MorTilki.Com

Ünlü Yazar Tomie dePaola 85 Yaşında Hayatını Kaybetti

Ünlü Yazar Tomie dePaola 85 Yaşında Hayatını Kaybetti

Amerikalı ünlü yazar Tomie dePaola 85 yaşında tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 300’e yakın çocuk kitabı yazan dePaola’nın acı haberi edebiyat dünyasında üzüntüyle karşılandı.

Amerika’nın New Hampshire eyaletindeki evinde düştükten sonra hastaneye kaldırılan ve  ameliyata alının Tomie dePaola, cerrahi operasyonun komplikasyonları nedeniyle Dartmouth-Hitchcock Tıp Merkezi’nde yaşamını yitirdi. Çocuk Edebiyatı Mirası Ödülü sahibi ünlü yazarın ölüm haberi edebiyat dünyasını yasa boğdu.

Tomie dePaola Kimdir?

15 Eylül 1934 yılında ABD, Meriden’da dünyaya geldi. Tam ismi Thomas Anthony dePaola olan ünlü yazar, Brooklyn Pratt Enstitüsü’nde sanat eğitimi aldı. İlk kitabı olan Timlin’in Harika Ejderhası isimli eserini 1966 yılında yazdı. Çocuk tiyatrolarında yazar ve kostüm tasarımcısı olarak görev yaptı. Birçok farklı okulda ders verdi. Aynı zamanda iyi bir ressam olan dePaola, kitap yazmaya zaman bulamadığı için 1978 yılında emekli oldu.

2009 yılında Pratt Enstitüsü tarafından fahri doktora ünvanı verildi. Toplamda 15 farklı edebiyat ödülüne layık görülen ünlü isim, kariyeri boyunca 300’e yakın çocuk kitabı yazdı. 30 Mart 2020 Pazartesi tarihinde 85 yaşındayken hayatını kaybetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ