MorTilki.Com

İstenmeyen Tüyleri Alırken Yapılan Epilasyon Hataları

İstenmeyen Tüyleri Alırken Yapılan Epilasyon Hataları

Bir erkek hayatı boyunca yaklaşık olarak 2500 saatini tıraş olmaya harcıyor. Kadınların istenmeyen tüylerini almak için harcadıkları süre ise ortalama 3000 saat. Hayatımızın 3 Bin saatine mâl olan epilasyon uygulamalarının bize kaybettirdiği şey çoğu zaman yalnızca vakit olmuyor. İstenmeyen tüylerin yanlış uygulamalarla alınması cildimize de zarar verebiliyor.

İstenmeyen tüyler alınırken yapılan yaygın epilasyon hatalarını ve çözümlerini listeledik. Epilasyon sonrası tahriş olmamış ve pürüssüz bir cilt için yazımızın devamına göz atmanızda fayda var.

Yanlış Yöntemi Uyguluyor Olabilirsiniz

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için farklı yöntemler olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bu yöntemlerin hepsi herkes için uygun olmayabilir. Kimi kadınların cildi için ağda daha uygunken, kimileri için epilatör ya da jilet daha uygun olabilir. Bu nedenle cildinizin epilasyon sonrası verdiği reaksiyona dikkat etmeniz gerekir. Tüylerin alınmasından sonra cildinizde tahriş olduğunu gözlemliyorsanız bu yanlış yöntemi uyguluyorsunuz demektir.

Ayrıca cildiniz bu yöntemlerden herhangi birine alerjik reaksiyon gösterebilir. Bunu anlamak için cildinizin küçük bir bölümünde istediğiniz yöntemi uygulayıp, sonuca göre hareket etmelisiniz.

Uzun Süren Sıcak Banyoda Tıraş

Bunun size mantıklı gelmediğini biliyorum. Yoğun sıcaklık ve buharın olduğu banyoda istenmeyen tüylerin jiletle alınmasının daha kolay olduğunu düşünüyorsunuz. Evet, bu doğru.

Banyo sürenizi çok uzun tutmuyorsanız bunda bir sakınca yok fakat cildiniz sıcak banyoda uzun süre bekler ve çok fazla buharda kalırsa derinizde kabarma meydana gelir. Bu kabarma sonrası tüyler daha az farkedilir ve tamamen alınması zorlaşır. Bu sebeple uzun süren sıcak banyolarda istenmeyen tüylerin alınması tavsiye edilmez.

Ağdayı Hangi Yöne Doğru Çekeceğinizi Bilmiyorsunuz

Eğer bir jiletle istenmeyen tüylerin tıraş edilmesinden bahsediyorsak, bu hem tüylerin çıkış yönü hem de ters yönde yapılabilir. Ancak ağda ile tüyleri alırken çekeceğiniz yön önemlidir.

Sir ağda kullanıyorsanız, tüylerin çıkış yönüne doğru sürmeniz ve çekmeniz gerekir. Diğer yandan ağda bantlarını kullanıyorsanız da tüylerin çıkış yönünün tersine doğru çekmeniz gerekir. Ayrıca ağdayı çekerken mümkün olduğunca tek seferde ve hızlı çekmeye özen gösterin.

Cildinizi Ölü Deriden Arındırmıyorsunuz

İstenmeyen tüylerin alınmasından 1 gün önce cildi ölü deriden arındırmak akıllıca bir fikirdir. Bu sayede tüyün tabanına daha çok yaklaşabilir ve pürüssüz epilasyon yapmanız mümkün olur. Ayrıca ciltteki ölü deriler batık oluşumunun en büyük sebeplerinden biridir. Yüzeyde oluşan ölü deriler yüzünden, zayıf tüyler yukarı doğru uzamasını sağlayamaz ve kıvrılarak içe doğru bükülür. Bu olaya batık denir.

Kese ve peeling uygulamaları ile bu sorunun önüne geçebilir daha etkili bir epilasyon yapabilirsiniz. Fakat bu işlemi istenmeyen tüyleri alacağınız günden bir gün önce yapmanız daha uygun olacaktır. Aksi halde cildinizi tahriş edebilirsiniz.

Cildinizi Yağdan Arındırmıyorsunuz

Ağda yapmaya karar verdiyseniz öncesinde cildinizi yağdan arındırmalısınız. Bu, ciltteki bakterileri temizlemenize, olası enfeksiyon ve tahrişe karşı korunmanıza yardımcı olur. Ayrıca ciltte sebum tabakası olmayacağından epilasyon kalitesi artacaktır.

Bunun için özel üretilen losyonlar ve alkol içeren bazı ürünler var. Bu ürünlerden birini pamuklu ped üzerine dökün ve ağda yapacağınız yeri silin. Haasas bölgelerinizi ağda ile almayı düşünüyorsanız da pudra kullanmayı ihmal etmeyin.

Çok Kısa veya Çok Uzun Tüyleri Alıyorsunuz

Çok kısa olan tüyleri her gün tıraş ediyorsanız bu cildinizin tahriş olacağı anlamına gelir. Tam tersi olarak çok fazla uzayan tüylerin özellikle ağda ile alınması daha çok acı vericidir ve tahrişe neden olur. İstenmeyen tüylerin alınması için en ideal uzunluk 5 – 7 mm. arasındadır. Eğer bu uzunluğu kaçırdınız ve tüyleriniz fazla uzadıysa, makasla kısalttıktan sonra epilasyona başlayın.

Özellikle koltukaltı ve bikini bölgenizde epilatör kullanıyorsanız da bu bölgeleri gerdirerek alın. Bazı epilatörler gerdirilmemiş cildi sıkıştırarak yaralanmalara neden olabiliyor.

Eski Jilet Kullanıyorsunuz

Jilet ne kadar çok kullanılmışsa kendinizi kesme ihtimalinizde o kadar yükselir. Aynı zamanda körelen eski jiletler kılları köklerine yakın yerden kesmez ve pürüzlü bir yüzey bırakır. Tüylerinizi jilet ile tıraş etme niyetindeyseniz mutlaka tıraş losyonu kullanmanız gerekir. Kuru cilt üzerinde jilet asla kullanılmamalıdır. Diğer yandan banyo jiletleri kişiye özgüdür ve aile bireyleri dahil hiç kimse tarafından kullanılmamalıdır.

Tüm bunlarla birlikte epilasyonu hangi yöntemle uygularsanız uygulayın sonrasında cildinize hassas davranmanız gerekir. Parfümler, deodarantlar ve koltukaltı roll-on gibi kozmetik ürünleri tüylerin alınmasından sonra cildinizle temas ettirmemelisiniz. Ayrıca epilasyonu yaptığınız gün umumi havuzlara girmemeniz ve güneşlenmemeniz yararınıza olacaktır. Tüm bunlar cildinizde kaşıntıya, tahrişe veya iltihaplanmaya neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ