MorTilki.Com

Hamileyken, Hamile Kalmak ”Süperfetasyon” Nedir ve Nasıl Gerçekleşir?

Hamileyken, Hamile Kalmak ”Süperfetasyon” Nedir ve Nasıl Gerçekleşir?

Bir kadın zaten hamileyken tekrar hamile kalabilir. Bu olaya süperfetasyon denir. Bilim kurgu film senaryolarını aratmayan bu doğaüstü olay çok nadir gerçekleşen bir durumdur. Süperfetasyon, hem insanlarda hem de hayvanlarda görülebilir.

Hamileyken hamile kalınır mı? Bu sorunun cevabı açık ve net evettir. Tıp dilinde bu olaya süperfetasyon denir. Süperfetasyon gebelik kadınlarda gerçekleşebileceği gibi bazı hayvanlarda da görülebilir. Peki ama bu mucizevi olay nasıl gerçekleşiyor? Hep birlikte inceleyelim…

Hepimizin bildiği gibi, normal şartlarda hamilelik devam ederken yeni bir hamilelik meydana gelmez. Bunun sebebi hamilelik esnasında yumurtalıkların rahimde yumurta bırakmayı sonlandırmasıdır. Diğer yandan, süperfetasyon gerçekleştiğinde yumurtalıklar, döllenebilecek  halde başka bir yumurtayı üretir ve salıverir. Böylelikle hamileyken tekrar hamile kalınmasına zemin hazırlanmış olur.

Süperfetasyon oldukça nadir görülen bir durumdur. Dünya üzerinde kayıtlara geçmiş yalnızca 10 kadının, hamileyken tekrar hamile kaldığı biliniyor. Hamile kalan bu kadınların iki gebeliği de farklı cinsel ilişkiden döllenme yoluyla olmuştur. Bebekler farklı ağırlıklarda, boylarda ve hatta farklı kan gruplarına sahip olabilirler.

Bunun  en bariz örneğini Avustralyalı Kate Hill isimli kadında görmek mümkün. Kate, 10 gün ara ile üst üste iki kez hamile kaldı. Charlotte ve Olivia’nın ana rahmine düşmeleri arasında 10 gün fark olmasına rağmen ikisi de aynı anda doğdu. Buna rağmen ikizlerin ağırlıkları, boyları ve kan grupları farklıydı.

Süperfetasyonun en büyük risklerinden biri, ikinci bebeğin ne zaman ana rahmine düştüğüne bakılmaksızın, ilk gebe kalınan bebekle birlikte doğacak olmasıdır. Yukarıdaki örnekte, iki gebelik arasında yalnızca 10 gün bulunması riski büyük ölçüde azaltmıştır ancak hamilelikler arasındaki süre uzadıkça, ikinci bebeğin yaşama ve sağlıklı doğma şansını düşürecektir.

Hamileyken hamile kalma olayı yalnızca insanlarda değil, hayvanlarda da görülebilmektedir. Kayıtlara geçen fare, kanguru, kedigiller, tavşan ve koyun süperfetasyon vakaları vardır. Ayrıca bu olağanüstü kabiliyeti gösteren balıkların bile olduğu bilinmektedir.

Tarihte, süperfetasyon olayını ilk kez keşfeden kişi Aristoteles idi. Tavşanlarda meydana gelen bu ”süper hamilelik” olayı ünlü düşünürün dikkatini çekti. O yıllarda ”süperfetasyon” tanımı henüz kullanılmıyor olsa da bu olgunun insanlarda da gerçekleşebileceğini öne sürdü. Yıllar sonra Aristoteles’in tezinin kadınlar üzerinde de gerçekleştiği bilimsel olarak kanıtlandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ