MorTilki.Com

Rüzgar Gibi Geçti’nin Yaşayan Son Oyuncusu Olivia de Havilland 104 Yaşında Öldü

Rüzgar Gibi Geçti’nin Yaşayan Son Oyuncusu Olivia de Havilland 104 Yaşında Öldü

1939 yapımı Rüzgar Gibi Geçti filminin yaşayan son oyuncusu Olivia de Havilland yaşamını yitirdi. 1 Temmuz tarihinde 104. doğum gününü kutlayan Hollywood’un emektar oyuncusu, Paris’teki evinde gece uykusunda hayatını kaybetti.

Margaret Mitchell’ın ödüllü romanından alıntılar yapılarak sinemaya uyarlanan, 1939 ABD yapımı Rüzgar gibi Geçti (Gone with the Wind) filminin yaşayan son oyuncusu da aramızdan ayrıldı. Filmde, Melanie Hamilton karakterini canlandıran Hollywood’un emektar oyuncusu Olivia de Havilland 104 yaşında Paris’teki evinde öldü.

Olivia de Havilland, 1946 yılında To Each His Own ve 1949 yılında The Heiress filmlerinde başarıyla rol almış ve En İyi Kadın Oyuncu dalında iki kez Oscar (Akademi) ödülüne layık görülmüştü. Toplamda 50’ye yakın Hollywood filminde rol alan Olivia de Havilland, emekliliğin ardından Paris’teki evinde yaşamını sürdürüyordu. 25 Temmuz 2020 Cumartesi tarihinde gece uykusu sırasında hayatını kaybetti. Ölüm nedeni, yaşlılığa bağlı doğal sebepler olarak kayıtlara geçti.

Olivia de Havilland Kimdir?

İngiliz asıllı Olivia Mary de Havilland 1 Temmuz 1916 yılında Tokyo, Japonya’da dünyaya geldi. 2013 yılında hayatını kaybeden ünlü oyuncu Joan Fontaine’nin ablasıdır. 1946 ila 1953 yılları arasında Marcus Goodrich ile evli kalan Havilland, ikinci evliliğini Fransız bir gazeteci olan Pierre Galante ile yaptı (1955 – 1979). Bu evliliklerinden toplamda iki çocuğu oldu.

1938’de The Adventures of Robin Hood filminde Laydi Marian rolüyle ismini duyurdu. 1939 yılında Rüzgar Gibi Geçti filminde yardımcı kadın oyuncu olarak yer aldı. 1946 yılında To Each His Own filminde Miss Josephine karakterini canlandırdı. 1949 yılında ise The Heiress filminde Catherine Sloper karakterini oynadı. Bu iki filmde gösterdiği yüksek oyunculuk performansı sayesinde En İyi Kadın Oyuncu dalında iki kez Oscar Ödülü kazandı.

Kariyeri boyunca, Captain Blood, Sweet Charlotte, The Charge of the Light Brigade, Hold Back the Dawn, The Dark Mirror, Santa Fe Trail, Hard to Get ve The Great Garrick gibi 50’ye yakın filmde başarıyla rol aldı.

25 Temmuz 2020 Cumartesi tarihinde Paris’teki evinde gece uykusu esnasında hayatını kaybetti. Öldüğünde 104 yaşındaydı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ