MorTilki.Com

Neden Hamile Kalamıyorum? Hamile Kalamamanın Az Bilinen Sebepleri

Neden Hamile Kalamıyorum? Hamile Kalamamanın Az Bilinen Sebepleri

Eğer uzun zamandır korunmadan ilişkiye giriyor ve halen gebelik testlerinde tek çizgi görerek negatif sonuç alıyorsanız çoğu kadın gibi sizde acaba kısır mıyım? sorusunu düşünmüşsünüzdür. Bu kanıya varmadan önce kendinize biraz daha süre tanımalı, stresten uzak durarak doğru adımları attığınızdan emin olmalısınız.

Neden hamile kalamıyorum? sorusunun cevabını içeren onlarca madde var. Bunlardan bazıları yumurtlama problemleri, tüplerde tıkanıklık, rahim yapışkanlığı, üreme organlarında enfeksiyon ve sigara-alkol kullanımıdır. Ancak bilinen tüm gebe kalma prosedürlerine uyulması ve hiçbir rahatsızlığın olmaması durumunda bile bazen hamile kalınamaz. İşte tamda böylesi durumlarda her anne adayı olmak isteyen kadının bilmesi gereken bazı maddeleri listeledik.

Çok Fazla Trans Yağ Tüketiyorsun

Trans yağ içeren besinler hamile kalmanızı engelleyen etkenlerden biridir. Pizzalar, hamburgerler, unlu mamüller, kızartmalar ve cipsler doğurganlığı olumsuz yönde etkiler ve yumurtlamaya engel olabilir. Bu tür sağlıksız gıdaların yüzde 73 oranında yumurtlama bozukluklarına neden olduğu görülmüştür. Bu sağlıksız besinlerin tüketimini tamamiyle bırakamıyorsanız bile sınırlandırın. Bunların yerine muz, badem, yoğurt gibi atıştırmalıkları ara öğünlerde tercih edin.

Aşırı Egzersiz Yapıyorsun

Egzersiz yapmak hem fiziki ve psikolojik açıdan faydalıdır hem de doğurganlığı bir dereceye kadar artırabilir. Ancak her şeyde olduğu gibi spor aktivitelerinde de aşırıya kaçmamak gerekir. Çok aşırı egzersiz yapmak enerji dengenizi bozar ve üreme döngünüzü olumsuz yönde etkileyebilir. Yapılan araştırmalar sonucu çok uzun süren ve yoğun geçen spor aktivitelerinin hamile kalma sürecinde olumsuz sonuçlar meydana getirdiği görülmüştür.

Vücut Kitle İndeksi Düşük

Obeziteye varan şişmanlık hamilelikte risk oluşturduğu gibi çok zayıflığın yani vücut kitle indeksinin gereğinden çok daha az olması da hem hamile kalmayı zorlaştırır hem de hamilelikte riskler oluşturur. Vücut kitle indeksi (BMI) eğer 18’in altındaysa olması gerekenden çok düşük bir değere sahipsiniz demektir. BMI düşük olması adet düzensizliğine yol açacağı gibi doğurganlığıda olumsuz yönde etkiler.

Eşiniz Stresli

Yapılan araştırmalar erkeğin iş, aile ve sosyal yaşantısı yüzünden içinde bulunduğu psikolojik durumun cinsel hormonlarını olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Stres erkekte sperm kalitesini olumsuz etkilediği gibi birçok erkeklik hormonunu üzerinde de kötü etkileşim yaratır. Diğer yandan kadınlardaki stres ve yoğun depresif ruh hali hamile kalmaya engel olabilir.

Hamile Kalmak İçin En Uygun Günü Yanlış Hesaplıyorsun

Eğer düzensiz adet gören bir kadınsanız bu tarihi karıştırıyor ya da yanlış hesaplıyor olabilirsiniz. Spermin döllenme işlemi en çok kadının yumurtlama zamanında yaşanır. Bu bağlamda adetten sonraki 14 ila 16 günler hamile kalabilmek için önem teşkil eder. Regl sonrası 1416 günler arasında bir kadının hamile kalma oranının en çok arttığı günlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ