MorTilki.Com

Reggae Müziğin Simgesi Toots Hibbert 77 Yaşında Öldü

Reggae Müziğin Simgesi Toots Hibbert 77 Yaşında Öldü

Yazdığı ve seslendirdiği şarkılarıyla bir döneme damgasını vuran Reggae miziğinin öncüsü Jamaikalı Toots Hibbert, 77 yaşında hayatını kaybetti. Bir süredir özel bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören reggae efsanesi, yapılan tüm müdahalelere rağmen 11 Eylül Cuma günü hayata gözlerini yumdu.

Toots and the Maytals grubuyla reggae müziğin dünya çapında tanınmasında öncülük yapan Toots Hibbert yaşamını yitirdi. Bir süredir Jamaika’nın Kingston kentindeki özel bir hastanede tedavi gören Hibbert’ın son günlerde durumu giderek ağırlaşmıştı. Geçtiğimiz cuma günü doktorların tüm uğraşlarına rağmen kurtarılamayarak hayata gözlerini yumdu.

Toots Hibbert’ın ölüm nedeni henüz bilinmiyor ancak 31 Ağustos tarihinde Covid-19 testi yapılmıştı. Korona nedeniyle mi yoksa yaşlılığa bağlı semptomlar nedeniyle mi hayatını kaybettiği henüz açıklanmadı. Diğer yandan, ünlü sanatçının son 10 yıl içinde ilk kez albümü piyasaya sürülmüş ve bundan günler sonra hastaneye kaldırılmıştı.

Hibbert’in ölüm haberi sonrası birçok ünlü isim taziye mesajı yayınladı. 1981 yılında ölen Reggae efsanesi Bob Marley‘in oğlu Ziggy Marley, ”Daha birkaç hafta önce konuşmuştuk, onu ne kadar çok sevdiğimi söylemiştim. O benim için bir baba figürüydü. Müziği içimizi enerjiyle dolduruyor. Onu asla unutmayacağız” dedi.

Toots Hibbert Kimdir?

8 Aralık 1942 tarihinde Jamaika’da doğdu. Henüz 11 yaşındayken anne ve babasını kaybetti. Çırak olarak girdiği berber dükkanında gelecekteki grup arkadaşları Raleigh Gordon ve Jerry Matthias ile tanışarak sıkı bir dostlukları oldu.

1961 yılında Toots and the Maytals‘ı kurdu. Grubunda bulunan tüm enstrümanları çalabilen çok yönlü bir müzisyendi. 60’lı yılların ortalarında Jamaika’da oldukça popüler bir isim haline geldi. Bam Bam, Sweet and Dandy ve Pomps & Pride isimli şarkılarıyla üç kez ödüle layık görüldü.

Reggae türünün öncülerinden biri olarak bilinen Toots Hibbert, 1986’daki şarkısı “Do the Reggay” ile müzik türünün adının kaynağı olduğu söylenir. Ayrıca, Pressure Drop, Monkey Man ve Funky Kingston gibi parçalarıyla reggae müziği bir döneme sevdiren önemli bir sanatçıdır.

Bir süredir özel bir hastanede tedavi gören Hibbert, 11 Eylül 2020 Cuma tarihinde 77 yaşındayken hayatını kaybetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ