MorTilki.Com

Yağlı Ciltler İçin Yüz Temizleme Nasıl Yapılır? Yağlı Cilt Tiplerine Bakım Önerileri

Yağlı Ciltler İçin Yüz Temizleme Nasıl Yapılır? Yağlı Cilt Tiplerine Bakım Önerileri

Işıldayan bir cilt herkesin istediği bir şey olsa da fazla yağ nedeniyle yüzün parlaması çoğumuzun ortak sorunu. Çünkü, sivilceler, akneler, siyah noktalar ve belirgin gözenekler çoğu zaman yağlı bir cilt ile ”el ele gider.” Bu nedenle, yağlı ciltlerin temizliği ve uygun ürünlerin kullanılması önemlidir.

Yağlı cilde sahip biriyseniz bu konudaki asıl suçlunun vücutta doğal olarak üretilen sebum olduğunu duymuş olmalısınız. Sebum, cildi korumak ve nemlendirmek için yağ bezleri tarafından salgılanır. Bazı insanların saç, kulak arkası ve burun yağlanması yaşıyor olmalarının sebebi ise tahmin edeceğiniz üzere yağ bezlerinin aşırı sebum üretiyor olmasıdır. Sivilce, akne, siyah noktalar, küçük yağ bezeleri ve tıkanmış belirgin gözenekler gibi cilt sorunlarının ana kaynağı aşırı sebum üretimidir.

Peki ama yağlı cildimiz varsa ne yapacağız? İşte tam da bu noktada size bir iyi bir de kötü haberim var. Kötü haber, ne yazık ki yağlı veya kuru olsun cilt tipimizi değiştirmenin herhangi bir yolu ya da çaresi yok. İyi habere gelince, aşırı sebum üretimini kontrol altına almak, uygun temizlik adımlarını takip etmek ve yağlı ciltlere uygun ürünleri kullanmak gibi farklı seçeneklerimiz var. Şimdi hep birlikte bu konuda neler yapabileceğimize göz atalım…

Yüzümdeki Aşırı Yağlanmayı Nasıl Engelleyebilirim?

Birkaç püf noktasına dikkat ederek yağ bezlerinizin aşırı sebum üretimini kontrol altına alabilirsiniz. İşte yüzünüzdeki yağlanmayı en aza indirecek çeşitli çözüm önerileri…

Baharatlı yiyecek tüketimini sınırlandırın: Düzenli ve sağlıklı beslenme, doğru cilt bakımının ilk adımıdır. Özellikle yağlı bir cilde sahipseniz yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, aşırı baharatlı ve acı yiyecekler damarları genişleterek terleme oranını artırır. Bu da yüzünüzün daha parlak ve yağlı görüneceği anlamına gelir. Dahası, baharatlı yiyecekler yağ bezlerinin sebum üretimini teşvik eder. Bu nedenle, baharatlı gıdalarla aranıza mesafe koymanızda fayda var. Ek olarak, fazla karbonhidrat sivilceye, fazla süt ürünleri de aşırı yağlanmaya yol açabilir.

Bol su içmeyi alışkanlık haline getirin: Sağlıklı yaşam için bol su içmenin gerekliliğini herkes biliyor ancak yağlı ciltler için su tüketmenin öneminden ise az sayıda insan haberdar. Yeterince su içmemek cildinizin kurumasına ve daha mat görünmesine neden olur. Su eksikliğiyle kuruyan cildinizdeki eksikliği gidermek isteyen yağ bezleriniz eskisinden daha fazla üretim yapmaya başlar. Sonuç olarak, az su içmek çok yağlanmayla doğru orantılıdır.

Sigaradan uzak durun: Eğer sigara tiryakisi biriyseniz işte size bırakmanız için bir neden daha! Sigara ve diğer tüm tütün ürünleri onlarca zararının yanı sıra cilt hücrelerindeki oksidatif stresi artırır ve aşırı yağlanmayı teşvik eder. Dahası, sigara içerek yüzünüzü her türlü toksinle kaplamış olursunuz. Cildinizdeki fazla yağlanmayı kontrol altına almak ve daha iyi yaşamak için sigaradan uzak durun.

Mümkün olduğunca stres seviyenizi düşürün: Stresli bir yaşam tarzı vücudunuzdaki kortizol hormonu seviyelerini yükseltir. Yüksek kortizol seviyeleri daha fazla yağ üretimine katkıda bulunur. Ayrıca, kortizol hormonunun sentetik versiyonu olan kortizon ilaçları da yağlanmaya ve sivilceye yol açar. Bakınız: Kortizon sivilce yapar mı? Bu nedenle, yüzünüzün daha az yağlanmasını istiyorsanız mümkün olduğunca stressiz bir hayat sürdürmeyi hedefleyin. Bunu başarmanın en iyi ve sağlıklı yolunun ise spor yapmak olduğunu unutmayın.

Duş sürenizi kısaltın ve çok sıcak su kullanmayın: Bir fizik kuralı olarak sıcakta maddelerin hacmi genişler, soğukta ise daralır. Bu nedenle, fazla sıcak suyla uzun süreler boyunca banyo yapmanın cilt gözeneklerini genişleteceğini unutmayın. Zaten belirgin olarak görünen gözeneklerin daha da belirginleşmesini istemezsiniz. Ayrıca, sıcak su yüzünüzdeki yağı tamamiyle sıyırarak yağ bezlerinin daha fazla sebum üretmesine neden olur. En iyi tercih, mümkün olan en kısa sürede ve mümkün olan en soğuk su ile duş almaktır.

Yağlı Cildi Olanlar Yüz Temizliğini Nasıl Yapmalı?

Yağlı yüz temizliği için hem doğal yöntemleri hem de kozmetik ürünleri kullanabilirsiniz. Şimdi, bu doğal yöntemlerden ve kullanabileceğiniz ürünlerden bahsedelim.

Günde iki kez yüzünüzü yıkayın: Eğer yağlı bir cilde sahipseniz yüzünüzü düzenli olarak yıkamanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur ancak burada işin püf noktası yıkama sıklığı! Yüzünüzü aşırı yıkamanız, sebumu tamamiyle ortadan kaldıracak ve yağ eksikliği olduğunu düşünen cildiniz daha fazlasını üretmeye başlayacaktır. Yağlı ciltlerde aşırı yüz temizliği yapmak, aşırı yağ üretimine neden olarak kısır bir döngü oluşturur. Bu nedenle, sabahları uyandığınızda ve akşamları yatmadan önce yüzünüzü yıkamanız yeterli. Yalnızca gerçekten gerekli olduğunu olduğunda bu sayıyı artırın.

Cildiniz için uygun sabun türünü tercih edin: Cildiniz kuru veya yağlı olsa da sabun seçimi önemlidir. Cildiniz için uygun olmayan sabunları kullanmak sorununuzu daha ciddi boyutlara taşıyabilir. Yağlı ciltler için en iyi sabunlar, deniz tuzu sabunu, Afrika siyah sabunu, bambu kömürü sabunu, biberiye ve zerdeçal sabunudur. Bakınız: Yağlı ciltler için sabun önerileri Ayrıca, su ve sabun ikilisiyle yüzünüzü yıkarken suyun çok sıcak olmadığından emin olun. Ilık veya soğuk su her zaman en iyi seçeneklerdir.

Kil, bal ve yulaf ezmesi gibi yüz maskelerini deneyin: Cildinizdeki parlak yağlı görünümü en aza indirmek ve mümkün olduğunca kurutmak için farklı yüz maskelerini deneyebilirsiniz. Yağlı ciltler için en uygun maskeler, kil, bal ve yulaf ezmesi içerenlerdir. Bu maskeleri hazır olarak satın alabileceğiniz gibi farklı tarifleri deneyerek evinizde kendiniz de yapabilirsiniz.

Yağlı yüzünüzü doğal yağlar ile temizlemeyi düşünün: Zaten yağlı olan cildinizi yağ ile temizleme fikri çok mantıksız gibi görünse de bazı doğal yağlar bu konuda gerçekten etkili olabilir. Anti-enflamatuar ve antioksidan özellikleri olan Hindistan cevizi yağı, iyileştirici ve yatıştırıcı özellikleri olan aloe vera, yüz toneri olarak çalışabilen lavanta yağı ve doğal bir arındırıcı olan çay ağacı yağını yüz temizliğinde kullanabilirsiniz. Herhangi bir yağı kullanmadan önce, alerjik reaksiyon gösterebileceği ihtimaline karşı kolunuzun küçük bir noktasında yama testi yapmayı unutmayın.

Yüzünüzü nemlendirmeyi ihmal etmeyin: Yağlı cilt tipine sahip olan insanlar nemlendiricilerin daha çok yağlandıracağı endişesini taşıyor. Oysa ki, aloe vera katkılı ve yağsız olan nemlendiriciler cildinizi yatıştırarak fazla yağ üretimini kontrol altına alabilir. Nemlendiricilerden en iyi şekilde verim alabilmek için yüzünüzü yıkadıktan sonra kurulamadan önce ıslakken sürün. Bu işlem nemi yüzünüze hapsederek verimliliğini artıracaktır.

Alkolsüz toner ile yüz temizliğinizi yapın: Yüzdeki fazla yağı arındırmak için en iyi temizlik ürünlerinden biri alkolsüz tonerlerdir. Alkol içeren temizlik ürünleri daha iyi bir performans sağlasa da zamanla cildi kurutarak daha çok yağ üretilmesine neden olur. Alkolsüz toner ile günde 2 kez yüzünüzü pamukla silin. Üçüncü haftadan itibaren günde 1 kez temizleyin.

Yüzünüzdeki yağı kapatmak için makyaj yapmayın: Yağ nedeniyle parlayan yüzünüzü kapatmak için makyaj malzemelerini kullanmak ilk başta cazip bir fikir gibi görünebilir. Kısa vadede işe yarayan bu yöntem uzun vadede cildinizin daha çok yağlanmasına neden olabilir. Dahası, yağlı cilt üzerine yapılan makyaj, sivilce ve akne oluşumuna zemin hazırlar.

Salisilik asit, glikolik asit ve benzoil peroksit içeren ilaçların kullanımı: Eczanelerde satılan bazı sivilce bakım ürünleri yağlı ciltler konusunda da hayli etkilidir. Salisilik asit, tıkanmış gözenekleri temizler, şişliği ve kızarıklığı azaltır. Benzoil peroksit bir eksfoliyatördür ve bakterileri öldürür. Diğer yandan, bu tür ürünlerin bazı ciltlerde tahrişe neden olabileceğini unutmayın. Herhangi bir tıbbi ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuzun veya eczacınızın onayını alın.

Yağlı Ciltler İçin Yüz Temizleme Jeli Önerileri

Yukarıdaki ipuçlarına ek olarak yüzünüzü temizlemek için çeşitli jel ve köpükleri kullanabilirsiniz. Eğer bu ürünlerden bir tane edinmek istiyorsanız, satın almadan önce aşağıdaki listeye göz atmanızda fayda var…

Neutrogena Deep Clean Yüz Temizleme Jeli

Neutrogena Deep Clean yüz temizleme jeli, cildinizi nazikçe temizleyerek daha esnek ve yumuşak bir hale getirir. Yüzünüzdeki yağı, kiri ve makyajı kolayca temizler. Yağlı ciltler için en iyi temizleyici ürünlerden biri olan Neutrogena Deep Clean, ölü derileri gidererek tıkanmış gözenekleri açar ve paraben içermez.

Clean&Clear Yüz Temizleme Jeli

Clean Clear yüz temizleme jeli günlük kullanıma uygundur ve alkol içermez. Uygun fiyatıyla öne çıkan bu yüz temizleme sıvısı, cildi derinlemesine temizlemek, parlamayı önlemek ve fazla yağı arındırmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Himalaya Herbals Neem Yüz Yıkama Jeli

Himalaya bitkisel özlü bu yüz temizleyici, cildinizi gergin hissettirmeden fazla yağı kolayca temizler. Uygulama esnasında yüzünüze bolca sürmeniz gerekmez. Parmak ucu büyüklüğünde jel işinizi görecektir. Antibakteriyel özellikteki Himalaya Herbals neem özlü yüz temizleyici, sivilceleri kontrol altına alarak tertemiz bir cilt bırakır.

Oriflame Love Nature Yüz Temizleme Jeli

Love Nature çay ağacı özlü yüz yıkama jeli, çay ağacı esansiyel yağının güçlü etkisiyle yüzünüzü yağdan arındırarak temizler. Kiri, fazla sebumu ve makyajı temizlemek için üretilen en iyi temizleyicilerden biridir. Sivilcelere karşı etkili olan bu ürün paraben içermez ve günlük kullanım için uygundur.

Cetaphil Yüz Temizleme Köpüğü

Fazla yağlı ciltler için özel olarak formüle edilen bu köpük kıvamlı yüz temizleyici, kolayca durulanır ve geride herhangi bir kalıntı bırakmaz. Yüzdeki yağla birlikte kiri ve makyajı da temizleyebilir. Günlük kullanım için ideal bir seçimdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ