MorTilki.Com

Saça Kolonya Sürmek Zararlı mı? Kolonyanın Saça Zararları

Saça Kolonya Sürmek Zararlı mı? Kolonyanın Saça Zararları

Kolonyalar ferahlatıcıdır ve oldukça hoş bir kokuya sahiptir. Dahası, antibakteriyel özelliğiyle güçlü bir dezenfektandır. Bununla birlikte, yanlış kullanımı faydadan çok zarar verebilir. Örneğin saça kolonya sürmek, saç dökülmesine, saç tellerinin cansızlaşmasına, saçların beyazlamasına ve kepeğe neden olabilir.

Limon, tütün veya diğer esansiyel aromalarla hoş kokuya sahip kolonyaların fiyatı ucuzdur ve güçlü bir antibakteriyeldir. Bayramlarda ve kalabalık ortamların oluştuğu özel günlerde misafirlerin eline kolonya dökmek kültürümüzün bir parçası olsa da aslında hijyen açısından düşünüldüğünde akıllıca bir eylemdir. Diğer yandan, kolonyayı saç tellerine ve kafa derisine sürmek aslında düşündüğünüz kadar masum olmayabilir. Kolonyanın içinde bulunan alkol, saçın pH dengesini bozarak kurumaya, kepeğe ve saç kayıplarına neden olur. Şimdi, kolonyanın saça zararları nelerdir? Sorusunu cevaplayalım ve çeşitli alkol türlerinin saç üzerindeki etkilerini inceleyelim…

Kolonya Saça Sürülür mü?

Kolonyalar büyük ölçüde etil alkol içerir. Etil alkol iyi bir dezenfektan olmasına rağmen cilt üzerinde kurutucu bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, saça kolonya sürmek veya dökmek zararlıdır. Eğer saçınıza sürekli kolonya süren biriyseniz, işte bu alışkanlıktan vazgeçmeniz için birkaç neden…

  • Saç derisinin pH değeri 5.5, saç kılının pH değeri 3.67‘dir. Buna karşın kolonyanın pH değeri ise 2.5‘tir. Aradaki bu fark saçın pH dengesini bozarak kurumaya neden olur.
  • Saç foliküllerini zayıflatır ve dökülmelere neden olur.
  • Saçların uzama hızını yavaşlatır.
  • Saçların parlaklığını engelleyerek cansız mat bir görünüm oluşturur.
  • Saç derisinde kızarıklık ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
  • Kuruma nedeniyle kepek oluşumuna zemin hazırlar.
  • Uzun vadede saçlarda beyazlamaya neden olur.
  • Boyalı saçlarda, saç renginin bozulmasına yol açabilir.
  • Saç tellerini zayıflatır ve cansız bir görünüme neden olur.

Kolonyanın saçlar için uygun olmamasının asıl nedeni içeriğinde bulunan alkoldür. Bu nedenle, benzer bir içerik olan parfümlerin de direkt olarak saça sıkılması yanlıştır. Bakınız: Saça parfüm sıkılır mı?

Saça Zarar Vermeyen Alkol Türü Var mı?

Kolonyaların içerdiği alkol nedeniyle saçlar için zararlı olduğundan bahsettik ancak bu her alkol çeşidinin saça zarar verebileceği anlamına gelmez. Yağ içerikli olan setil alkol, stearil alkol ve setostearil alkol gibi bazı alkoller saçlara zarar vermediği gibi çeşitli nemlendirici faydalar sağlayabilir. Bazı saç bakım ürünlerinin alkol içermesinin nedeni budur. Saç bakım ürünlerinin içeriğinde karşılaşabileceğiniz yaygın alkol türleri, lauril alkol, setil alkol, miristil alkol, setostearil alkol, stearil alkol ve behenil alkoldür. Ancak ne yazık ki, kolonyalarda bulunan etil alkol, saça faydalı olan bu alkol türlerinden biri değildir.

Saça zarar veren alkol türleri, etil alkol veya ethanol, metil alkol, propil alkol ve izopropil alkoldür. Bu alkol türleri saçlar için herhangi bir fayda sağlamadığı gibi yukarıda sayılan çeşitli saç sorunlarına ve ciddi saç kayıplarına neden olabilir.

Sonuç:

Tütün ve limon kolonyaları antibakteriyel özellikte iyi bir dezenfektandır. Ancak saça ve saç derisine iyi gelmez. Saçlarda kepeklenme, kuruma, beyazlama ve dökülme dahil bir dizi soruna neden olabilir. Kolonyanın saça zarar vermesine neden olan şey ise içeriğinde yüksek miktarda bulunan etil alkoldür. Her ne kadar bazı alkol türleri saç için faydalı olsa da etil alkol bunlardan biri değildir. Sonuç olarak, saça kolonya sürmek veya dökmek uzun vadede çeşitli saç sorunlarına neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ