MorTilki.Com

Skandal Uçak Videosu Paylaşımı Nedeniyle Yargılanan Kerimcan Durmaz’ın Cezası Netleşti

Skandal Uçak Videosu Paylaşımı Nedeniyle Yargılanan Kerimcan Durmaz’ın Cezası Netleşti

Geride bıraktığımız günlerde Instagram hesabından paylaştığı müstehcen video ile gündemi sarsan fenomen Kerimcan Durmaz, söz konusu video nedeniyle savcılığa şikayet edilmiş ve hakkında dava açılmıştı. Bugün mahkeme heyeti karşısına çıkan sosyal medya fenomeni, yanlış anlaşıldığı yönünde kendini savunsa da 10 ay hapis ve 5 bin TL para cezası almaktan kurtulamadı.

3 milyona yakın kişi tarafından takip edilen Kerimcan Durmaz, skandal video paylaşımı sonrası beklemediği bir tepki ile karşılaşmıştı. Olaydan bir süre sonra Gaziosmanpaşa 16. Asliye Ceza Mahkemesi’inde yargılanan sosyal medya fenomeni, duruşmaya avukatlarıyla birlikte katıldı.

Mahkeme heyetinin yönelttiği sorular karşısında sessizliğini bozan Durmaz, görüntülerdeki kişinin kendisi olduğunu kabul ederek kendini şu şekilde savundu:

Hamburg’tan dönerken sadece iki yakın arkadaşımın olduğu gruba uçakta çekmiş olduğum paylaşımı gönderdiğimi sanıyordum. Fakat havaalanına iniş sırasında telefonun sinyal alması neticesinde bu paylaşımımı yakın arkadaş grubuma değil, Instagram hikaye bölümünde paylaşılmış olduğunu yine arkadaşlarımın beni araması neticesinde öğrendim.

Videoyu yanlışlıkla yayınlandığını ve farkına vardıktan kısa süre sonra yaptığı paylaşımı sildiğini belirten Kerimcan Durmaz, hassas birisi olduğunu ve bu gibi konularda çok dikkat ettiğini savundu. Yaptığı açıklamaların ardından beraatini talep eden Durmaz,

“Üzgünüm, yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum. Ben de toplum içerisinde yaşayan biri olarak bu konularda hassas ve dikkatli birisiyimdir. Beraatimi talep ederim. Hakkımda leyhte olan hükümler uygulansın.” ifadeleriyle kendini savundu.

Sanığın bu savunmasının ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti, Kerimcan Durmaz’ın ‘Müstehcenlik’ suçunu işlediğinin sabit olduğu kanaatine vardı. Heyet, sanığın 10 ay hapis ve 5 bin TL para cezası alması hükmünde mutabık kaldı. Durmaz’ın bu süreçte sergilediği davranış ve tutumlarını leyhte kabul eden heyet, hükmün açıklanmasını geri bırakılması kararını verdi.

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması Kararı Ne Anlama Geliyor?

Daha önce suç işlememiş kişilerin iki yıldan daha az süreyle hapis ve para cezası almasıyla sonuçlanan davalar, heyet tarafından uygun görüldüğü taktirde hükmün beş yıl süreyle açıklanmasının geri bırakılması kararı verilir.

Heyetin, sanığın daha sonra yeniden suç işlemeyeceği kanaatinde olduğu durumlarda bu karar uygulanır. Cezayı alan kişi 5 yıl içinde yeniden suç işlerse hüküm açıklanır ve karar uygulanır. Bu süre içerisinde yeniden herhangi bir suç işlenmezse verilen ceza düşer ve suç işlenmemiş kabul edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ