MorTilki.Com

Mor Şampuan Nedir, Ne İşe Yarar? Boyalı Saçlarda Mor Şampuan Kullanımı

Mor Şampuan Nedir, Ne İşe Yarar? Boyalı Saçlarda Mor Şampuan Kullanımı

Sarı, platin ve gri gibi açık renklere boyanan saçların yaygın sorunu, bazı bölgelerin zamanla renk değişimine uğrayarak turuncu bir görünüme kavuşuyor olmasıdır. Saçlardaki bu istenmeyen renk değişiminin birincil suçluları ise su, klor, güneşin UV ışınları ve kimyasal içeren saç bakım ürünleridir. İşte tam bu noktada, boya hasarını düzeltmek veya boyalı saçları ilk günkü gibi korumak için mor şampuanlar devreye girer.

Saç boyama işleminden yalnızca birkaç hafta sonra, çok sevdiğiniz açık renk saçlarınızın farklı bir renge büründüğünü fark ettiyseniz bu konuda yalnız değilsiniz. Özellikle sarı, platin ve gri tonlarda olan saçların yaygın sorunu, bir süre sonra bölgesel olarak renk kaybına uğrayıp çiğ bir görünümü olan pirinç sarısına veya turuncuya dönüşmesidir. Neyse ki bu konuda işimize yarayacak gizli bir silahımız var, mor şampuanlar! Peki ama mor şampuan nedir? Hangi saçlarda ve nasıl kullanılmalı? İşte, aklınızdaki soru işaretlerini giderebilecek faydalı bir kılavuz…

Mor Şampuan Ne İşe Yarar?

Mor şampuanların ne işe yaradığını öğrenmek için öncelikle saçlarda istenmeyen bir renk değişimi olan ”pirinçliği” anlamak gerekir. Pirinçlik, sarı veya diğer açık renklere boyanan saç tellerinin bir süre sonra turuncumsu çiğ bir tona dönüşmesini tanımlar. Bu istenmeyen renk değişimi, bölgesel olabileceği gibi saçlarınızın tamamında meydana gelebilir.

Söz konusu renk değişimimin nedeni, sudaki mineraller, klor, UV ışınları ve kimyasal içeren bazı saç bakım ürünleridir. Mor şampuanların devreye girdiği yer burasıdır. Mor şampuan, açık renk boyalı saçlardaki renk farklılaşmasını engelleyerek, yeni boyanmış saç görüntüsünü uzun süre korumanıza yardımcı olur. Aynı zamanda normal şampuanlar gibi saçlarınızı temizler.

Sarı ve açık renk saçlar için özel olarak tasarlanmış bu tonlandırıcı ürünün renginin neden mor olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, renk skalasında mor rengin sarının tam karşısında olmasıdır. Skaladaki bu zıtlık, mor pigmentlerin, pirinç rengi veya turunculaşmayı nötralize ederek saç boyasının orijinal rengi koruyacağı anlamına gelir.

Mor Şampuan Hangi Saçlarda Kullanılır?

Mor şampuanların içeriğinde bulunan mor pigmentlerin etkisi öncelikle sarı olmak üzere platin, gümüş ve gri tonlar gibi açık renkler üzerinde etkilidir. Siyah saçlara sahip bir kadınsanız üzgünüm ama mor şampuan sizin için uygun bir seçenek değil. Bununla birlikte, bal köpüğü gibi daha koyu sarı saçlarınız varsa veya küllü kumral saç rengi gibi koyu sarı ile açık kahverengi arasındaki renk tonlarına sahipseniz mor şampuanı kullanabilirsiniz.

Mor şampuanın ne olduğunu ve hangi renk saçlara uygulandığını öğrendiğimize göre şimdi de nasıl kullanılması gerektiğine bakalım.

Mor Şampuan Nasıl Kullanılır?

Mor şampuanlar, sarı ve açık renk saçlar için özel olarak tasarlanmış turunculaşma karşıtı tonlandırıcı şampuanlardır. Kullanımı oldukça kolay olsa da normal şampuanın yerine geçmediğini bilmek önemlidir. Uygulama esnasında birkaç detaya dikkat etmeniz, mor şampuanlardan en iyi sonucu almanız için önemlidir.

  • Şampuanı uygulamadan önce saçınızı tamamiyle ıslatın.
  • Parmak uçlarınızla başınıza masaj yaparak köpürtün ve saçlarınıza kökten uca uygulayın.
  • Renk değişikliği olan bölgelere sürmeye özellikle dikkat edin.
  • Saç boyanızda turunculaşma yoksa ve saç renginizi korumak için kullanıyorsanız, 1 – 2 dakika bekletmeniz ve haftada 1 kez kullanmanız yeterli olacaktır.
  • Saçlarınızda turunculaşma varsa, sorunun yoğunluğuna bağlı olarak köpürttükten sonra saçlarınızda 3 ila 10 dakika arasında bekletmeniz ve haftada 2 kez kullanmanız gerekebilir.
  • Uygulama sonrası su ile saçlarınızı durulayıp köpükten arındırın.
  • Mor şampuanların etki süresi markasına göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle, tahmini bekleme sürenizi öğrenmek için ürün etiketi üzerindeki kullanma talimatını okuyun.
  • Mor şampuanı saç üzerinde çok fazla bekletmek veya sık kullanmak, saçlarınızda leylak rengi oluşturabilir ancak bu renk kalıcı değildir. Saçlarınız mor tonlarına dönüştüyse bir süre kullanmayın ve normal şampuanınızla devam edin.
  • Mor şampuanlar, sıradan şampuanlar gibi her gün kullanılmaz. En fazla haftada 2 kez kullanmanız yeterli olmalıdır. Fazla kullanım, saçlarda morumsu bir tona veya leylak rengine neden olabilir.
  • Mor şampuan sonrası temizlik amacıyla  başka bir şampuan kullanmaya gerek yoktur çünkü mor şampuanlar renk korumasıyla birlikte saç ve kafa derisi temizliğini de yapar.

Mor Şampuan Fiyatı Ne Kadar?

Mor şampuanları eczanelerden, marketlerden veya online alışveriş sitelerinde satın almanız mümkün. 25 ila 85 Lira arasında markasına göre fiyatları değişkenlik gösteriyor. Bazı ürünlerde şampuanla birlikte mor saç kremi de birlikte satılıyor. Satın alma öncesinde bu ürünleri değerlendirmenizde fayda var. Deneyebileceğiniz ünlü markalardan bazıları, L’oréal Paris Elseve, Colorinn Stardust, Redist Silver, Matrix Total Results, Fitness Professional, Loreal Serie Expert Magnesium, Lyonsey Professional, Mild Professional Hair Care, Urban Care, Gutto, Blondme.

Kaliteli bir mor şampuanın rengi şeffaf değil opak olmalıdır. Satın almadan önce az miktarda şampuanı parmağınıza damlatın ve rengini kontrol edin. Yoğun opak bir renge sahipse satın alabilirsiniz.

Sonuç:

Mor şampuanlar, sarı ve diğer açık tondaki boyalı saçlarda meydana gelebilecek turunculaşmayı önlemek veya mevcut turunculaşmayı gidermek için kullanılan şampuanlardır. Köpüğü diğer şampuanlar gibi beyaz değil mordur. Şampuanda bulunan mor pigmentler, saçlardaki pirinçleşme veya turunculaşmayı nötralize ederek olası renk değişimini tersine çevirir veya mevcut orijinal rengi korur. Hem kadınların hem de erkeklerin kullanımına uygundur.

Mor şampuanların aşırı kullanımı veya fazla bekletilmesi, saçlarda leylak rengi oluşturabilir. Bu nedenle, günlük şampuanlar gibi sıklıkla kullanılmaması gerekir. Saçlarda herhangi bir turunculaşma yoksa, fazla bekletmeye gerek yoktur ve haftada 1 kere kullanmak yeterlidir. Diğer yandan, saçlardaki turunculaşma fazlaysa, sorunun yoğunluğuna göre 3 ila 10 dakika kadar bekletmek ve haftada 2 kez kullanmak gerekebilir. Sarı ve diğer açık renk boyalı saçlar için uygundur. Siyah saçlar üzerinde fazlaca etki göstermez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ