MorTilki.Com

Batman Filmlerinin Usta Yönetmeni Joel Schumacher Hayatını Kaybetti

Batman Filmlerinin Usta Yönetmeni Joel Schumacher Hayatını Kaybetti

Amerikalı ünlü film yönetmeni, senaryo yazarı ve yapımcısı Joel Schumacher 80 yaşında yaşamını yitirdi. Bir süredir kanser tedavisi gören Schumacher, Batman filmlerinin yanı sıra Kayıp Çocuklar, Çizgi Ötesi ve Sonun Başlangıcı gibi birçok filmin yönetmen koltuğunda oturmuştu.

Bir süredir kanserle mücadele eden 80 yaşındaki ünlü yönetmen Joel Schumacher, pazartesi sabahı New York’ta öldü. 80’lerde ve 90’larda modaya yön veren ikonik filmler çeken Schumacher, yönetmenlik kariyerinden önce kostüm tasarımcısı olarak pek çok filmde görev almıştı.

1981 yılında çektiği bilim kurgu, fantastik, komedi tarzındaki The Incredible Shrinking Woman isimli filmle sinema dünyasına adım atan Amerikalı yönetmen, 1987 yılında vizyona giren Lost Boys (Kayıp Çocuklar) isimli filmiyle adından sıkça söz ettirdi. 90’lı yılların hemen başında Flatliners (Çizgi Ötesi) filmiyle bilim kurgu türünde sinemaya yeni bir ivme kazandırdı. 1993 yılında ise Michael Douglas’ın zirveye tırmanmasını sağlayan Falling Down (Sonun Başlangıcı) filmini yönetti.

Joel Schumacher’ın peş peşe gelen başarılı yapımları sinema sektörünün büyük yapımcılarının dikkatinden kaçmadı. Birçok film teklifi alan ünlü yönetmen, 1995 yılında Batman Forever (Batman Daima), 1996 yılında A Time to Kill (Öldürme Zamanı), 1997 yılında Batman and Robin ve 1999 yılında ise Roberd de Niro’nun rol aldığı Flawless (Kusursuz) isimli suç, komedi filmini yönetti.

Mesleğine 2000’li yıllarda da başarıyla devam eden Joel Schumacher, Tigerland, Bad Company, Phone Booth, Phantom of the Opera, Number 23, Twelve, Blood Creek ve Tresspass filmlerini yönetti. Yönetmenlik kariyerini 2013 yılında House of Cards‘ın iki bölümüyle sonlandırdı.

29 Ağustos 1939 doğumlu Joel Schumacher, 22 Haziran Pazartesi 2020 tarihinde kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ