MorTilki.Com

Dudak Dolgunlaştırıcı Nedir? Dudak Dolgunlaştıran Ürünler Zararlı mı?

Dudak Dolgunlaştırıcı Nedir? Dudak Dolgunlaştıran Ürünler Zararlı mı?

Belirgin büyük dudaklar makyaj dünyasında popüler bir trend. Ne yazık ki, herkes dolgun dudaklarla doğmuyor. Bu görünümü elde etmek için profesyonel dudak dolgu uygulamalarını veya daha mütevazi seçenekler olan dudak dolgunlaştırıcı ürünleri kullanmak mümkün. Peki ama dudak dolgunlaştırdığını iddia eden ruj, krem, parlatıcı, balm ve diğer aparatlar ne kadar sağlıklı?

Dolgun dudakların cezbedici bir etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle, Angelina Jolie gibi dolgun dudaklara sahip olmak çoğumuzun hayali. Günümüz teknolojisinde bu hayali gerçekleştirmenin elbette çeşitli yolları var. İlk seçenek olarak, küçük bir estetik operasyon ile dudak dolgusu yaptırmayı düşünebilirsiniz. Tahmin edeceğiniz üzere bu kalıcı bir çözüm ancak maliyeti de hayli yüksek. İkinci alternatif ise dolgunlaştırıcı rujlar, kremler, parlatıcılar ve balmlar gibi ürünleri kullanmak. Kozmetik ürünler daha ucuz bir seçenek olsa da kalıcı bir çözüm değil ve işe yararlılığı tam bir muamma! Dahası, bu ürünlerin zararlı olup olmadığı ikilemi…

Dudak Dolgunlaştırıcı Ürünler Nasıl Çalışır?

Dudak dolgunlaştırıcıların nasıl çalıştığını öğrenmek için öncelikle içeriğinde bulunan maddelerin ne olduğunu bilmek gerekir. Bu ürünler, cildinizle reaksiyona girerek dudakların geçici olarak şişmesini sağlayan çeşitli bileşikleri ihtiva eder. Bunlar, acı bibere acılığını veren kapsaisin isimli bileşen, tarçın, mentol veya arı zehiridir.

Söz konusu bileşenleri içeren herhangi bir ürünü dudağınıza sürdüğünüzde, cildinizle reaksiyona girerek bir miktar kan akışını hızlandırır ve hafif bir kızarıklık meydana gelir. Reaksiyon sürecinde yaşayacağınız muhtemel his, dudaklarınızda karıncalanma, batma veya uyuşmadır. Sonrasında ise dudaklarınızda geçici bir şişme oluşturarak nispeten daha dolgun bir görünüm ortaya çıkarır.

Dudak Dolgunlaştırıcılar İşe Yarıyor mu?

Bu sorunun cevabı aslında sizin uygulama sonrası nasıl bir sonuç beklediğinizle alakalıdır. Dudak dolgunlaştırıcı ürünler, dudaklarınızın görünümünde geçici bir fark yaratabilirler ancak uzman bir doktor tarafından enjekte edilen dolgu kadar değil!

Diğer yandan, piyasada ucuza satılan her ürünün işe yaramadığını bilmeniz gerekiyor. Birçok dudak dolgunlaştırıcı ruj veya parlatıcıları markası, uygulamadan 1 dakika sonra etkisini gösterdiğini iddia ediyor. Ne yazık ki, bunların çoğu reklam ve pazarlama stratejilerinden ibaret. Ürünü dudağınıza sürdüğünüzde hafif bir dolgunluk izlenimi yaşayabilirsiniz ancak bu, çoğu zaman parlatıcının dudağınızda oluşturduğu dolgunluk illüzyonundan başka bir şey değildir. Bu nedenle, herhangi bir ürünü satın almadan önce kapsamlı bir araştırma yapmanız ve mümkünse kullanıcı yorumlarını okumanız faydanıza olacaktır.

Dudak Dolgunlaştırıcı Zararlı mı?

Dudak dolgunlaştırmak için herhangi bir ürünü kullanmayı düşünüyorsanız, öncelikle içeriğini incelemeli ve bu bileşenlerden herhangi birine alerjiniz varsa asla satın almamalısınız. Örneğin, arı sokması alerjisi geçmişiniz varsa, arı zehiri ürünlerinden kesinlikle uzak durmalısınız. Buna ek olarak, dudak dolgunlaştırıcı ruj, krem veya parlatıcıları çok fazla kullanırsanız dudaklarınız kuruyabilir, tahriş olabilir ya da çatlayabilir.

Dudak dolgunlaştırıcı ürünler hakkında bir diğer sorun da uzun süreli kullanım sonrası artık işe yaramama ihtimalidir. İnsan vücudu her zaman karşılaştığı bir bir maddeye, zaman içinde daha az duyarlı hale gelir. Kahve tiryakilerinin zamanla nasıl daha çok kahveye ihtiyaç duyduklarını düşünün. Dudak dolgunlaştırıcı ürünlerde bulunan maddelere vücudumuzun verdiği tepki de aynen böyledir. İlk kullanımlarda nispeten etkisini görseniz bile ilerleyen süreçte büyük olasılıkla dudaklarınızda herhangi bir dolgunluk olmayacaktır. Diğer yandan, hyaluronik asit ihtiva eden daha yeni formüller, zamanla etkililiğini kaybetmeden dudakları dolgunlaştırmayı amaçlar, ancak sonuçlar yine de belirsizdir.

Sonuç:

Dudak dolgunlaştırıcılar, içerdiği tarçın, mentol, kapsaisin veya arı zehiri gibi bileşenler sayesinde dudaklarda şişmeye neden olan ve böylelikle geçici bir dolgunluk oluşturan ürünlerdir. Kullanımı basit ve fiyatları nispeten ucuz olsa da çoğu dudak dolgunlaştırıcı beklenen etkiyi göstermez. Kaliteli dolgunlaştırıcıların çoğunun ortak belirtisi, uygulama sonrasında dudaklarda karıncalanma, batma veya uyuşmadır.

Eğer bu ürünlerden birini satın alıp kullanmak istiyorsanız, daha gerçekçi beklentileriniz olsun. 30 liraya satılan bir hızlı dudak dolgunlaştırıcı ruj veya parlatıcı, binlerce liralık bir dudak dolgusuyla aynı etkiyi göstermez. Dahası, özellikle hassas bir cildiniz varsa dudaklarınızda pul pul dökülme, çatlama veya kuruluğa neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ