MorTilki.Com

Topuk Taşı Nasıl Kullanılır? Ponza Taşı ile Cildinizi Ölü Deriden Arındırın

Topuk Taşı Nasıl Kullanılır? Ponza Taşı ile Cildinizi Ölü Deriden Arındırın

Uzun süreli yürüyüşlerden yüksek topuklu stilettolara kadar, terlik giymek ve uzun süre ayakta kalmak dahil birçok şey ayaklarınızda deri sertleşmesine ve pul pul kavlamalara neden olabilir. Genellikle topuklarda meydana gelen bu nasırlı görüntüyü ortadan kaldırarak cildi ölü deriden arındırmak için en popüler yöntem ponza taşlarıdır. Kullanımı her ne kadar kolay olsa da birkaç detaya dikkat etmek en iyi sonucu almak için önemlidir.

Çoğumuzun banyosunda ve duş kabinlerinde bulunan ponza taşları, volkanik püskürmeler sonrası ortaya çıkan beyaz veya gri renkli, gözenekli ve hafif magmatik kaya parçalarıdır. İnşaat, bahçe peyzajı ve hatta kedi kumlarında emici olarak kullanılsa da herkes tarafından bilinen en önemli mahareti cildi ölü deriden temizliyor olmasıdır. Peki ama topuk taşı nasıl kullanılır? Ponza taşını kullanırken nelere dikkat edilmeli? Hep birlikte inceleyelim…

Ponza Taşı Nasıl Kullanılır?

Ponza taşı veya bir diğer yaygın ismiyle topuk taşı ciltteki ölü deri tabakasını temizleyerek nasırlı görünümden kurtulmanın en kolay ve ucuz yoludur. Dahası, kullanımı fazlaca maharet gerektirmez. Tek ihtiyacınız olan şey bir süreliğine ayaklarınızı bekletebileceğiniz ılık su ve bir adet ponza taşı…

Topuk taşını kullanmak için öncelikle ayaklarınızı ılık su içinde 5 ila 10 dakika bekletin. Bu, ayaklarda deri döküntüsünü veya nasırlı olan sert cildi yumuşatacaktır. Ekstra yumuşaklık için suya biraz sabun ya da şampuan karıştırın. Su dolu leğende ayaklarınızı bekletmek istemiyorsanız o halde en iyi seçenek banyo yaptığınız esnada topuk taşını kullanmak olacaktır. Topuk taşını banyo yaptığınız her zaman kullanabilirsiniz.

 • Cildinizi ıslatırken topuk taşını da ıslatın. Islak taş cildinizde daha kolay kayacaktır ve olası tahriş riskini en aza indirecektir.
 • Cildiniz yeterince yumuşadığında topuk taşı için hazır demektir.
 • Sorunlu bölgelerinize çok fazla bastırmadan dairesel hareketlerle sürün. Topuk taşını çok fazla bastırmanız, kanamalara ve tahrişe neden olabilir.
 • Devam edip etmemeniz gerektiğini görmek için ayağınızı ve taşı durulayıp göz atın. Ölü deri kalıntılarını halen görüyorsanız topuk taşıyla ovalamaya devam edin.
 • İşlem sonrası topuk taşını suyla yıkayın ve ipinden asarak kurumaya bırakın.
 • Son olarak ayaklarınızı kurulayın ve nemlendirici krem sürün.
 • Yumuşak topuklara sahip olmak için bu işlemi haftada birkaç kez tekrarlayın.

Topuk Taşının Temizliği Nasıl Yapılır?

Topuk taşları, üzerinde ölü deri ve bakteri birikimine müsait yapıda olan gözenekli taşlardır. Bu nedenle, her kullanım sonrası temizliğinin yapılması gerekir.

 • Topuk taşınızı kullanım sonrası su ile durulayın.
 • Orta sert bir fırça ile fırçalayarak gözeneklerdeki kalıntıları temizleyin.
 • Tam hijyen sağlamak için bir kaba su doldurup 5 dakika boyunca kaynatın.
 • Topuk taşları kişiye özeldir. Diş fırçanız gibi topuk taşınızı da başkasıyla paylaşmayın. Bu, eşiniz ve çocuklarınız olsa bile!

Ponza Taşı Nerelerde Kullanılır?

Ponza taşının yaygın kullanım noktası ayaklar olsa da vücudun başka noktalarında da kullanılabilir. Dirsekler, diz kapakları ve eller gibi deri sertleşmesi veya dökülmesi olan noktalara uygulanması mümkün. Ancak, yüz ve boyun gibi hassas daha hassas olan ciltte kızarıklığa, tahrişe ve hatta kanamalara neden olabileceğinden tavsiye edilmez.

Diğer yandan, topuk taşı kullanarak istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkün. Eski Yunanlıların istenmeyen tüylerini almak için ponza taşı kullandıkları biliniyor. Günümüzde de birçok kadının bu yöntemi tercih ettiği sır değil. Koltuk altı ve bikini bölgesi gibi hassas noktalarda kullanılması tahrişe neden olabilse de bacak kıllarını almak için kullanılabilir.

Ponza taşıyla bacak kıllarınızı almak için banyo yaparak iyice nemlendirin. Sıcak su ile nemlenen bölgelerden kıl kökleri daha acısız ve kolay kopar. Daha sonra bacaklarınıza sabun veya duş jeli sürerek taşın kolayca kayması için uygun bir zemin hazırlayın. Taşı fazla bastırmadan dairesel hareketlerle bacağınıza sürün. Uygulama esnasında herhangi bir tahriş gözlemlerseniz devam etmeyin.

Sonuç:

Topuk taşları, volkanik püskürmelerin hızla soğuması sonucu oluşan üzeri delikli magmatik taş parçalarıdır. İnşaat sektöründe, bahçe peyzajında, kedi kumlarında, silgilerde, karla kaplı yollarda çekiş gücü için, çanak çömlek dolgularında, filtreleme işlemlerinde, kot taşlamada ve peeling amacıyla ciltte kullanılır.

Geniş bir kullanım alanı olmasına rağmen yaygın olarak topuklardaki sertleşmiş ölü deri tabakasını temizlemek amacıyla satın alınır. Cilt üzerindeki kullanımında, mutlaka hem cilt hem de ponza taşı nemlendirilmelidir. Kuru cilt üzerinde uygulanmaz. Kullanım esnasında herhangi bir tahriş belirtileri gözlemleniyorsa uygulamaya devam edilmemelidir. Ek olarak, bacaklardaki istenmeyen tüylerin alınması için kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ