MorTilki.Com

Bebeklerin Saçını Ne Uzatır? Bebeklerde Hızlı Saç Uzatma ve Gürleştirme Yöntemleri

Bebeklerin Saçını Ne Uzatır? Bebeklerde Hızlı Saç Uzatma ve Gürleştirme Yöntemleri

Gür saçları olsun ya da olmasın bebekler her zaman sevimlidir! Ebeveynler olarak hepimiz çocuklarımızı koşulsuz seviyoruz. Sırma saçlı veya kel olmaları gerçekten önemli değil. Bununla birlikte, çoğu anne ve baba bebeklerinin saçlarının nasıl daha hızlı uzayacağını ve gürleşeceğini düşünmekten kendilerini alıkoyamıyor. Sevindirici haber, bebeklerin saçlarının çok seyrek olması, endişe verici herhangi bir sağlık sorununu işaret etmez ve en geç 1 yaşından itibaren saçları daha sık çıkmaya başlar.

Hamilelik sürecinde, bebeğin göz rengi, saç rengi ve kime benzeyeceği gibi konular çiftler arasında en çok sohbeti yapılan konuşmalardır. Elbetteki en önemlisi sağlıklı olması ancak dürüst olmak gerekirse çoğu ebeveyn, minik yavruları dünyaya gelmeden önce aklında gür saçlı bir bebek figürü oluşturuyor. Doğum sonrası bebeğin saçlarının seyrek olması ise endişe kaynağı olabiliyor. Eğer sizinde durumunuz buysa, panik yapmanıza gerek yok! Yenidoğanların kel olması veya seyrek saçlı olması herhangi bir sağlık sorunu değildir ve en geç 1 yaşından itibaren saçları daha sık çıkmaya başlar. Buna rağmen, bebeğinizin saçlarının daha gür olması ve hızlı uzaması konusunda aceleci davranıyorsanız okumaya devam edin…

Bazı bebekler sık saçlarla dünyaya gelirken bazı bebekler saçsız olarak doğabiliyor. Her iki durumda normaldir ancak aradaki farklılığın nedeni genetik faktörler oluşturur. Sizin ve eşinizin DNA’sı bebeğinizin saç sıklığından göz rengine kadar birçok özelliğini belirler. Bunun dışında, hormonlar da önemli rol oynar. Tüm bunlarla birlikte, yenidoğan bebeğinizin saçlarının seyrek olması, onun her zaman böyle kalacağı anlamına gelmez. Yine de süreci hızlandırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. İşte, evinizde deneyebileceğiniz faydalı ipuçları…

Bebeğimin Saçlarının Daha Hızlı Uzaması İçin Neler Yapabilirim?

Bebeklerin saçlarını uzatmak için kullanılan yöntemler, doğal yağları uygulamak, uygun beslenmesini sağlamak (6 aydan büyükse), doğru ürünleri kullanmak ve saç kopmalarına neden olabilecek etkenlere önlem almak olarak sıralanabilir. Şimdi bu yöntemleri daha detaylı inceleyelim ve bebeklerin saçını ne uzatır? Sorusunu yanıtlamaya çalışalım.

Doğal yağlar ile masaj: Doğal yağlar ile nazikçe bebeğinize yapacağınız masaj, minik yavrunuzun cildi ve saç derisi için harikadır. Kan dolaşımını iyileştirir, cildini nemlendirir ve saç uzamasını teşvik eder. Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve badem yağı gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz seçenekler arasındadır. Bu yağlardan az miktarda avcunuza dökün ve hem cildini hem de kafa derisini dairesel hareketlerle nazikçe ovarak masaj yapın.

Düzenli olarak yıkayın: Kir birikimini azaltmak ve saç derisini temiz tutmak, hızlı saç uzatmak konusunda önemlidir. Saç derisindeki kir, toz ve yağ birikimleri saçın normal uzama döngüsünü olumsuz etkiler. İki veya üç günde bir kere bebeğinizi banyo yaptırın ve mutlaka bebek şampuanı kullanın. Yetişkinlerin kullandığı şampuanların ve saç kremlerinin bebekler için uygun olmadığını unutmayın. Ek olarak, suyun çok sıcak veya çok soğuk olmamasına dikkat edin.

Aloe vera kullanmayı deneyin: Aloe vera bitkisinden çıkan jelin cilt üzerinde harika etkileri olduğunu herkes biliyor ancak saç uzatma konusunda da etkili olduğundan çok az kişi haberdar. Aloe vera bitkisinin suyunu direkt olarak bebeğinizin kafa derisine sürüp nazikçe masaj yapabileceğiniz gibi şampuanına ekleyip kullanabilirsiniz.

Dolaşık saçları açmak için nazikçe tarayın: Dolaşık ve bakımsız saçlar daha yavaş uzar. Ayrıca, bebeğinizin saçlarını taramak, saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirebilir. Geniş dişli bir tarak kullanın ve saçları çekiştirmeden nazikçe dolaşıkları açtığınızdan emin olun.

Mümkün olan en yumuşak havluyu kullanın: Yetişkinlere göre bebeklerin saç kökleri çok daha hassastır. Sizin için sorun teşkil etmeyen küçük şeyler bebeğiniz için sakıncalı olabilir. Sert havlularla bebeğinizin kafasını kurulamak veya ovmak saç köklerine zarar verebilir. Bu nedenle, mümkün olan en yumuşak havluyu kullanarak nazikçe bebeğinizin kafasını kurulayın.

Saç kayıplarına neden olabilecek faktörlerin farkında olun: Bebeğinizin saçları zaten seyrekse, az sayıdaki mevcut saçlarını da kaybetmesini istemezsiniz. Soğuk hava ve güneşin UV ışınları bebeğinizin saçlarını kurutarak cansızlaştırabileceği için bu tür havalarda dışarı çıkartırken bebeğinize şapka takın. Ayrıca, bazı bebekler saçlarını çekerek yolma eğilimindedir. Bebeklerin saçını çekmesini engellemek için en pratik çözüm yolu bebek eldivenleridir. Ek olarak, sıkı takılan tokalar bebeklerin saçlarına zarar verir ve dökülmeye yol açar. Kız bebeğinizin saçlarını gevşek bağlayın ve sert tokalardan kaçının.

Beslenmesine dikkat edin (6 aydan büyük): İlk 6 ay boyunca bebekler için en ideal besin hiç şüphesiz anne sütüdür. 6 aydan sonra bebeğinizin farklı lezzetlerin tadına bakmasını sağlayabilirsiniz. Bakınız: Bebeklere kilo aldıran yiyecekler Bunun dışında, bebeğinizin saçlarının seyrek olduğundan ve yavaş uzadığından muzdaripseniz, harika bir protein ve amino asit kaynağı olan badem vermeyi düşünebilirsiniz ancak bebeğinizin 6 aydan büyük olması ve bademi ezerek toz haline getirip mamaya katmanız gerektiğini unutmayın. Günde 2 – 3 badem yeterli olacaktır.

Ek olarak, saç tellerinin kalınlaşmasını ve daha hızlı uzamasını sağlayan bir diğer önemli besin demirdir. Çocuğunuzun diyetine yeşil yapraklı sebzeler, bal kabağı ve fasulye gibi demir yönünden zengin yiyecekler ekleyebilirsiniz.

Bebeklerde Saç Dökülmesi Normal mi?

Bebeğinizin beşiğinde dökülen saç telleriyle karşılaştıysanız panik yapmanıza gerek yok. Çoğu bebek 2. aydan 6. aya kadar saç dökülmesi yaşar. Özellikle yastıkla temas eden başlarının arka kısmında bu dökülmeler daha yoğun olabilir ve farklı genişliklerde saçsız bölgeler oluşabilir. İyi haber şu ki, bu normal bir durumdur ve dökülen saçların yerine yenileri çıkar. Genellikle bebekler 1. doğum gününe kadar daha sık ve gür saçlara kavuşur ancak bazı bebeklerin sık saçlarının oluşması 1,5 hatta 2 yaşını bulabilir.

Bebeklerin Saçı Ne Zaman Kazıtılır?

Bebeklerin saçı kazıtılmaz! Daha doğrusu böyle bir şeye gerek yoktur. Nitekim, jiletle saç tıraşı saç gürleşmesi konusunda ek bir katkı sağlamaz. Jiletle bebeğin saçlarını kazıtmak, Hindistan gibi bazı ülkelerde yaygın olarak uygulansa da bunun bilimsel bir dayanağı yoktur. Saçın kalitesi genetik, beslenme ve diğer faktörler tarafından belirlenir. Saçın dokusu ve kalitesi jiletle kazıyarak değişmez. Yalnızca doğru besinler alınarak ve uygun bakım adımları izlenerek saç sağlığını iyileştirmek mümkündür.

Sonuç:

Bebeğin seyrek saçlı veya kel olarak doğmuş olması herhangi bir sorunun belirtisi değildir ve saç dökülmesi 6. aya kadar normal olarak kabul edilir. Saç gürleştirmek ve saçların daha hızlı uzamasını teşvik etmek için doğal yağlar ile masaj yapmak, doğal aloe vera jeli kullanmak, saç derisi temizliğine dikkat etmek ve bakımını yapmak gibi basit ev çözümleri uygulanabilir.

Bebeğinizin saçları 6. aydan sonra halen dökülmeye devam ederse, beslenme yetersizlikleri, otoimmün hastalıklar veya kafa derisi mantar enfeksiyonları gibi olası nedenler için doktorunuza danışabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ