MorTilki.Com

Hamileler Acı Biber Yiyebilir mi? Hamilelikte Acı, Ekşi ve Baharat Tüketimi

Hamileler Acı Biber Yiyebilir mi? Hamilelikte Acı, Ekşi ve Baharat Tüketimi

Türk toplumu olarak acı, baharatlı ve ekşi gibi ”zorlu” lezzetleri yemeyi seviyoruz. Bu lezzetler olmasaydı hiç şüphesiz dünya bizim için siyah beyaz bir yer olurdu. Öte yandan, hamilelik döneminde bunların yenilip yenilmeyeceği konusu ise kafa karışıklığına neden olabiliyor. Güzel haber, hamile bir kadınsanız acı, baharatlı ve ekşi yiyecekler yemenizde hiçbir sakınca yok. Ancak, bu konuda bilmeniz gereken birkaç detay daha var…

Hamile bir kadınsanız, aslında normal zamanlarda canınızın çekmeyeceği birçok şeyi yemek için yoğun bir istek duyabilirsiniz. Biz buna aşerme diyoruz. Bunun neden yaşandığı hakkında kanıtlanmış bilgiler olmasa da aşerme konusunda, hamilelikte erkek bebek belirtileri gibi cinsiyet belirleme yöntemlerinden acı yemenin zararlı olduğuna kadar internet üzerinde birçok yanlış bilgi ve şehir efsanesiyle karşılaşmak mümkün. Peki ama doğrusu ne? Hamile kadınların acı, baharatlı veya ekşi yemesi zararlı mı?

Hamilelik Döneminde Acı, Baharatlı veya Ekşi Yiyebilir miyim?

Evet, yiyebilirsiniz. Hamile bir kadının acı biber, ekşi veya baharatlı yiyecekler yememesini gerektirecek tıbbi bir neden yoktur. Bebeğiniz için tamamen güvenlidir ancak sindirim konusunda sizi biraz rahatsız edebilir. Özellikle acı ve baharatlı yiyeceklere karşı büyük bir hayranlığınız yoksa!

Acı veya baharatlı yiyecekler yemeye alışkın değilseniz ve gebelikte bu lezzetleri canınız çektiyse, yemenizde herhangi bir sakınca yok fakat en azıyla yetinmeniz akıllıca bir fikir olacaktır. Nitekim hamilelik döneminde fazla miktarda acı yemek, mide bulantısı şikayetinizi artırabilir, reflüye ve ishale neden olabilir. Hamilelik sırasında acı yemenin neden olabileceği sorunlar:

  • Mide ekşimesi
  • Mide bulantısı
  • İshal, gaz ve şişkinlik
  • Gastroözofageal reflü

Gerçek şu ki, bulantı ve mide ekşimesi gibi semptomlar zaten gebelik döneminde yaygındır. Acı yemek yalnızca bu semptomların şiddetini biraz daha artırabilir ancak çoğu hamile kadın acı yediği için herhangi ek bir rahatsızlıkla karşılaşmaz. Sonuç olarak, aşırıya kaçmamak şartıyla hamilelik döneminde acı veya baharatlı yemek güvenlidir ve herhangi ciddi bir sağlık sorununa neden olmaz. Acı yemenin erken doğuma neden olabileceği veya bebeği kör edebileceği söylentileri tamamiyle asılsızdır ve bilimsel bir dayanağı yoktur.

Kulağa çılgınca gelse de hamileyken acı biber yemeniz, aslında çocuğunuzun ilerleyen yaşlarında acıyı sevmesini sağlayabilir. Bu acı dahil diğer tüm tatlar için geçerlidir. 2001 yılında bu konuyu araştıran bilim insanları, gönüllü olarak denek olan hamile kadınlara düzenli olarak havuç suyu içirdi. Doğum sonrasında gözlemlenen bebeklerin ilerleyen yaşlarında havuç yemeyi daha çok sevdikleri görüldü. Araştırmanın sonuç raporlarında, ”Söz konusu bebeklerin video kasetlerini analiz ettiğimizde, havuç yerken daha iştahlı ve mutlu oldukları gözlemlenmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Diğer yandan, emziren annelerde ise durum daha farklı. Emzirme döneminde olan kadınların acı yememesi gerekir. Bunun nedeni, acı biberde bulunan kapsaisin isimli maddenin anne sütüne geçmesi ve bebeği rahatsız etmesidir. Bakınız: Emziren anneler acı yiyebilir mi? Bununla birlikte, emzirme döneminde acı olmayan baharatları ve turşu gibi ekşi yiyecekleri aşırıya kaçmadan yemenin sakıncası yoktur.

Sonuç:

Hamilelik döneminde acı, baharatlı ve ekşi yiyeceklere aşermek yaygındır. Hamileliğin ilk 3 ayında sabah bulantısını artırması ve son 3 ayında mide ekşimesine neden olabilmesi dışında hamilelikte acı yemek tamamiyle güvenlidir. Anneye ya da bebeğe zarar vermez.

Sonuç olarak, acı, baharatlı yiyecekler ve hamilelik söz konusu olduğunda, damak tadınız ile midenizin tepkisi rehberiniz olsun. Eğer canınız istediyse, aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ