MorTilki.Com

Ağda Sonrası Oluşan Kızarıklıklar Nasıl Geçer?

Ağda Sonrası Oluşan Kızarıklıklar Nasıl Geçer?

Ağda kullanmanın en yaygın yan etkisi, uygulanan bölgede kızarıklık ve şişkinlik yapmasıdır. Kılların folikülden ayrılması kızarıklığa, şişliğe ve yanma hissine neden olarak ciltte tahriş yapar. Ancak bu tahriş çoğu zaman önemsizdir ve herhangi bir ciddi sağlık sorunu oluşturmaz. Ağdanın neden olduğu bu semptomları kısa zamanda geçiren bazı doğal yöntemler var.

Ağda sonrası kızarıklık, özellikle hassas ciltli olanlarda ve beyaz tenli kadınlarda daha sık görülür. Bazı durumlarda kızarıklığa şişkinlik, sivilce ve ilerleyen günlerde batık eşlik edebilir. Çoğu zaman gün içinde müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçen ciltteki bu yan etkiler kötü bir görüntüye neden olur. Bu sebeple, çoğu kadın kısa süre içinde bu nahoş görüntüden kurtulmak ister.

Ağda sonrası ciltte oluşan kızarıklık ve yanma hissini en aza indirmek için kullanabileceğiniz bazı çözümleri sıraladık. Bu yöntemleri evinizde uygulayarak cildinizdeki kızarıklıktan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Ağda Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağda işleminden sonra bazı püf noktalarına dikkat etmeniz, epilasyon sonrası süreci daha rahat atlatmanızı sağlar. Bu bağlamda ağda yapma zamanı da önem teşkil etmektedir. Adet olma gününüzün hemen öncesi ve bitiminden hemen sonra ağda yapmak için uygun zamanlar değildir.

İstenmeyen tüylerin uzunluğu da bu konuda önemlidir. Çok kısa veya çok uzun kılları ağda ile almak, fazladan acı çekmenize ve cildinizin daha fazla tahriş olmasına neden olur. Tüyleri almak için en ideal uzunluk 5 – 7 mm arasıdır. Eğer bu uzunluğu kaçırdıysanız, makasla tüyleri kısaltıp daha sonra ağda yapmak en mantıklısı olacaktır. Ayrıca ağda öncesi pudra kullanmak tahrişi minimum seviyeye indirir.

Ağda sonrası ilk 24 saat önemlidir. Umumi havuzlara girmek, sıkı kıyafetler giymek, güneşlenmek ve buharlı saunalarda bulunmak ağdanın hemen sonrasında uzak durmanız gerekenlerdir. Ayrıca parfümler ve diğer kozmetik ürünler de ağda sonrası cilt ile temas ettirilmemelidir. Diğer yandan bikini bölgenize ağda yaptıysanız ilk 24 saat cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir.

Ağda Sonrası Meydana Gelen Kızarıklık Nasıl Geçer?

Soğuk Süt + Soğuk Su + Buz

Ağda sonrası oluşan kızarıklıkları hızlı bir şekilde geçirmek için birkaç doğal ev çözümü vardır. Öncelikle söz konusu bölgeye soğuk kompres uygulamak rahatlamanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte eşit miktarda soğuk su, buz ve soğuk sütü karıştırın. Temiz bir havluyu bu karışımda ıslatın ve ağdadan etkilenen bölgeye 4 – 5 dakika boyunca uygulayın. Sütün içindeki protein cildin hemen toparlanmasına yardımcı olurken, soğuk buz ve su şişliği azaltarak kızarıklığın geçmesine yardımcı olur.

Karbonat + Yoğurt

1 su bardağı soğuk yoğurt ile bir tatlı kaşığı karbonatı karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı ağda sonrası etkilenen bölgelere sürün. 10 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın. Kızarıklığı geçiren bu maske aynı zamanda ağda sonrası oluşan sivilcelere karşı da etkilidir.

Soğuk Salatalık

Salatalık, kızaran ve iltihaplanan cildin acısını dindiren analjezik özelliklere sahiptir. Bununla birlikte antioksidan özelliği de bulunmaktadır. Soğuk olması şartıyla bir salatalığı dilimleyin ve ağda sonrası kızaran noktalara uygulayın. Dilerseniz salatalığı rendeleyebilir ya da mutfak robotundan geçirerek maske şeklinde cildinize uygulayabilirsiniz.

Pudra + Gül Suyu + Limon

1 Yemek kaşığı pudrayı macun kıvamına gelinceye dek gül suyu ve limon suyu ile karıştırın. Bu karışımı krem sürer gibi tahriş olan cildinize sürün.

Soğuk Yeşil ve Siyah Çay Poşetleri

Nane serinletme etkisi olan doğal bir üründür. Siyah çay ise içinde tahriş olan cildi iyileştirmeye yardımcı olacak tanik asit ve teobromin bulundurur. Kullandığınız siyah ve yeşil çay poşetlerini soğuk olması şartıyla cildinizde kullanarak kızarıklığı geçirmeniz mümkündür.

Tüm bunlarla birlikte Aloa Vera’nın da ağda sonrası iyileştirici etkisi olduğu bilinmektedir. Nemlendirici etkisi sayesinde kızarıklık, sivilce ve şişkinlikten kurtulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ