MorTilki.Com

Saçların Daha Canlı Olması ve Hızlı Uzaması İçin Neler Yapılabilir?

Saçların Daha Canlı Olması ve Hızlı Uzaması İçin Neler Yapılabilir?

Şampuan reklamlarında çıkan kadınların saçlarına özenmeyen kadın sayısı oldukça azdır. Çünkü ince telli, zayıf ve cansız görünen saçlar çoğumuzun ortak sorunu. Bu sorunun önüne geçebilmek için çeşitli kürler, şampuanlar deniyoruz ama bir türlü saçlarımızda istediğimiz performansı yakalayamıyoruz. Eğer sizde hızlı uzamayan, cansız ve kırılgan saçlara sahipseniz doğru yerdesiniz.

Guinnes rekorlar kitabına girmeye hak kazanan Xie Qiuping isimli Çinli kadın 5.627 uzunluğunda saçlara sahip. Vereceğimiz öneriler sayesinde belki sizin bu kadar uzun saçlarınız olmayacak ama şimdikinden daha hızlı uzayıp daha kalın ve canlı saç tellerine sahip olabileceğinizi söyleyebiliriz.

B12 Eksikliğine Dikkat Edin

Saçlarınız istediğiniz kadar hızlı uzamıyor ve saç dökülmesi yaşıyorsanız B12 eksikliğiniz olabilir. Eğer B12 değerlerinizden emin değilseniz basit bir kan testiyle bunu öğrenebilirsiniz. Saç dökülmesi, kırılgan ve zayıf saç telleri genellikle B-12 vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Kafa derisi de B12’ye ihtiyaç duyar. Kafada kaşıntı ve hatta kepeklenme sorunuda bu eksiklik yüzünden yaşanabilir. B12 eksikliğinde takviye haplar kullanılıyor. Bunlar işinize yarayabilir ancak öncelikle bir kan testi yaptırıp daha sonra doktorunuza danışarak bu takviyeleri almalısınız.

Saç Derinize Masaj Yapın

Kafanızın saçlı bölgesine yapacağınız ya da yaptıracağınız masaj kan dolaşımının artmasına yardımcı olur. Masaj sayesinde kan saç diplerine daha hızlı akar ve bu da saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar. Yumuşak hareketlerle başınıza masaj yapın. Bu masajı saçlarınızı yıkarken bile parmak uçlarınızla kolaylıkla yapabilirsiniz.

Saçlarınızı Kuruturken Dikkat Edin

Islak saçları kurulamak için en ideal yol saçları fazla hırpalamadan havluyla saçların üzerindeki fazla suyu almaktır. Saç kurutma makinelerini saç diplerine tutmak çok zararlı olduğu gibi havlu arasına alınan saçları sürttürüp ovalayarak kurulamakta saça zarar verir. Bu şekilde kurutulan saçlar daha cansız ve kırılgan hale gelir.

At Kuyruğu Saç Modelinizi Değiştirin

Eğer saçlarınızı genellikle at kuyruğu modelinde toplayıp bağlıyorsanız bunu sık sık değiştirmelisiniz. Biraz bol bırakarak çok fazla sıkmadan ve eğimi aşağı verecek şekilde saçlarınızı toplayın. Çok sıkı toplanan ve yukarı kaldırılan saçlar daha çok dökülme eğilimi gösterir. Bu tarz sıkı saç stillerinden hoşlanıyorsanız bile belirli aralıklarla saç toplama şeklinizi değiştirmeli, mümkün olduğunca gevşek bırakmalı ve ara ara normal halinde bırakarak dinlendirmelisiniz.

Soğuk Suyla Saçlarınızı Yıkayın

Saçlarınızı yıkarken ve hatta duş alırken soğuk suyu tercih edin. Soğuk su, sıcak suya göre saçlarınızı daha çok güçlendirir, sağlıklı hale getirir ve daha parlak bir görünüm kazandırır. Ayrıca kaynara yakın sıcak suyla saçları yıkamak kepeklenme sorununa neden olur. Ancak soğuk suyla saçlarınızı yıkamakta zorlanıyorsanızda ılık suyu tercih etmeniz sıcak suya göre daha yerinde bir karar olacaktır.

Saçlarınızı Zeytinyağı ile Besleyin

Zeytinyağının mucizevi faydalarından saçlarınızıda nasiplendirin. Zeytinyağı saçları müthiş şekilde besler. Saçlarınızın hızlı uzamasını sağlarken, parlaklık ve ipeksi bir dokunuş hissi verir. Parmak uçlarınızı zeytinyağına batırın saç diplerinize masaj yapın. Zeytinyağlı saçlarınızı bone ile kapatarak 15-30 dakika bekleyin ve şampuanla yıkayın.

Zeytinyağını sade olarak saçlarınıza uygulayabileceğiniz gibi hindistancevizi yağı, zencefil ve hint yağı ile karıştırarakta kullanabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızın daha sağlıklı ve çabuk uzaması için çeyrek çay bardağı zeytinyağına birkaç damla limon ve bir çay kaşığı süzme bal karıştırıp basit bir kür yaparak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. 

Saçlarınızı Nemlendirin

Daha sık suyla uğraştığınızda tırnaklarınızın daha çabuk uzadığını, daha sıç saçlarınızı yıkadığınızda saçlarınızın daha hızlı uzadığını farketmişsinizdir. Su saç ve tırnakların hızlı uzamasını sağlayan en önemli etkendir. Saçlarınızın daha hızlı uzaması için sürekli duş altında oturamayacağınız için nemli bir yapıya getirmeniz gerekir. Saçlarınızı nemlendirmek için yumurta sarısı içerdiği lesitin sayesinde size yardımcı olabilir.

2 yumurtaya birkaç damla limon suyu sıkarak köpüklenene kadar çırpın. elde ettiğiniz bu yumurta limon karışımını saçlarınıza uygulıp üzerini bone ile kapatın ve 20-30 dakika saçlarınızda bekletin. Daha sonra soğuk su ve şampuanla durulayın.

Sağlıklı Saçlar İçin Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı saçlarınızın olması için sizin bir bütün halinde sağlıklı olmanız gerekir. Bunu sağlamanın ilk adımı da sağlıklı beslenmekten geçer. Beslenme tercihinizde protein içeren besinlere (Kırmızı ve beyaz et, fasulye, yumurta beyazı gibi) ağırlık vermeli, A ve C vitaminleri ihtiva eden (Narenciye, havuç, kabak gibi) besinleride bolca tüketmelisiniz. Ayrıca bol su içmeli ve mümkün olduğunca sık saçlarınızı soğuk ya da ılık suyla yıkamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ