MorTilki.Com

Göz Yaşartan Soğan Suyu ile Yüz Güldüren Cilt Maskesi Nasıl Yapılır?

Göz Yaşartan Soğan Suyu ile Yüz Güldüren Cilt Maskesi Nasıl Yapılır?

Yemeklerimizin olmazsa olmaz yardımcı elemanı soğanlar göz yaşartıcıdır ve rahatsız edici bir kokuya sahiptir. Tüm bunlarla birlikte sofralarımıza lezzet katar, besleyici vitamin ve mineraller içerir. Dahası, suyu kullanılarak maske yapılabilir ve cilde parlaklık kazandırır, yaşlanma belirtilerini giderir, sivilce lekelerini yok eder, akne ile savaşır.

Soğan suyunda A, B, C, E gibi önemli vitaminler bulunur ve magnezyum, potasyum, sodyum, fosfor ve kükürt gibi faydalı mineral ve bileşikler ihtiva eder. Ayrıca harika bir flavonid kaynağıdır. Tüm bunlar cilt hücrelerimizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korur ve cilde sayısız fayda sağlar.

Cildimizle ilgilenmek ve bakım yapmak söz konusu olduğunda her zaman doğal mutfak malzemelerinin kullanılması tavsiye edilir. Çünkü bu malzemeler doğaldır, ucuzdur ve piyasata satılan bakım ürünleri gibi sentetik karışımları içinde bulundurmazlar. Bu bağlamda, soğan kullanarak cilt ve yüz maskesi yapmak akılane bir çözümdür.

İpucu : Soğanın suyunu çıkarmak için katı meyve sıkacağını kullanabileceğiniz gibi soğanı rendeleyip sonrasında süzgeç (kevgir) ya da tülbent içinde sıkarak suyunu çıkarabilirsiniz.

Soğan Suyu Maskesi Nasıl Yapılır?

Soğan suyu ile yapılması mümkün olan birkaç maske tarifi var. Bunların hepsi de basittir, pratiktir, ucuz maliyetlidir ve hazırlayıp uygulaması uzun zaman almaz.

Yaşlanma Karşıtı Soğan Suyu Maskesi :

 • Soğan suyu
 • Az miktarda pamuk

Soğanda bulunan vitamin ve mineraller kan dolaşımının iyileşmesini sağlar. Bu da kırışık cilt sorununun önüne geçer. Yaşlanma karşıtı maske için 1 soğanın suyunu sıkın ve pamuk yardımıyla yüzünüze sürün. 15 dakika cildinizde kalmasını bekleyin ve su ile yıkayın. En iyi sonucu almak için bu yöntemi hadtada 2 kez uygulayın.

Sivilce ve Akne Önleyici Soğan Suyu Maskesi :

 • 1 Çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 • 1 Çay kaşığı süzme bal
 • 1 Soğanın suyu

Sivilce, akne oluşumu ve bunların bıraktığı izler konusunda endişeliyseniz soğan suyu maskesini denemenizde fayda var. Bu doğal maskeyi hazırlamak için bal, limon suyu ve soğan suyunu karıştırın. Yüzünüze masaj yaparak sürün ve 20 dakika bekletin. Sonrasında soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Soğan Suyu Maskesi:

 • 1 Soğan suyu
 • 1 Çay kaşığı süzme bal
 • 1 Tatlı kaşığı yumurta sarısı

Kuruyan ve pul pul dökülen ciltler için de soğan suyu maskesi kullanılabilir. Nemlendirici maske için tüm malzemeleri bir kase içinde karıştırıp yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekletip soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

Cilt Lekelerini Gideren Soğan Suyu Maskesi :

 • 3 Çay kaşığı yoğurt
 • 1 Soğanın suyu

Bu doğal soğan yüz maskesi cilt lekelerini gidermede etkilidir ve siyah noktaları bariz şekilde azaltır. Ayrıca düzenli kullanım sonrası ışıldayan parlak bir yüze kavuşmanızı sağlar. Soğan suyunu yoğurt ile karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Ardından ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Parlayan Bir Yüz İçin Soğan Suyu Maskesi :

 • 1 Tatlı kaşığı soğan suyu
 • 1 Tatlı kaşığı zeytinyağı ya da badem yağı

Sıktığınız soğan suyunu zeytinyağı veya bade yağı ile karıştırıp, dairesel hareketlerle masaj yaparak yüzünüze sürün. 15 dakika bekletip normal su ile yüzünüzü yıkayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ