MorTilki.Com

Günlük Pedler Mantar Yapar mı? Günlük Pedlerin Avantajları ve Dezavantajları

Günlük Pedler Mantar Yapar mı? Günlük Pedlerin Avantajları ve Dezavantajları

Günlük ped kullanılması gereken gerçekten faydalı bir ürün mü? Yoksa pazarlama-reklam stratejileri ile popülerlik kazandırılmış gereksiz bir kadın enstrümanı mı? Günlük pedlerin olası zararları ve kullanımının sağladığı avantajları içeren bir makale hazırladık…

Günlük pedler ilk üretildiği yıllarda kadınların adet döneminin son günlerinde kullanması için tasarlandı. Regl döngüsünün son günlerindeki damlama şeklindeki adet kanamasına koruyucu önlem olması açısından geliştirilen bu ince pedler, zaman içinde popülerlik kazanarak ”günlük ped” ismini aldı. Günümüzde bu pedler vajinal akıntı ve idrar kaçırmaya yönelik önlem amacıyla kullanılıyor.

Son yıllarda kadınların yoğun olarak kullanmayı tercih ettiği bu ince pedler hakkında olumlu ve olumsuz görüşlerini açıklayan uzmanlar var. Bazı uzmanlar günlük pedlerin vajinal mantar yaptığını, bakteriyel enfeksiyonlara davetiye çıkardığını ve hatta toksik şok sendromu gibi daha ciddi rahatsızlıklara yol açtığını söylüyor. Diğer yandan bazı uzmanlar ise doğru kullanılması durumunda günlük pedlerin hiçbir zararı olmadığını ve aksine kadınlar için hayat kolaylaştırıcı bir ürün olduğunu dile getiriyor.

Günlük Pedlerin Zararları

Günlük pedler, plastik türü polyester ürünlerden imal ediliyor. Doğal olmayan bu ürünler hassas olan genital bölge ile temas ettiğinde kaşınma ve kızarıklık yapabileceği gibi özellikle kokulu olanları vajinal mantara davetiye çıkarıyor. Pamuklu olmayan sentetik günlük pedlerin yüzeyinde biriken akıntı, vajinada ıslaklık ve nem oluşmasına neden oluyor ve cildin hava almasını engelliyor.

Bilindiği gibi bakteriler doğası gereği nemli ortamları sever ve en çok nemli ortamlarda yaşamını sürdürür. Dolayısıyla sürekli ped kullanımı vajinal mantar enfeksiyonu başta olmak üzere birçok bakteriyel enfeksiyona neden olabiliyor. Ayrıca bu bölgede sivilce ve akne oluşumuna da tetikleyebiliyor.

Diğer yandan günlük pedlerin kadınlar açısından hayat kolaylaştıran bir ürün olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Günlük pedler, vajinal akıntı ve az miktarda olan idrar kaçırmaya yönelik tam bir koruma sağlarlar. Ayrıca adetin son gününde de kullanılabilir. Bu sayede iç çamaşırınız sürekli temiz kalır.

Günlük Pedler Nasıl Kullanılır?

Günlük pedler regl & menstrüasyon döneminin öncesinde, sonrasında ya da adet kanının damlama şeklinde geldiği son gününde kullanılabilir. İç çamaşırı üzerine dikey olarak yerleştirilmeli ve külotun etrafına sarılmak suretiyle sabitlenmelidir. Günlük pedler ortalama 2 saatte bir değiştirilmelidir. Aynı ped asla gün boyunca kullanılmamalıdır. Pedleri satın alırken pamuklu olmasına özen gösterilmeli, paket üzerindeki ”cotton’ ibaresine dikkat edilmelidir. Uzmanlar en az %90 pamuklu olan günlük pedleri tavsiye etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ