MorTilki.Com

Kükürtlü Sabun Ne İşe Yarar? Kükürt Sabununun Faydaları ve Zararları

Kükürtlü Sabun Ne İşe Yarar? Kükürt Sabununun Faydaları ve Zararları

Sivilce, kepek ve yağlı cilt üçlüsünün en az birinden şikayetçiyseniz muhtemelen daha önce birçok pahalı ürünü test etmişsinizdir. Sonuç ise genellikle hayal kırıklığı. Peki tüm bu sorunlara çözüm olabilecek bileşenin yalnızca bir kalıp sabun içinde gizli olabileceğini söylesek? Evet, kükürtten bahsediyoruz! Kükürtlü sabunlar, sivilceden kepeğe kadar birçok cilt ve saç sorununa iyi geliyor. Ancak yinede bu konuda bilmeniz gereken birkaç detay daha var.

Antibakteriyel ve antifungal özellikleriyle bilinen kükürt sabunları, birçok faydası olan vücut yıkama ürünleridir. Bu faydalar, çeşitli cilt rahatsızlıklarını iyileştirmekten bazı saç sorunlarını gidermeye kadar değişebilir. Kükürtlü sabunun faydalarını ve ne işe yaradığını bilmeniz, sizin için en iyi seçenek olup olmadığına karar verebilmeniz açısından önemlidir. Öyleyse, öncelikle kükürt sabununun tam olarak ne olduğunu ve ardından faydalarıyla birlikte olası risklerini inceleyelim…

Kükürt Nedir?

En basit ifadeyle kükürt, insanlar, hayvanlar ve bitkiler için gerekli olan doğal bir elementtir. Kayalarda, kaplıcalarda ve minerallerde yaygın olan bu element, bitkilerin büyümesi için gereklidir. Ayrıca, amino asitlerde, vitaminlerde, cildimizde ve saçımızda bulunur. Sarı rengi ve güçlü kokusuyla bilinir. Kükürt sabunlarının neden kötü koktuğunu artık biliyorsunuz!

Tarım, tekstil, kibrit, lastik imalatı, kozmetik sanayi, sünger üretimi ve tekstil gibi onlarca farklı kullanım alanına sahiptir. Cilt bakımı söz konusu olduğunda ise onu maskelerde, sabunlarda ve krem formundaki bazı ürünlerin içeriğinde görebilirsiniz.

Kükürt Sabunu Ne İşe Yarar?

Kükürt sabunları, bakterileri öldüren, ölü deriyi soyarak döken, vücut tarafından üretilen fazla yağı (sebum) azaltan sabunlardır. Hafif ve orta dereceli akne, sivilce, seboreik dermatit, kepek, sedef hastalığı, egzama ve rozasea (gül hastalığı) olan kişiler kullanabilir. Fiyatı oldukça uygundur ve kullanımı diğer sabunlardan farklı değildir. Kükürtlü sabunların tek handikapı, kötü kokuyor olmasıdır. Çürük yumurtaya benzeyen nahoş kokusu rahatsız edici olsa da cilt ve saç üzerinde uzun süre kalıcı değildir ve kokusu kendiliğinden geçer.

Piyasada satılan birçok kükürt sabunu yaklaşık % 10 oranında kükürt içerir. Diğer içeriği ise sıradan sabunlarda da bulunan kostik, bitkisel veya hayvansal yağlar, esans ve renklendirici gibi sabun bazı bileşenlerdir.

Kükürt sabunları, etkili birer antiseptik olan benzoil peroksit ve salisilik asit gibi çalışır. Dahası, sivilce ve aşırı cilt yağıyla savaşan diğer bileşenlerin aksine, cilde daha nazik davranır. Diğer yandan, fiyatı ucuzdur ve kullanımı  herhangi bir sabunu vücuda uygulamaktan daha farklı değildir.

Kükürt Sabunu Faydaları Nelerdir?

Kükürtün cildi kurutma kabiliyeti nedeniyle, antibakteriyel ve antiseptik faydalarının yanı sıra yaygın görülen bazı cilt sorunlarının giderilmesinde etkilidir. İşte, kükürt sabunu kullanarak elde edebileceğiniz bazı kazanımlar…

Sivilce ve aknelere iyi gelir: Sivilce ve akneler çoğu zaman yağlı bir cilt ile el ele yürür. Kükürt sabunlarının en önemli özelliği, cildi fazla yağdan arındırarak bir miktar kurutmasıdır. Ciltteki fazla yağı temizleyen kükürtlü sabunlar, gözenekleri açar, siyah noktaları giderir, sivilce ve aknelere iyi gelir. Bakterileri öldürme özelliği olan bu sabunlar aynı zamanda cilt için etkili bir temizlik ürünüdür.

Seboreik dermatite karşı etkilidir: Yaygın bir cilt sorunu olan seboreik dermatit, maya tipi organizmaların (mantarların) neden olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Saçlı kafa derisinde, göğüslerde, koltuk altında ve hatta kaşlarda ortaya çıkabilir. Antifungal özellikteki kükürtlü sabunlar, seboreik dermatite neden olan bakterileri öldürerek, kaşıntılı ve kepekli bu cilt sorunundan kurtulmanızı sağlayabilir.

Gül hastalığı (Rozasea) için kullanılabilir: Halk arasında gülleme ismiyle bilinen rosacea, yanaklar, kulaklar, alın, çene ve burunda kızarıklıkla kendini belli eden kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Uzun süre tedavi edilmezse, örümcek damarlar olarak adlandırılan kan damarları belirgin hale gelebilir. Kükürt sabunu, kızarıklığı azaltır ve ciltteki diğer gül hastalığı belirtilerini en aza indirir.

Yağlı saçlardaki kepekle savaşır: Kükürt sabunları hem ciltte hem de saçlı kafa derisinde kullanılabilir. Saç ve kaş kepeklenmesinin etkili bir tedavisidir ancak yalnızca yağlı saçlarda kullanılması tavsiye edilir. Eğer fazla kuru saçlarınız varsa ve kuruluk nedeniyle pul pul dökülme yaşıyorsanız, kükürt sabunları zaten kurutucu etkiye sahip olduğundan kepeğin şiddetini artırabilir. Bununla birlikte, saç kepeklenmesinin yaygın nedeni, yağlı saçlarda bulunan seboreik dermatit mantarlarıdır ve kükürtlü sabun ile olumlu sonuç alınabilir.

Uyuz tedavisinde etkili sonuç verir: Hasta olan biriyle yakın temasa geçen kişilere kolaylıkla bulaşan uyuz hastalığının tedavisi için kükürt sabunu kullanılabilir. Nitekim bu sabunlar, kaşıntıya ve kızarıklığa neden olan mikroskobik akarları öldürme kabiliyetine sahiptir. Bu da kükürt sabununu uyuzdan kurtulmanın etkili bir yolu yapar. Ek olarak, fazla terlemeye iyi gelir ve vücutta tam bir hijyen sağlar.

Sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarını önler: Tüm cilt hastalıklarının birincil çözümü modern tıbbın önerdiği ilaç tedavileri olsa da kükürt sabunları gibi bazı seçenekler ek olarak kullanılabilir. Kükürt, iltihaplanma ve kaşıntı gibi cilt rahatsızlıklarının semptomlarını hafifletmeye yardımcıdır. Bu nedenle, sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarında kükürt sabunu kullanılabilir.

Yaşlanma karşıtı bir sabundur: Kükürt, doğal kolajen üretiminin önemli bir parçasıdır. Ancak yaşlandıkça, kükürt seviyesi azalır. Böylelikle, cilt serbest radikal hasarına karşı savunmasız hale gelir ve kollajenin daha fazla parçalanmasına neden olur. Bu da kırışıklıklara ve sarkmaya neden olur. Ayrıca, zararlı bakteriler cilde zarar verebilir ve yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Zararlı bakteriler yok edilerek cildin temiz tutulması, hasar oluşmadan önce önlenmesine yardımcı olur. ”Saati geri döndürmek” için kükürt maskelerini veya kükürt sabunlarını deneyebilirsiniz.

Kükürt Sabunu Nasıl Kullanılır?

Kükürtlü sabunlar hem cilt hem de saçlara güvenle uygulanabilir. Eğer cilt sorunları için kullanacaksanız, sorunlu bölgeyi sabah uyandığınızda ve akşam yatmadan önce köpürterek yıkamanız ve su ile durulamanız yeterlidir.

Saçlarda kullanımına gelince, haftada 2 kez saçlarınızda kullanmanız yeterli olmalıdır. Eğer gerçekten gerekli olduğunu düşünüyorsanız elbette sayıyı artırabilirsiniz ancak kükürt sabunlarının kurutucu etkisi olduğunu ve aşırı kullanımda saçlardaki yağı tamamiyle sıyırarak kuru ve cansız saçlara neden olabileceğini unutmayın. Uygulama esnasında saçlarınızı kükürt sabunuyla köpürtün ve parmak uçlarınızla saç derinize masaj yapın. Son olarak, her zamanki gibi ılık suyla durulayın.

Kükürtlü Sabunların Zararı Var mı?

Kükürtlü sabunlar çoğu zaman güvenli kabul edilir ve herhangi bir zararı veya yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, ciltte kurumaya neden olabileceğinden, kuru cilt tipi olanların kullanması tavsiye edilmez. Kuru ve hassas ciltte kullanımı veya aşırı kullanımı ciltte pul pul dökülmeye ve tahrişe neden olabilir. Bu nedenle, kuru cilt tipi olan biriyseniz başka sabun seçeneklerini değerlendirmek isteyebilirsiniz. Bakınız: Kuru ciltler için sabun önerileri

Kükürt sabunlarının ciltte alerjik reaksiyon göstermesi nadir görülen bir durumdur. Buna rağmen, kullanmadan önce cildin küçük bir noktasına uygulayarak yama testi yapmak iyi bir fikirdir. Kızarıklık, kaşıntı, şişme, yanma ve döküntü alerjik reaksiyon belirtileridir. Bu belirtilerden biriyle ya da birkaçıyla karşılaşırsanız ürünü kullanmayı bırakın.

Sivilceler için benzoil peroksit veya salisilik asit gibi tıbbi antiseptik ürünleri kullanıyorsanız, aynı anda kükürtlü sabun kullanmayın. Bu antiseptikler zaten cildi kurutma eğiliminde olduğundan, kurutucu etkiye sahip bir başka ürününde listeye eklenmesi cildinizde aşırı kurumaya ve tahrişe neden olabilir.

Kükürt Sabunu Fiyatı Ne Kadar?

Kükürt sabunlarını reçetesiz olarak eczanelerden, güzellik ürünleri satan mağazalardan, bazı marketlerden veya online alışveriş sitelerinden satın alabilirsiniz. Çoğu marka, 1 kalıp sabunu kutu içinde tek olarak satıyor. Fiyatı ise ortalama 10 lira civarında. En popüler olanı ise kırmızı kutu içinde satılan Koza marka kükürtlü sabun. Diğer muadillerine göre çok rahatsız edici bir kokusu yok ancak yinede güzel koktuğunu söyleyemeyeceğim.

Tabii istediğiniz markayı satın alıp deneyebilirsiniz fakat sizde işe yaradığını görmeden fazla miktarda satın almayın. Çünkü her zaman kullanılabilecek sıradan bir sabun değil. Öncelikle 1 kalıp satın alın ve sonuçları gözlemleyin. İşinize yaradığını görürseniz zaten davamında yine satın alırsınız.

Sonuç:

Kükürt sabunları, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip sabunlardır. Sivilce, kepek, aşırı cilt yağlanması ve çeşitli cilt rahatsızlıkları için kullanılabilir. Hoş olmayan kokusuna, içeriğinde yaklaşık % 10 civarında bulunan kükürt neden olur. Cilt veya saçta bıraktığı koku geçicidir. Kuru veya aşırı hassas cildi olanlar için uygun değildir. Ayrıca, salisilik asit ve benzoil peroksit içeren ürünler ile birlikte kullanımı tavsiye edilmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ