MorTilki.Com

Helikopter Kazasından Kurtuldu Ama Sağlık Sorunlarına Yenildi! Kirk Douglas 103 Yaşında Öldü

Helikopter Kazasından Kurtuldu Ama Sağlık Sorunlarına Yenildi! Kirk Douglas 103 Yaşında Öldü

Sinema dünyasının efsanevi ismi Kirk Douglas 103 yaşında sağlık sorunları nedeniyle yaşamını yitirdi. Aktörün acı haberini oğlu Michael Douglas, kısa bir açıklama yaparak duyurdu.

Aktör, yapımcı, yazar ve başarılı bir yönetmen olan  Hollywood’un efsanevi isimlerinden Kirk Douglas 103 yaşındayken Çarşamba günü hayatını kaybetti. Ölüm nedeni olarak yaşlılığa bağlı sağlık sorunları gerekçe gösterilen ünlü isim, bir süredir tedavi görüyordu. Oğlu Michael Douglas kısa bir basın açıklaması yaparak babasının öldüğünü duyurdu.

Babam bir efsaneydi, sinema dünyasının altın çağını yaşadığı günlerde harika işler başaran bir aktördü. Bugün onun aramızdan ayrılma haberini veriyor olmanın acısı içerisindeyim. Kirk Douglas nesiller boyu sürecek bir film mirası bıraktı. Ayrıca insanlara yardım etmek ve dünyaya barış getirmek için çalışan ünlü bir hayırsever olarak sonsuza kadar anılacak. Baba seni çok seviyorum ve oğlun olmaktan gurur duyuyorum’

Helikopter Kazasından Sağ Kurtulmuştu

Hollywood’un ikonik simgesi olarak bilinen Kirk Douglas 13 Şubat 1991 tarihinde helikopter kazası geçirdi. İçinde olduğu helikopteri küçük bir uçakla çarpıştığında iki kişi hayatını kaybetti ancak kendisi bu ölümcül kazadan sağ olarak kurtulmayı başardı. Sonrasında yazdığı kitabında yaşadığı korkunç kazaya yer veren Douglas, ”Her zaman kendime şu soruyu soracağım; onlar neden öldü? Ben neden yaşıyorum?” ifadelerini kaleme aldı.

Kazadan üç hafta sonra 7 Mart 1991’de Douglas, Amerikan Film Enstitüsü‘nün Yaşam Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

Kirk Douglas Kimdir?

9 Aralık 1916 doğumludur. Gerçek ismi Issur Danielovitch olan Kirk Douglas kendisi gibi aktör olan Michael Douglas’ın babasıdır. 2. Dünya Savaşı’na asker olarak katılmadan hemen önce ismini Kirk Douglas olarak değiştirmiştir.  Savaştan sonra New York’a dönen Douglas radyo, tiyatro ve çeşitli reklamlarda iş bularak çalıştı.

2 Kasım 1943’te Diana Dill ile evlendi. Bu evlilikten iki oğlu dünyaya geldi. Bu oğullarından biri aktör Michael Douglas. 1951 yılında boşandı ve 1954 yılında Anne Buydens ile evlendi.

1950’ler ve 1960’lar boyunca Kirk, 90’dan fazla filmde rol aldı. Üç Akademi Ödülü adaylığı, Ömür Boyu Başarı Oscar’ı ve Başkanlık Özgürlük Madalyasına layık görüldü.

28 Ocak 1996’da ciddi bir felç geçirdi, bu da konuşma yeteneğini bozdu. Aylarca süren terapi ve iyileşmeden sonra, sınırlı olmasına rağmen, konuşma yeteneği sonunda geri döndü.

Başta Spartacus olmak üzere 20. yüzyılın en traj filmlerinde başrol oynadı. Sayısız ödül ödül alan Kirk Douglas, tüm zamanların en iyi erkek aktörleri listesine adını yazdırdı. 5 Şubat Çarşamba 2020 tarihinde sağlık sorunları nedeniyle 103 yaşında öldü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ