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Tabii bu durum dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan Rio Karnavalı’nı da olumsuz etkiledi. Hızla yükselen vaka sayıları nedeniyle, 12 Şubat ila 17 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılması planlanan karnavalın iptal edilmesine karar verildi.

Dünyanın en büyük festivallerinden biri olan Rio Karnavalı 2021 yılında yapılmayacak. 12 Şubat ila 17 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılması planlanan etkinlik için iptal kararı verildi. Rio’nun Samba Okulları Birliği, geleneksel olarak yapılan geçit töreninin ve karnaval ortamının pandemi sürecinde büyük bir risk oluşturacağını açıkladı.

İlk kez 1723 yılında yapılan Rio Karnavalı’nın oldukça köklü bir geçmişi var. Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen festival, yalnızca 1912 yılında Dışişleri Bakanı Jose Maria da Silva Paranhos Jr.’ın ölümü nedeniyle iptal edilmişti. 108 yıl sonra ilk kez yeniden festivalin iptal edilmesine karar verildi.

2020 Rio Karnavalı, Brezilya’nın ilk korona vakasını bildirmesinden 1 gün önce sona ermişti. Virüsten etkilenenlerin sayısı her hafta katlanarak arttı ve 4.6 Milyon resmi vaka sayısı ile Brezilya virüsten en çok etkilelen ülkeler arasına girdi. Sonuç olarak, 2021 Rio Karnavalı iptal edildi. İptal kararının açıklanmasının ardından, Samba okulları kostüm dikimine ve dans provalarına ara verdi.

Rio Karnavalı, Brezilya için önemli bir turizm gelir kaynağı. Açıklanan verilere göre 2020 yılında yapılan karnavala 2.1 Milyon kişi katıldı ve ekonomik olarak 725 Milyon Dolar gelir elde edildi. Ayrıca, etkinlik kapsamında 3 milyon adet prezervatif ücretsiz olarak ziyaretçilere dağıtıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ