Mortilki

Adetliyken Tüy Dökücü Krem Kullanılır mı?

Adetliyken Tüy Dökücü Krem Kullanılır mı?

Zaman içinde yöntemler değişiyor ve gelişiyor olsa da insanlar yüzyıllardır istenmeyen tüylerini alıyor. Tüy dökücü kremler, vücuttaki istenmeyen kıllardan kurtulmanın modern bir yoludur. Peki ama bu modern tüy alma yöntemini adetli olduğunuz özel günlerinizde de kullanabilir misiniz?

İstenmeyen tüyleri almanın jilet, ağda ve epilatör aleti gibi birçok farklı yolu olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak, bu yöntemlerin her birinin avantajı olduğu kadar dezavantajı var. Örneğin, ağda yapmak tüylerin geç çıkmasını sağlayabilir ama can yakıcı bir yöntemdir. Jiletle tıraş ise pratik ve acısız olmasıyla birlikte birkaç gün içinde yeniden çıkan tüylerle sonuçlanır. Ayrıca, istenmeyen tüylerinizi adetliyken almanız gerekiyorsa, kanamanın olduğu günlerde bu yöntemleri uygulamak daha zorlu bir hale gelebilir. Bu nedenle, b planı olarak tüy dökücü kremleri uygulamak isteyebilirsiniz. Peki ama regl döneminde tüy dökücü krem kullanmak gerçekten riskli olabilir mi?

Adet Döneminde Tüy Dökücü Krem Kullanılır mı?

Regl döneminde tüy dökücü krem kullanımı konusundaki endişelerin liste başında, uygulama sonrasında kanamayı durdurabileceği veya olumsuz etkileyebileceği endişesi yer alıyor. Gerçek şu ki, tüy dökücü kremlerin menstrüasyon akışına müdahale edebilecek hiçbir etkisi yoktur. Tüy dökücü kremler, kanamanızı yoğunlaştırmaz, azaltmaz veya kesilmesine neden olmaz.

Ek olarak, hormonların inişli çıkışlı seviyelerde seyrettiği bu dönemde, tüy dökücü kremlerin cildi daha çok tahriş edebileceği düşünülüyor. Adetli olduğunuz dönemde kremi bikini bölgenize uygulasanız bile beklenmedik bir durumla karşılaşmayacaksınız. Yani evet, adetliyken tüy dökücü krem kullanabilirsiniz ve bu, genital bölgeniz dahil vücudunuzdaki istenmeyen tüylerinizin olduğu tüm bölgeleriniz için geçerlidir.

Tüy Dökücü Krem Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Adetli olsanız da olmasanız da tüy dökücü krem kullanımı genellikle güvenli kabul edilir. Ancak, bu kremleri özellikle bikini bölgeniz gibi cildinizin hassas olduğu yerlere sürecekseniz birkaç detaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Tüy dökücü kremi genital bölgenizin iç kısmına veya bir başka ifadeyle mukoza zarının olduğu noktalara (ağzınızın içi gibi olan kaygan pembemsi bölge) asla sürmeyin. Genital bölgenin içinde zaten kıl-tüy olmadığı için bu bölgelere sürmenize zaten gerek yoktur. Yanlışlıkla sürerseniz canınız çok yanabilir ve tahriş olabilir. Bununla birlikte, vulvanızın normal cilt olan dış kısmına uygulayabilirsiniz. Ancak yine de dikkatli olun. Bikini bölgesi genel olarak hassas cilde sahiptir ve kolayca tahriş olabilir. Özellikle, tüy dökücü kremle ilk deneyiminizse uzun süre bekletmekten kaçının. Son adımda kremi silin ve soğuk suyla durulayın.

Tüy dökücü kremler hakkında bir diğer önemli detay burun kıllarını almak için kullanılmaması gerektiğidir. Güçlü bileşenlere sahip olan bu ürünleri burnunuzda kullandığınızda, toksik gazları soluma ve mukoza zarlarınızın yanması riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle, tüy dökücü kremleri burnun deliklerinizden uzak tutmanız gerekir.

Tüy Dökücü Kremler Nasıl Çalışır?

Tüy dökücü kremlerin ana etken maddesi tiyoglikolik asittir. Bu etken madder, potasyum ve kalsiyum tiyoglikolatlar gibi çeşitli tuzlar şeklinde ve ayrıca saf tiyoglikolik asit olarak kremin içeriğine dahil edilir. Diğer bileşenlerle birlikte söz konusu bu asitler, kıllarda doğal olarak bulunan bir protein olan keratini parçalar. Ancak bunun için kremin formülüne bağlı olarak cilde sürüldükten sonra kılları zayıflatarak dökmesi için kısa bir süre beklenilmesi gerekir. Çoğu tüy dökücü krem için bu süre 3 ila 10 dakika arasındadır. Ürünü sürdükten sonra cildinizde ne kadar bekleteceğinizden emin değilseniz paket üzerindeki talimatları okuyun.

Tüy dökücülerin içeriğinde bulunan kimyasallar çoğu cilt için tolere edilebilir olsa da özellikle hassas cilt tipine sahip olanlarda nadiren tahrişe neden olabilir. Kullanım esnasında beklenmeyen bir rahatsızlık veya yanma hissi oluşursa kremi temizleyip bol soğuk su ile yıkayın.

Son olarak, tüy dökücü krem kullanırken hoş olmayan bir kokuyla karşılaşabilirsiniz. Çoğu insan bunu çürük yumurta kokusu olarak tanımlıyor. Tüy dökücülerin kötü kokmasının nedeni, etken maddesi olan tiyoglikolik asittir. Ayrıca, krem ile kıllar arasındaki kimyasal reaksiyon da kötü kokuya katkıda bulunur.

Sonuç

Adetliyken tüy dökücü krem kullanmanın herhangi bir sakıncası veya riski yoktur. Koltuk altı, kollar, bacaklar, bikini bölgesi ve parmak üstünde çıkan kıllar için kullanılabilir. Yalnızca, pembe renkte olan vajinanızın iç bölgelerine sürmekten kaçının. Cildinize uygulama sonrası rahatsız edici herhangi bir olumsuzlukla karşılaşırsanız, kremi temizleyip soğuk suyla yıkayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ