MorTilki.Com

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Hindistan Cevizi Yağının Saça ve Cilde Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Hindistan Cevizi Yağının Saça ve Cilde Faydaları

Hindistan cevizi yağının sağlığa olan faydalarını muhtemelen daha önce duymuş olmalısınız. Sindirimi iyileştirmesi, enfeksiyonlarla savaşması ve metabolizmayı hızlandırması bunlardan yalnızca birkaçı. Tüm bunlardan sonra, bu harika yağın genel faydalarını düşündüğümüzde akla gelen son şey cilde ve saça olan katkıları olabilir. Ancak, dermatologlar, güzellik uzmanları ve yapılan bilimsel çalışmalar, hindistan cevizi yağındaki iyileştirici potansiyelin aslında bilinenden çok daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.

İlk kullanımı M.Ö 1500’lü yıllara kadar uzanan Hindistan cevizi yağı, başta Hint geleneksel tıbbı Ayurveda olmak üzere birçok toplumda çeşitli hastalıkların tedavisi için doğal bir ilaç olarak kullanıldı. Ayrıca, saç ve cilt sorunlarını gidermek için ilkel toplum hekimlerinin en çok başvurduğu seçeneklerden biriydi. Aradan geçen uzun yıllarda yapılan geniş kapsamlı çalışmalar, hindistan cevizi yağını kullanan eski çağ insanlarının aslında ne kadar haklı olduğunun bilimsel bir kanıtı niteliğindeydi.

Günümüzde yapılan araştırmalar sayesinde, Hindistan cevizi yağının D, E, K vitaminleri bakımından zengin olduğunu ve faydalı yağ asitleri olan linoleik asit ile laurik asit gibi birçok faydalı bileşene ev sahipliği yaptığını biliyoruz. Tüm bunlarda bize, hindistan cevizi yağının hem genel sağlık hem de saç ve cilt için en iyi doğal yağlardan biri olduğunu gösteriyor. Peki ama saç ve cilt söz konusu olduğunda hindistan cevizi yağı tam olarak ne işe yarar? İşte, saçlarınızda ve cildinizde hindistan cevizi yağı kullanarak elde edebileceğiniz bazı kazanımlar…

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

E vitamini bakımından zengin bir kaynak olan hindistan cevizi yağı, cildi nemlendirir, derinlemesine nüfuz ederek besler. Dahası, antimikrobiyal özelliği sayesinde uygulandığı bölgelerdeki virüsler ve mantarlar dahil zararlı patojenleri öldürme kabiliyetine sahiptir. Hindistan cevizi yağının cilt üzerinde neye iyi geldiğini ve nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin…

Kuru ciltler için harika bir nemlendiricidir: Elleri sık yıkamak ve soğuk hava gibi etkenler cilt çatlakları konusunda birincil suçlulardır. Nem ve yağ eksikliği nedeniyle meydana gelen kuruma sonrası ciltte çatlaklar meydana gelir. Hindistan cevizi yağı, kuruyan cildi nemlendirir ve onarır. El, topuk ve dudaklardaki çatlakları gidererek yan etkisi olmaksızın tedavi eder. Tek yapmanız gereken şey, az miktarda yağı cildinize masaj yaparak sürmek.

Doğal bir makyaj temizleyicidir: Hindistan cevizi yağı, omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu da onu makyaj parçacıklarını yerinden oynatabilen güçlü bir doğal temizlik ürünü yapar. Makyaj temizleme solüsyonlarına para vermek istemiyorsanız yapmanız gereken şey, küçük bir pamuk parçasını hindistan cevizi yağı ile ıslatıp, nazikçe göz ve yüz makyajınızın üzerinde gezdirmek. Sonrasında su ile yüzünüzü durulayarak tüm kalıntılardan cildinizi arındırın. İşte hepsi bu kadar!

Egzamayı yatıştırır: Hindistan cevizi yağı, kızaran, kaşıntılı, şişmiş cilt lekelerine yol açan egzama için doğal bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilir. 2008 yılında yapılan bilimsel bir çalışmada, günde iki kez cilde saf hindistan cevizi yağı uygulayan egzama hastalarındaki staf bakterileri ve kuruluk, kızarıklık gibi semptomlarda azalma görüldü. (Kaynak) Egzama rahatsızlığından muzdarip biriyseniz, sorunlu bölgeye günde 2 kez hindistan cevizi yağı sürmeniz şikayetlerinizi önemli ölçüde azaltabilir.

Mantar enfeksiyonlarına iyi gelir: Sporcu veya atlet ayağı olarak bilinen ayak mantarı sorununa tinea pedis isimli bir mantar neden olur. Genellikle ayakları etkileyen bu mantar bulaşıcıdır ve iki ayakta görülebileceği gibi tek ayakta da görülebilir. Antifungal kremler veya spreyler ile tedavi edilebilen ayak mantarı için bir diğer doğal seçeneğiniz de hindistan cevizi yağıdır. Yatmadan önce ayaklarınıza hindistan cevizi yağı sürün ve pamuklu bir çorap giyerek bu şekilde uyuyun.

Sedef hastalığını hafifletir: Sedef hastalığı, döküntü ve kaşıntıyla karakterize otoimmün bir cilt rahatsızlığıdır. Hindistan cevizi yağı, sedef hastalarının kullanması için güvenli bir doğal yağdır. İçeriğinde bulunan iyileştirici bileşenler sedef hastalığı semptomlarını yatıştırarak rahatlama sağlar. Küvetteki banyo suyunuza birkaç yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyebilir veya ince bir katman şeklinde vücudunuza sürebilirsiniz.

Tırnakları besler: Tırnak etinin ve tırnakların bakımı çoğu zaman ihmal edilir. Oysa ki, hindistan cevizi yağı sürerek tırnakların ihtiyacı olan nem desteğini sağlamak çok kolaydır. Kırılgan tırnakları güçlendirir ve tırnak çevresinde çıkan şeytan tırnağı oluşma riskini en aza indirir. Hindistan cevizi yağını tırnaklarınıza sürün ve çevresini hafifçe ovalayarak masaj yapın. Öte yandan, evcil hayvanlarınızın pençelerinde herhangi bir sorun varsa biraz hindistan cevizi yağı sürmeyi deneyin. Bu uygulama, antiseptik ve nemlendirici olarak çalışacaktır.

Doğal bir vücut peelingidir: Vücudunuza peeling yapmayı düşünüyorsanız en iyi yardımcı bileşenlerden biri hindistan cevizi yağıdır. Pürüzsüz bir cilt için ihtiyacınız olan malzemeler; yarım fincan hindistan cevizi yağı, bir fincan esmer şeker ve birkaç damla sevdiğiniz herhangi bir esansiyel yağ. Tüm malzemeleri bir kasede karıştırın ve cildinize uygulayın.

En iyi masaj yağlarından biridir: Ticari olarak satılan birçok masaj yağında hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı olduğunu görmüşsünüzdür. Hindistan cevizi yağını direkt olarak kullanarak aracıyı ortadan kaldırabilirsiniz. Oldukça kaygandır, cilt dostudur, kolajen üretimini uyarır ve nemlendiricidir. Diğer yandan, hindistan cevizi yağı ne yazık ki cildi beyazlatmaz ve cilt lekelerini gidermez ancak ciltte bir miktar sıkılaştırma etkisinin olduğu doğrudur.

Sivrisinek ısırığı ve güneş yanığına iyi gelir: Kaşıntılı sivrisinek ısırığı oldukça sinir bozucudur ve güneş yanıkları hayli ağrılıdır. Her iki durumda da hindistan cevizi yağından yardım alınarak, kaşıntı ve ağrı azaltılabilir. Antibakteriyel etkisi olan basit bir çözüm için, az miktarda yulaf ezmesini hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve etkilenen bölgeye sürün.

Ağzınızı temizler, nefesinizi tazeler: İnanması güç olsa da ağız boşluğu milyarlarca mikroorganizmaya ev sahipliği yapar. Bunlardan bazıları kardiyovasküler hastalıklar ve diabetes mellitus (şeker hastalığı) gibi sistemik hastalıkların gelişmesine veya ilerlemesine katkıda bulunur. 2016 yılında yapılan bir çalışmaya göre, sabah kahvaltısından önce 10 dakika hindistan cevizi yağını ağızda bekletmek, hastalığa neden olan bakterileri ağızdan temizleyebilir. Ek olarak, hindistan cevizi yağını karbonat ile karıştırarak organik bir diş macunu yapabilirsiniz ancak karbonatın diş minesine zarar verebileceğini unutmayın.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

Hindistan cevizi yağı, cilde olduğu kadar saça da faydalı bileşenler içerir ve kısa zamanda etkisini gösterir. Saç tellerindeki nemi koruyan bu harika yağ, kepeğin azaltılmasını sağlar, dökülmeyi azaltır, kaşıntılı kafa derisine iyi gelir ve elektriklenmeyi yok eder. İşte, saçlarda hindistan cevizi yağı kullanmanın bazı iyileştirici etkisi…

Güvenilir bir saç kremi olarak çalışır: Hindistan cevizi yağının cildi nemlendirdiğinden ve yumuşattığından bahsetmiştik. Aynı şey kuru saç telleriniz ve kuruyan saçlı deriniz için de geçerlidir. Saçlarda ipeksi bir dokunuş etkisi oluşturan hindistan cevizi yağı, aynı zamanda saç tellerinin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Akşam yatmadan önce yağı saç diplerinizle beraber kökten uca nazikçe masaj yaparak sürün. Bir duş bonesi takarak bu şekilde yatın ve sabah uyandığınızda şampuanla yıkayıp durulayın.

Elektriklenen ve kabaran saçların pratik çözümüdür: Özellikle kıvırcık saçların bakımı düz saçlara göre çok daha zordur. Nitekim, doğal bukleli saçlar yağdan yoksundur ve elektriklenmeye müsaittir. Böylelikle kolayca kabarır ve cansız bir görünüm oluşturur. Bunun nedeni, saç diplerinde üretilen sebum isimli yağın, bukleler nedeniyle saç uçlarına kadar ilerleyemiyor olmasıdır. Hindistan cevizi yağı, kuru, kabaran ve cansız görünümlü saçların en hızlı doğal çaresidir. Yağa parmak uçlarınızı batırın ve saçlarınıza hafifçe sürün.

Kuru saç derisi nedeniyle oluşan kepeği giderir: Saçlardaki kepek söz konusu olduğunda, çoğu insan kuruyan saç derisi nedeniyle pul pul dökülme yaşar. Tek yapmanız gereken, saç derinize hindistan cevizi yağı ile masaj yapmak ve boneyle kapatık yaklaşık 30 dakika bekletmektir. Sonrasında her zaman yıkadığınız gibi saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Diğer yandan, yağlı kafa derisniz varsa ve seboreik dermatit nedeniyle kepeklenme yaşıyorsanız, hindistan cevizi yağının işe yaramayacağını unutmayın.

Saç uzamasını destekler ve kaşıntıyı azaltır: Saç bakımı konusunda en iyi çalışan yağlardan biri hiç şüphesiz hindistan cevizi yağıdır. Kökten uca saçı besleyerek yıpranan saç tellerini onarır. Kaşıntıyı azaltarak saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Saç uzatmak ve kaşıntıyı gidermek için, yağı doğrudan saç köklerinize sürün.

Saç kayıplarını en aza indirir: Hindistan cevizi yağı, saçın ihtiyacı olan birçok ek desteği ihtiva eden doğal bir yağdır. Ek olarak, antibakteriyel ve mantar önleyici etkilere sahiptir. Tüm bunlar, saç dökülmelerine neden olan etkenlerle savaşan bileşenlerdir. Saçlara hindistan cevizi yağı uygulamak, sağlıklı saç gelişimini destekler, kafa derisinde kan dolaşımını iyileştirir ve dolayısıyla dökülmeleri en aza indirir. Diğer yandan, herhangi bir hastalık nedeniyle saçlarınız dökülüyorsa hindistan cevizi yağının veya başka herhangi bir yağın dökülmeyi durdurmayacağını bilmek önemlidir. Bu nedenle, yoğun saç dökülmesi için bir doktora görünmek ve uygun tedaviyi almak gerekir.

Güneşin zararlı ışınlarından saçı korur: Özellikle sıcak yaz aylarında uzun süre açık havada zaman geçiren biriyseniz, saçlarınız ve cildiniz için koruma kalkanı oluşturmak için hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağında bul miktarda bulunan E vitamini hem cildi hem de saçları güneşin UV ışınlarına karşı koruma sağlar. Ayrıca, bu uygulama ile saçlarınıza ekstra parlaklık kazandırarak ışıltılı bir görünüm kazandırmış olacaksınız.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde ve Saça Zararı Var mı?

Hindistan cevizi yağının cilt ve saç üzerinde herhangi bir zararı ya da yan etkisi olmasa da aşırıya kaçmamak önemlidir. Özellikle yağlı cilt tipi olan kişilerde fazla kullanımı, cildin daha fazla yağlanmasına neden olarak akne ve sivilce gibi sorunlara zemin hazırlayabilir.

Topikal olarak kullanımı güvenli olarak kabul edilen bu yağa karşı cildin alerjik reaksiyon gösterme ihtimali çok düşüktür. Olası alerjik reaksiyon belirtileri, kızarıklık, kaşıntı ve şişme gibi semptomları içerir. Eğer bu belirtileri gözlemliyorsanız veya hindistan cevizi yağına karşı alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız kullanımını sonlandırın.

Sonuç:

Hindistan cevizi yağı, D, E, K vitaminleri ve linoleik asit ile laurik asit gibi faydalı yağ asitleri içerir. Genel sağlığa olan katkılarının dışında hem saç hem de cilt için faydalıdır. Antifungal ve antibakteriyel özellikteki bu yağ, bakterileri yok eder ve cildin ihtiyacı olan nem desteğini karşılar. Saçlardaki kuruluğu giderir, kabarmayı engeller ve parlaklık kazandırır. Cilt veya saç üzerinde kullanılmasının herhangi bir zararı yoktur. Bununla birlikte, yağlı cilde sahip olan kişilerin fazla kullanması tavsiye edilmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ