MorTilki.Com

Anne Sütü Nasıl Isıtılır? Sağılmış Anne Sütünü Saklama ve Isıtma Yolları

Anne Sütü Nasıl Isıtılır? Sağılmış Anne Sütünü Saklama ve Isıtma Yolları

Doğumdan kısa süre sonra işe başlamak zorunda olan çalışan bir anneyseniz veya emzirme sorunları yaşıyorsanız haklı olarak sütünüzü sağıyor olabilirsiniz. Anne sütünün sağılması ve saklanması, her an emzirme şansına sahip olmayan anneler için iyi bir seçenektir. Diğer yandan, ”sıvı altın” olarak bilinen bu mucizevi sütten bebeklerin en üst düzeyde faydalanabilmesi için saklama koşulları ve nasıl ısıtılması gerektiği önemli bir konudur.

Herhangi bir nedenden dolayı bebeğinizi emziremiyorsanız, minik yavrunuzun tüketebileceği en iyi besin sağılmış anne sütüdür. Nitekim sütünüzü sağmış olmanız, içeriğindeki faydalı bileşenlerin yok olacağı anlamına gelmez. Ancak yinede saklama koşullarına ve ısıtma yöntemlerine dikkat etmeniz, sütün formunun bozulmaması açısından önemlidir.

Yazının devamında, anne sütü nasıl saklanır? ve dolaptan çıkarılan anne sütü nasıl ısıtılır? Gibi merak edilen pek çok sorunun yanıtını bulacaksınız. İşte, önceden sağılmış anne sütü hakkında geniş kapsamlı bir rehber…

Anne Sütünü Saklamak İçin Hangi Seçeneklerim Var?

Doğumdan sonra ilk 6 ay boyunca en iyi bebek besininin anne sütü olduğunu hepimiz biliyoruz. Çoğu uzman, anne sütününü ”sıvı altın” olarak nitelendiriyor. Bu mucizevi besini bebeğe aktarmanın en iyi yolu ise hiç şüphesiz emzirmek. Ancak herhangi bir nedenden dolayı bebeğinizi emzirme şansınız yoksa sağılmış anne sütüyle de bebeğinizi besleyebilirsiniz. Sütün sağılmış olması faydalı içeriğinden ödün vereceği anlamına gelmiyor. Tabii, anne sütünü nasıl saklamanız gerektiğini biliyorsanız! Şimdi, anne sütünü saklamak için evde deneyebileceğiniz birkaç seçeneğe değinelim.

Anne sütü buzdolabında nasıl saklanır?:  Öncelikle anne sütünü saklamak için en çok tercih edilen yöntemden başlayalım. Anne sütü buzdolabında 3 ila 5 güne kadar tazeliğini koruyabilir ancak 3 günden daha fazla bekletmemek en iyisidir.

Anne sütünü sağdıktan sonra mümkün olan en kısa sürede buzdolabına koyun ve buzdolabının en soğuk yerinde (meyve-sebze bölmesinin üstündeki rafın en arkasında) saklayın. Buzdolabı kapağındaki bölmelerde sıcaklığın tutarsız olduğunu ve anne sütünün daha erken bozulmasına neden olabileceğini unutmayın. Saklama ekipmanlarına gelince, anne sütü şişeleri, BPA içermeyen saklama poşetleri veya temiz olması şartıyla kapaklı cam şişeleri kullanabilirsiniz.

Anne sütü buzlukta (dondurucuda) nasıl saklanır?: Sağdığınız anne sütünü daha uzun vadede kullanmak istiyorsanız dondurmayı düşünebilirsiniz. Ancak, anne sütünü buzdolabında saklamanın, dondurmaktan daha iyi olduğunu unutmayın. Nitekim, buzdolabındaki anne sütü genel olarak daha tazedir ve besinler ile antikorlar bebeğin ihtiyaçlarına en uygun şekildedir. Bununla birlikte, ileriye yönelik anne sütü depolamak zorundaysanız, dondurucuda saklamak iyi bir fikirdir. Anne sütü dondurulmuş olsa bile tüm mamalardan daha sağlıklı ve daha besleyicidir.

Anne sütü buzlukta 6 ila 9 aya kadar saklanabilir ancak 6 aydan daha fazla bekletmemek en iyisidir. Bu süreyi aşmamak için üzerine bir etiket yapıştırarak tarih yazmak isteyebilirsiniz. Donma esnasında anne sütü hacimsel olarak genişleyeceğinden saklama kabınızın dörtte üçünden fazlasını doldurmayın. Sütü sağdıktan sonra mümkün olan en kısa sürede buzluğa atın ve buzluğun arka kısımlarında muhafaza edin. Dondurulmuş ve çözülmüş anne sütünün tekrar tekrar ısıtılıp-dondurulup kullanılması mümkün olmadığından, israf olmaması amacıyla 60 ml’den daha az küçük kaplarda saklayın.

Buzluktan Çıkan Anne Sütü Nasıl Kullanılır?

Anne sütünü derin dondurucuda sakladıysanız çözme aşamasında aşağıdaki yönergeleri takip edin.

 • Dondurulmuş anne sütünü çözmek için en iyi seçenek buzdolabında bekletmektir. Bu işlem yaklaşık 12 saati bulabilir. Buzluktan çıkardığınız donmuş anne sütünü, buzdolabı rafına koyun ve akşamdan sabaha bekletin.
 • Bu kadar uzun süre beklemek için zamanınız yoksa, şişeyi veya anne sütü torbasını akan ılık su (kaynar değil) altında tutun.
 • Alternatif olarak, bir kaba ılık su (kaynar değil) koyun ve anne sütü olan şişeyi bu suda bekletin. Çözülmesi yaklaşık 20 ila 30 dakika alabilir.
 • Dondurulmuş anne sütünü oda sıcaklığında çözülmesi için bekletmeyin.
 • Dondurulmuş anne sütünü mikrodalgada, fırında, tencere-tava içinde ocakta veya kaynar suda çözdürmeyin. Bunlar, anne sütünün yararlı bileşenlerinin bir kısmının yok olmasına sebep olur.
 • Tamamen çözülmüş anne sütü, buzdolabında 24 saat, oda sıcaklığında ise 2 saat bekleyebilir. Çözdürdükten sonra bu süreden daha fazla bekleyen anne sütünü bebeğinize vermeyin, atın.
 • Çözülmüş anne sütünün yeniden dondurulamayacağını unutmayın.

Buzdolabından Çıkan Anne Sütü Nasıl Isıtılır?

Bebeğin sindiriminin daha kolay olması açısından ve daha besleyici olduğu düşünüldüğünden, sağılmış anne sütünün çok soğuk olmaması gerekir. Bu nedenle, bebeklere verilecek anne sütünün oda sıcaklığında veya vücut sıcaklığında olması önemlidir. Buzdolabından çıkardığınız ya da buzunu çözdüğünüz anne sütünü ısıtmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Akan su yöntemi: Ağzı kapaklı şişeyi veya anne sütü torbasını ılık su akan musluğun altına yerleştirin. Suyun kaynar olmamasına dikkat edin. Süt için en iyi sıcaklık, vücut sıcaklığı olan 37 derecedir. Bunun için alternatif olarak biberon ısıtıcıları da kullanmanız mümkün. Bebeğinize vermeden önce bileğinize birkaç damla damlatarak test edin. Genel bir kural olarak, soğuk veya sıcak hissetmemelisiniz.

Akan su yöntemi hızlı sonuç verse de su israfına neden olduğundan çevreci bir yöntem değildir. Bu nedenle, aşağıdaki diğer seçeneğe göz atmak isteyebilirsiniz.

Ilık suda bekletme yöntemi: Bir kaseyi ılık su ile doldurun ve anne sütü şişesini içine bırakın. Birkaç dakika sonra süt ideal sıcaklığa ulaşmalıdır. Son olarak, birkaç damla bileğinize damlatarak sıcak veya soğuk olmadığından emin olun.

Önemli: Soğuk anne sütünü ısıtmak veya dondurulmuş anne sütünü çözmek için mikrodalga, fırın, kaynar su ya da direkt ateş (ocak) kullanmayın. Bu yöntemler, anne sütünün içindeki yararlı besin maddelerinin yok olmasına neden olabilir.

Önceden sağılmış anne sütü, en iyi koşullarda saklansa bile bir süre sonra yağı üst kısma çıkabilir. Bu, sütün bozulduğu ve kullanılamayacağı anlamına gelmez. Sütün yağını karıştırmak için şişeyi döndürün veya yavaşça çalkalayın. Sert bir şekilde çalkalamak, sütün besleyici formlarına zarar verebilir.

Sağılmış Anne Sütü Neden Kötü Kokar?

Sağılmış veya buzu çözülmüş anne sütü nadiren de olsa kötü kokabilir. Bu kokunun nedeni, lipaz adı verilen bir enzimin yağları parçalaması ve zararlı bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olan bir süreç olan yağ asitlerini serbest bırakmasıdır. İyi haber, anne sütünün kokuyor olması çoğu zaman bozulduğunu göstermez. Çoğu bebek, anne sütünün kokusuna aldırış etmeden afiyetle içer.

Sağılmış Anne Sütü Ne kadar Süre Bozulmadan Dayanır?

 • Yeni sağılmış taze anne sütü oda sıcaklığında (16 – 25 derece arası) 4 ila 6 saat bekleyebilir. Önerilen maksimum bekleme süresi 4 saattir.
 • Sağıldıktan sonra buzdolabında (4 derece veya daha soğuk) 3 ila 5 gün saklanabilir. Önerilen maksimum saklama süresi 3 gündür.
 • Sağıldıktan sonra buzlukta (-18 derece veya daha soğuk) 6 ila 9 aya kadar saklanabilir. Önerilen maksimum saklama süresi 6 aydır.
 • Daha önce dondurulmuş ve çözülmüş anne sütü en fazla, oda sıcaklığında 2 saat, buzdolabında 24 saat bekleyebilir. (Yeniden dondurulamaz)

Sonuç:

Bebeklerin beslenmesi için en iyi seçenek anne sütüdür. Çeşitli nedenlerden dolayı bebeğini emziremeyen anneler sütünü sağarak kullanabilir. Sağılan anne sütünün ömrü, saklama koşullarına göre değişir. Daha taze olması açısından buzdolabı yöntemi en iyi seçenek olsa da uzun vade için anne sütü buzlukta dondurulabilir. Saklama koşullarına dikkat edilmesi şartıyla, sağılmış anne sütü mamalardan daha sağlıklı ve daha besleyicidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ