MorTilki.Com

Badem, Stiletto, Küt, Oval ve Balerin Tırnak Nasıl Yapılır? Parmaklara Göre Tırnak Şekilleri

Badem, Stiletto, Küt, Oval ve Balerin Tırnak Nasıl Yapılır? Parmaklara Göre Tırnak Şekilleri

Şık bir oje renginin tırnaklara harika bir son dokunuş yaptığı doğru ancak hangi manikürcüye sorarsanız sorun size tırnak şeklinin önemli olduğundan bahsedecektir. Çünkü, parmaklara uygun tırnak şeklini oluşturmak kusursuz manikürün temelidir. Bu sayede, kısa ve tombul parmaklarınızın daha uzun görünmesini sağlayabilir veya elinizle tam uyum sağlayan çekici bir tırnak stili oluşturabilirsiniz…

Söz konusu güzellik ve kozmetik olduğunda her geçen yıl yeni bir trend ortaya çıkıyor. Bunların hepsini takip etmek ve denemek pek mümkün olmasa da bazılarını uygulamak düşündüğünüz kadar zor olmayabilir. Örneğin, son yıllarda birçok ünlüde gördüğümüz popüler tırnak şekillerini, biraz törpü becerisiyle evde yapmak gayet mümkün. İşin püf noktası parmaklara uygun tırnak şeklini seçmek! Peki ama bunu nasıl belirleyeceğiz? Öncelikle hangi tırnak modelinin kimler için uygun olduğunu açıklayalım ve ardından badem, stiletto, küt (kare), oval ve balerin tırnakların nasıl yapılması gerektiği konusuna değinelim…

Hangi Tırnak Şeklini Tercih Etmeliyim?

Seçebileceğiniz 5 ana tırnak şekli var. Bunlar; badem, stiletto, küt (kare), oval ve balerin tırnak modelleridir. Badem, stiletto ve balerin modelleri için uzun tırnaklara ihtiyaç varken, diğer iki şekil daha kısa tırnaklara uygulanabilir.

 • Tırnaklarınız yeterince uzun değilse ve uzatmayı düşünmüyorsanız, küt ve oval kesim tırnakları tercih edin.
 • Parmaklarınız kısaysa, daha uzun görünmeleri sağlamak için badem, stiletto ve balerin gibi uzun tırnak modellerini uygulayın.
 • Parmaklarınız uzun ve inceyse o halde küt ve oval gibi daha kısa tırnaklara uygulanan modelleri tercih edin.
 • Kare (küt) modeller her ne kadar uzun tırnaklara uygulanabilse de köşelerden çabucak kırılabileceğinden en idealinin orta uzunluk olduğunu unutmayın.
 • Eğer şu an bakmakta olduğunuz bir bebeğiniz varsa veya hassas işlerle uğraşan biriyseniz, nesnelere zarar verebilecek stiletto gibi sivri tırnaklardan kaçının.
 • Tırnak yatağınız genişse balerin tırnak modeli size göre değil demektir. Balerin tırnaklar, tırnak yatağı dar olanlarda en iyi sonucu verir.
 • French pedikür ve manikürün en çok küt (kare) tırnaklara yakıştığını aklınızda bulundurun.
 • Duş sonrası nemli tırnaklara törpü ile şekil vermenin daha kolay olduğunu ancak hata yapma riski daha fazla olduğunu unutmayın.

Tırnak şekillerini konusunda kısa ipuçlarına yer verdikten sonra şimdi de bu modellerin neler olduğunu örnek görsellerle açıklamaya çalışalım ve nasıl yapılması gerektiğine değinelim. İşte, yalnızca bir törpü ve uzamış tırnaklarınızla evde yapabileceğiniz farklı tasarımlar…

Badem Tırnak Nasıl Yapılır?

Badem görünümünden dolayı bu ismi alan badem tırnak tırnak şekli, ovallerden daha keskindir ancak stilettolardan daha az tehlikelidir. Sivri tırnakların görünümünü seviyorsanız fakat kendinize veya başkalarına zarar vermeyecek bir stil arıyorsanız badem tırnağı tercih edebilirsiniz.

Badem tırnak modelini yapmak istiyorsanız, tırnaklarınızı küt şekilde uzatmakla başlamalı, sonraki hafta hafif bir ovallik vermeli ve yeterince uzadığı zaman törpüyle badem görünümü oluşturmalısınız. Badem ve oval tırnaklar kırılma açısından daha az risklidir ve kullanışlıdır. Ancak bu modelleri kusursuz oluşturmak için biraz törpü pratiği gerekir. Törpüleme işlemini tırnağınızın uzun kısmının her iki yandan yapın ve törpüyü nazikçe sürdüğünüzden emin olun.

Küt (Kare) Tırnak Nasıl Yapılır?

Tırnak şekilleri söz konusu olduğunda, birçok kadını ikilemde bırakan ”küt tırnak mı badem tırnak mı?” Sorusu oluyor. Aslına bakarsanız her iki modelinde kendine göre avantajları var. Küt tırnaklar french gibi pek çok maniküre en iyi uyum sağlayan kesim şekli. Ancak, köşeli olması sebebiyle, özellikle çok uzun olduklarında hemen kırılma ihtimalleri var. Bununla birlikte, uzun küt tırnakların badem tırnaklardan daha çekici bir yönü olduğu su götürmez bir gerçek.

Kare veya diğer ismiyle küt tırnak şeklini uygulamak istiyorsanız ve yuvarlak tırnaklarınız varsa öncelikle bu oval şekilden kurtulmanız gerekecek. Bunun için tırnak makası kullanabilirsiniz. Tırnaklarınızın uzun kısmından düz şekilde kesin veya törpüleyin. Son olarak, tırnağınızın sağ ve sol ön ucundaki keskinliği küçük bir törpü darbesiyle alın ancak bu esnada dikkat edin, törpüyü fazla süremeniz ovalleşmeye neden olur.

Stiletto Tırnak Nasıl Yapılır?

Stiletto tırnakların en büyük avantajı kısa ve kalın parmakları daha ince göstermek gibi sihirli bir etkisi olması. Parmaklarınızın kısa olduğundan şikayetçiyseniz ve bu tarzı uygulamak istiyorsanız o halde tırnaklarınızı biraz uzatmanız gerekecek. Çünkü, stiletto şeklini kısa tırnaklara vermek mümkün değil.

Stiletto tırnak yapımı, badem tırnaklarla neredeyse aynıdır. Tırnaklarınız henüz kısaysa küt şekilde uzamalarına izin verin. İlk haftadan sonra kenarları törpü ile hafifçe ovalleştirin. Tırnaklarınızın yeterince uzadığını düşündüğünüz sonraki günlerde törpüleme işlemini her iki yandan yaparak sivri bir görünüm oluşturun. Törpü işinde iyi değilseniz ve evinizde stiletto takma tırnağınız varsa, bunu şablon olarak kullanabilirsiniz. Tırnağınızın üzerine takma tırnağı koyup kalemle işaretleyin ve işaretli noktalara kadar törpülemeye devam edin. Bu yöntemi bütün tırnak şekilleri için uygulayabilirsiniz.

Balerin Tırnak Nasıl Yapılır?

Balerin tırnak, özellikle tırnak yatağı dar olan ve uzun tırnaklardan hoşlanan kadınlar için ideal bir seçim. Stiletto tırnaklar gibi ucu sivri olmadığından daha az tehlikelidir. Öte yandan, bu model için tırnakların uzun olması gerekir.

Şekil olarak uzun olan balerin tırnaklar uca doğru daralır ve küt bir kesim ile sonlanır. Yapmak için tırnaklarınızı her iki yandan törpüleyin ve klasik stiletto görünümü oluşturun. Son olarak tırnak makası veya törpüyü kullanarak tırnak ucunuzu kütleştirin. Balerin tırnakların tek handikapı, hassas yapıdaki kırılgan tırnaklar için uygun olmayışıdır. Dar ve uzun bir model olan balerin tırnaklar kolayca kırılabilir. Alternatif olarak, aynı görünümü akrilik protez tırnaklarda deneyebilirsiniz. Oje seçimine gelince, mat ve soluk tonlar balerin tırnaklar için en iyi seçimlerdir.

Oval Tırnak Nasıl Yapılır?

Oval kesilmiş veya törpülenmiş tırnaklar hem geniş hem de dar tırnak yatağı olan kadınlar için uygundur. Badem tırnak modeline benzerlik gösterse de yarım daire şekline benzer ve daha mütevazi bir seçenektir. Dahası, sağlık açısından düşünüldüğünde en ideal el tırnak kesimi ovaldir. Bakınız: Tırnak nasıl kesilir?

Bu tırnak şekli için çok fazla uzun tırnağa ihtiyacınız yok. Parmak ucundan birkaç mm uzanan tırnaklarınızın kenarlarını törpüleyerek oval bir görünüm elde edebilirsiniz. Yaz ve ilkbaharda canlı renk ojeleri, sonbahar ve kış mevsimlerinde ise mat ojeleri sürerek kendi stilinizi oluşturabilirsiniz.

Tırnak Nasıl Törpülenir?

Gördüğünüz gibi kısa ve uzun tırnaklarınıza kolayca şekil vermeniz mümkün. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey törpü konusunda biraz pratik yapmak. Peki ama doğru tırnak törpüleme nasıl olmalı? İşte işinize yarayacak birkaç pratik ipucu…

 • Doğal tırnaklarınızı törpülerken mümkün olan en yumuşak törpüleri kullanmanızda fayda var. Yeni başlayan biriyseniz 240 kum törpüler işinizi görecektir.
 • Törpüleme işlemi esnasında, mümkün olduğunca törpüyü tek yöne hareket ettirin. Törpüyü sürekli ileri-geri hareket ettirmek tırnağınızda açılmalara neden olabilir ve bir anda tırnağınızın çoğunu ”yiyebilir.”
 • Tırnaklarınız çok kuruysa ve kırılma eğilimindeyse duş sonrası törpüleme işlemini yapabilirsiniz ancak banyo sonrası nemlenen tırnaklar, törpüleme esnasında hemen kısalır. Bu da daha çok hata yapabileceğiniz anlamına gelir.
 • Uzayan tırnaklarınızın sağ ve sol yanlarını çok fazla törpülemeyin çünkü buralar tırnakların en hassas noktalarıdır.
 • Törpüleme esnasında hata yaparsanız bu konuda canınızı sıkmayın. Sonuç olarak tırnaklar yeniden uzayacak. Uzayana kadar uzunluk yanılsaması vermesi için siyah veya beyaz gibi nört renk ojeleri kullanın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ