MorTilki.Com

Su İçmek Sivilceleri Geçirir mi? Bol Su İçmenin Akne ve Sivilceler Üzerindeki Etkisi

Su İçmek Sivilceleri Geçirir mi? Bol Su İçmenin Akne ve Sivilceler Üzerindeki Etkisi

Kusursuz bir cilt söz konusu olduğunda, birçok reklam yüzünün ve modelin ”gizli silahının” aslında yalnızca su içmek gibi basit ve gerekli bir eylemden ibaret olduğunu biliyor muydunuz? Elbetteki ünlülerin güzel görünümünün ardında makyaj, estetik, dengeli beslenme ve spor gibi etkenler de var ancak doğal güzellik için anahtar bol su içmek! Yakın tarihli klinik araştırmalar, bol su içmenin çeşitli cilt sorunlarına iyi geldiğini ve sivilceleri geçirebileceğini kanıtlıyor.

Çoğumuzun muzdarip olduğu cilt sorunlarından biri olan sivilce ve akneler oldukça sinir bozucudur. Bu nahoş görünümlü kabarcıklardan kurtulmak adına sivilceye diş macunu sürmek ve sivilce için karbonat maskesi kullanmak gibi sıra dışı yöntemler deneyenlerin sayısı hiçte azımsanacak miktarda değil. Aslında çözüm sandığınız kadar uzakta ve zor olmayabilir. Tek yapmanız gereken şey bolca su içmek! Son yapılan araştırmalar su içmenin sivilce ve akne gibi cilt sorunlarına iyi geldiğini gösteriyor. Peki ama yalnızca su içmek sivilceleri nasıl geçirebilir?

Sağlıklı bir yetişkin insanın vücudunun % 60 ila 70‘inin sudan oluştuğunu düşündüğümüzde, bu mucizevi sıvının aslında ne denli önemli olduğunu kısaca özetlemiş oluyoruz. Su içmek, cildi nemlendirir, bağışıklığı destekler, kan şekerini düzenler ve toksinlerin atılmasını sağlar. Tüm bunların toplamı ise pürüzsüz ve sorunsuz bir cilt olarak bize geri döner. Bir başka ifadeyle, bol su içmek sivilce gibi cilt sorunlarına zemin hazırlayan etkenleri ortadan kaldırarak mevcut cilt sorunlarının yok edilmesine yardımcı olur.

Bol su içmenin cilde olan faydalarını çoğumuz biliyoruz. Cilde elastikiyet kazandırır, nemlendirir, parlak, genç ve güzel bir görünüm elde etmenizi sağlar. Dahası, akne ve sivilcelere iyi gelir. Tüm bunlarla birlikte önemli bir konuya değinmekte fayda var. Gerçek şu ki, su her ne kadar vücudumuz için iyileştirici etkileri olan tüketimi zorunlu bir sıvı olsa da bazı olumlu etkilerini görmek için zaman gerekir. Örneğin, bugün 8 bardak su içmiş olmanız, yarın sabah sivilcesiz bir yüzle uyanacağınız anlamına gelmez. İşin püf noktası, bol su içmeyi alışkanlık haline getirmek ve bunu sürekli yapmaktır. Böylelikle, uzun vadede hem sivilce derdinden kurtulacak hem de su içmenin sayısız faydasından istifade etmiş olacaksınız.

Bol Su İçmek Sivilcelere İyi Gelir mi?

Evet, kesinlikle iyi gelir ancak bu süreç düşündüğünüz gibi direkt olarak değil, dolaylı yoldan gerçekleşir. Nitekim su içmek, cilt sorunlarınızı anında çözebilecek sihirli bir değnek değildir! Buna rağmen, su içerek sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız yazının devamına göz atın…

Cildi nemlendirir: Su içmenin cildi nemlendirdiği sır değil ancak burada işin püf noktası kuru ciltlerin yağlanmaya daha müsait olması ve sivilceye zemin hazırlamasıdır. Cildiniz ne kadar kuruysa, yağ bezleriniz eksikliği gidermek için o kadar çok yağ (sebum) üretecek ve fazla yağlanma sonucu sivilcelere uygun ortam hazırlanmış olacaktır. Bu bağlamda, bol su içerek cildi nemlendirmek ve fazla yağ üretimini kontrol altına almak iyi bir fikirdir.

Sivilcelere neden olan bakterilere karşı koruma sağlar: Sivilce ve akneler söz konusu olduğunda cutibacterium isim verilen bakteri türü birincil suçlulardandır. Bol su içmek, bağışıklık sistemini güçlendirerek cutibacterium gibi sivilcelere neden olan bakterilere karşı koruma sağlar. Bu nedenle, güçlü bağışıklık ve pürüzsüz bir cilt için günde en az 8 bardak su içmek önemlidir.

Toksinlerin atılmasına ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olur: Bol su içmek, vücudun içinde ve dışında sorunlara neden olan kirleticileri temizler. İç vücutta karaciğer ve böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlarken, dış vücutta terleme yoluyla gözeneklerdeki tıkanıklığı açar. Tüm bunlar, içme suyunun harika bir detoksifiye edici olduğu anlamına gelir. Vücuttaki toksinler sağlıklı bir şekilde atıldığında sivilcelerin oluşma ihtimali en aza iner.

Kan şekerini seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur: Vücuttaki yüksek insülin seviyeleri, yağ salgılanmasını artırarak sivilce oluşumuna uygun bir ortam oluşturur. Su içmek, kan dolaşımında bulunan glikozu seyrelterek şeker seviyesini etkili bir şekilde yönetmeye yardımcı olabilir. Bu konuda, sağlıklı beslenmenin ve spor yapmanın da önemli olduğunu unutmayın.

Sonuç:

Cildin aşırı yağlanması veya gözeneklerin kir, bakteri ve ölü cilt hücreleri tarafından tıkanması nedeniyle yüzünüzde ya da vücudunuzun herhangi bir noktasında sivilce çıkabilir. Sivilce ve akneler için çeşitli topikal krem ve losyonlar olsa da aslında uzun vadede en doğal çözüm bol su içmektir.

Bol su içmek cildi nemlendirerek yağ üretimini kontrol altına alır, kan şekeri seviyelerini düzenler, toksinlerin atılmasını sağlar, gözenekleri açar ve bağışıklık sistemini güçlendirerek sivilceye neden olan bakterilere karşı koruma sağlar. Tüm bunların toplamı, su içmenin sivilcelere iyi geldiğini ortaya koymaktadır. Sivilcelerden doğal yollardan kurtulmak için düzenli olarak günde en az 8 bardak su için, sağlıklı beslenin ve sporu hayatınızın bir parçası haline getirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ