MorTilki.Com

Uzun ve Güçlü Tırnaklara Sahip Olmak İçin İpuçları

Uzun ve Güçlü Tırnaklara Sahip Olmak İçin İpuçları

Kadınlarda feminen görünümü sağlayan en önemli unsurlardan biridir uzun tırnaklar. Tırnağı istenilen boyda uzatmak için güçlü ve sağlıklı olması şarttır. Ne yazık ki, çoğu kadın tırnaklarını sağlıklı bir şekilde nasıl uzatacağını bilmiyor. Daha doğrusu, tırnaklarının kırılgan ve cansız olması yüzünden istediği gibi uzatıp, daha çekici ellere sahip olmaktan mahrum kalıyor.

Hassas ve kırılgan tırnakları olan kadınların imdadına yetişeceğini düşündüğümüz bu makalemizde, uzun ve güçlü tırnaklara kavuşmak için yapılması ve yapılmaması gerekenleri listeledik. Tırnaklarınızı daha sağlıklı şekilde uzatmak aşağıdaki ipuçlarına göz atarak evinizde uygulamaya çalışın.

Tırnak Yeme Alışkanlığından Vazgeç

Sağlıklı tırnaklara kavuşmak istiyorsanız ve böyle bir kötü alışkanlığınız varsa öncelikle bundan kurtulmanız gerekir. Tırnak yeme eylemi sonrası parmaklarda oldukça nahoş bir görüntü meydana gelir. Dahası, ağız yoluyla vücuda alınması muhtemel bakterilerde düşünüldüğünde olayın sağlık açısından riskleri de vardır.

Tırnak yeme eylemi bir bağımlılık değil, alışkanlıktır. Alışkanlıkları terketmek biraz kararlılık gerektirse de sanıldığı kadar zor değildir. Öncelikle psikolojik olarak hazırlanıp, acı oje sürerek ve stres topu gibi nesnelerle eli meşgul ederek bu kötü alışkanlıktan kurtulmak gayette mümkündür.

Tırnaklarını Kesici ve Kavlatıcı Bir Alet Olarak Kullanma

Tırnaklarınızın nesneleri kavlatmak ve kesmek için var olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Anahtarlık halkasını açmak, etiketleri kavlatmak ve hatta Antep fıstığının kabuğunu açmak için tırnaklarını kullanmayın. Bu gibi işlemler hem tırnaklarınızı yıpratır hem de tırnak altlarında bakteri yuvalanmasına neden olur.

Gerekli Vitaminleri Eksiksiz Aldığınızdan Emin Olun

H Vitamini olarakta adlandırılan biyotin suda çözünen bir vitamindir. Güzellik vitamini olarakta bilinen biyotinin saç ve tırnaklar için önemi çok büyüktür. Günlük alınması gereken biotin miktarı uzmanlar tarafından net olarak belirtilmesede, zengin biotin kaynağı olan somon balığı, kırmızı et, peynir, mantar, muz, karnabahar, yumurta, kuruyemişler ve tam tahıllı ürünleri bolca tüketmek gerekir. Diğer yandan çiğ yumurtada bulunan avidin maddesi biyotin emilimini önler. Bu sebeple çiğ yumurta tüketilmemelidir.

Tırnakların sağlıklı ve güçlü uzamasını sağlayan bir diğer önemli vitaminde folik asittir. B9 olarakta bilinen folik asit en çok koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Brüksel lahanası, marul, ıspanak, kırmızı biber, balık ve soya ürünleri folik asit zengini besinlerdir.

Tırnakları güçlendirmek için A ve C vitaminleri de önem teşkil eder. Ispanak, maydanoz, havuç, patates, kavun, karpuz, bezelye, karaciğer, süt, yumurta, peynir ve yoğurtta bol miktarda A vitamini bulunur. C vitamini için ise mümkün olduğunda  yeşil biber, portakal, lahana ve çilek tüketmek gerekir.

Düzgün Törpü Kullanımı

Düzgün törpü kullanmak hoş görünümlü ve sağlıklı tırnaklar için önemlidir. Törpü kullanımında en sık yapılan hatalardan biri tırnağın orta kısmından uygulamaya başlamaktır. Törpü işlemini yaparken kenardan başlayarak merkeze doğru ilerleyin.

Tırnakların küt kesimi her zaman daha çekici ve hoş durur. Ancak küt kesilmiş köşeli tırnakların sivri kenarları çevredeki nesnelere takılarak kırılabilir, zarar görebilir. Bu yüzden küt tırnakların keskin kenarlarını az miktarda törpüleyerek ovalleştirin. Ayrıca kütikül olarakta bilinen tırnak etlerini kesmek yerine bir süre sıcak suda bekletip geriye doğru ittirin.

Zemin Kat Oje Uygulayın

Oje sürerken çoğumuzun yaptığı yanlış zemin kat ojeyi es geçmek oluyor. Koruyucu ön cila olarak nitelendirebileceğimiz baz ojeler hem tırnağımızı korur, hem de üzerine sürdüğümüz ojenin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Mavala 002 ve base coat gibi şeffaf koruyucular, renkli oje pigmentlerinin tırnağa geçmesini engeller ve tırnak sararmasının önüne geçer.

Su Dengesini Koruyun ve Tırnaklarınızı Dinlendirin

Saç ve tırnakların çabuk uzamasını sağlayan en önemli etken sudur. Su hayattır canlılık verir, büyütür, besler. Tüm bunların yanında uzun süre suya maruz kalan tırnaklar hassaslaşır, yumuşar ve dış etkenlere karşı daha kırılgan hale gelir. Bu sebeple tırnaklarınızı susuz bırakmayın ancak uzun saatler boyunca da su altında bekletmeyin.

7 gün 24 saat boyunca üzerinde oje olan tırnaklar maalesef sağlıksız tırnaklardır. Haftanın belirli günlerinde ojelerinizi çıkarın ve hava almasını sağlayın. Hem bu sayede sararan tırnak derdinden de kurtulmuş olursunuz.

Doğal Yağlardan Oluşan Tırnak Kürünü Hazırlayın

Doğal yağlar tırnakların çabuk uzamasını teşvik eder ve güçlenmesini sağlar. Bunun için zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve badem yağını kullanın. Badem yağı tırnakları parlatır, zeytinyağı tırnakları güçlendirir, hindistan cevizi yağı ise daha kalın tırnaklar için gereklidir.

Tüm bu doğal yağlardan birer çorba kaşığı karıştırarak tırnaklarınıza uygulayın. Boş ve temiz bir oje şişesi içinde saklayabileceğiniz bu yağ karışımlarını istediğiniz sıklıkta tırnaklarınıza uygulayın. Tüm bunlarla birlikte nemlendirici el kremleri ve vazelin kullanmayı da ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ