MorTilki.Com

Kadınlarda Aşırı Kıllanma ”Hirsutizm” Nedir ve Neden Olur?

Kadınlarda Aşırı Kıllanma ”Hirsutizm” Nedir ve Neden Olur?

Hirsutizm, kadınlarda meydana gelen aşırı miktarda erkek tipi kıllanma durumudur. Dünya üzerindeki kadınların yüzde 5’i aşırı kıllanma sorunu yaşamaktadır. Hirsutizm kadınlarda yüz, meme, sırt gibi bölgelerde koyu renkli aşırı kıllanmayla sonuçlanır.

Eğer bir kadınsanız ve sadece erkeklerde görülen tüylenme durumunu yaşıyorsanız muhtemelen bu hirsutizmdir diyebiliriz. Hirsutizmden muzdarip kadınlarda bıyık, sakal gibi yüzünde kıl çıkabileceği gibi göğüslerinde, sırtında, göbek bölgesinde ve el-ayak ve kollarda kalın koyu renkli aşırı kıllanma görülebilir.

Vücudunuzdaki kıllar büyük ölçüde genetik yapınızla belirlenir. Kalıtsal özellikler yüzünden diğer kadınlara göre daha az ya da daha çok tüye sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte, androjen ve testosteron hormonlarıyla alakalı tıbbi bir sorunlar neticesinde de meydana gelebilir.

Hirsutizm sert, koyu ve sık olarak çıkmaması gereken yerlerde kıl çıkması durumudur. Akdeniz, Orta Doğu ve Güney Asya kökenlerinden gelen kadınlarda daha sık görülmektedir. Eğer hirsutizme aşırı androjen hormonu sebep oluyorsa, virilizasyon ismi verilen kadında erkekleşme sorununun belirtileri ortaya çıkabilir. Virilizasyon belirtileri ise şunlardır;

  • Kalınlaşan ses
  • Kellik
  • Akne
  • Memelerde küçülme
  • Artan kas kütlesi
  • Klitorisin genişlemesi

Hirsutizm Neden Olur?

Polikistik over sendromu : Kadınlarda aşırı kıllanma olarak bilinen hirsutizmin en yaygın nedenlerinden biri polikistik over sendromudur. Genç kızların doğurganlık dönemine geçtiği 13-19 yaş arasında görülür. Kıllanma artışı, adet düzensizliği ve akne sorunları en bilinen belirtileridir.

Cushing sendromu : Vücut yüksek derecede kortizol hormonu seviyelerine maruz kaldığında meydana gelir. Genellikle 20 yaş üstü yetişkinlerde görülen cushing sendromu yüksek tansiyon, diyabet ve kemik erimesine zemin hazırlar ve aşırı kıllanma sebebidir.

Konjenital adrenal hiperplazi : Kız ve erkek çocuklarda cinsel gelişim bozukluklarına neden olan kalıtsal bir hastalıktır. böbrek üstü bezi olarak bilinen adrenal bezler tarafından kortizol ve androjen içeren steroid hormonlarının anormal üretimi ile meydana gelebilir.

Tümörler : Kadınlardaki aşırı kıllanma nadiren tümörler sonucudur. Ancak bazen yumurtalıklardaki ve böbrek üstü bezlerdeki bir tümör hirsutizme neden olur.

İlaçlar : Bazı ilaçların kadınlarda aşırı kıllanmaya neden olduğu bilinmektedir.

Genetik Faktörler : Vücuttaki kılların yoğunluğu çoğu zaman genetiktir. Daha basit anlatımla hirsutizm ebeveynlerden genetik olarak geçebilir. Akdeniz, Orta Doğu ve Güney Asya ırklarından gelen kadınlarda görülen hirsutizmin nedeni budur.

Obezite : Aşırı şişman olmak hirsutizmi daha da kötüleştirebilecek artan androjen üretimine neden olur. Bu sebeple obez olan kadınların sağlıklı şekilde kilo vermesi gerekir.

Aşırı Kıllanmayı Önleme ve Tedavi

Hirsutizm ne yazık ki çoğu zaman daha önceden önlenebilir değildir. Aşırı kıllanma sorunundan şikayetçi kadınların ise önce kan testi yaptırıp ardından kadın doğum uzmanına görünmesi gerekir. Hirsutizme neden olan sebep ortaya çıkarılır ve sonrasında tedavi aşamasına geçilir.

Hirsutizm tedavisi için ilaç kullanan kadınlar, doğum kusurları riski nedeniyle hamilelikten bir süre kaçınmalıdır. Bu konu hakkında doktorunuz size detaylı bilgi verecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ