MorTilki.Com

Adetliyken Ağda Yapılır mı? Regl Döneminde Ağda Yapmak Zararlı mı?

Adetliyken Ağda Yapılır mı? Regl Döneminde Ağda Yapmak Zararlı mı?

Adetliyken ağda yapmanın sakıncalı olduğu, güzellik salonlarındaki müşteriler ve kız kıza sohbetler arasında yaygın bir konudur. Çoğu kadın böylesi asılsız şehir efsaneleri yüzünden, adet dönemlerinde saçlarını boyatmıyor, denize girmek istemiyor veya ağda yapmaktan kaçınıyor. Peki ama doğrusu ne? Hep birlikte inceleyelim…

Düzenli bir adet periyodu, sağlıklı tüm kadınların her ay rutin olarak yaşadığı bir döngü olsa da çoğu insan bu dönemde bazı kısıtlamalara gitme ihtiyacı hissediyor. Adetliyken denize girmek sakıncalıdır diyenlerin, adet döneminde saç boyatmak zararlıdır iddiasını savunanların ve hatta adetliyken ağda yapılmayacağını düşünenlerin sayısı hiçte azımsanacak miktarda değil. Gerçek şu ki, adet olmanız hayatınızdan ödün vermeniz gerektiği anlamına gelmez.

Normal zamanlarınızda yaptığınız tüm aktiviteleri regl döneminizde de yapabilirsiniz. Tabii bu konularda bazı püf noktalarını bilmeniz daha sağlıklı karar vermenize yardımcı olabilir. Örneğin, adet döneminizde istenmeyen tüylerinizi ağda ile almayı düşünüyorsanız, vücudunuzdaki hormonal değişimlerin farkında olarak acı eşiğinizi değerlendirebilirsiniz. Kafanız mı karıştı? Peki o halde bununla ne demek istediğimizi daha detaylı açıklayalım…

Adetliyken Ağda Yapmak Acıtır mı?

Adet döneminde vücudunuz, rahim duvarında kasılmalara neden olan ve kan damarlarını daraltarak cildinizi daha hassas hale getiren prostaglandin isimli hormonu üretir. Kanamanın öncesinde bu hormonun seviyeleri artar ve adet boyunca yüksek seviyelerde seyreder. Adetin bitmesiyle birlikte prostaglandin seviyeleri düşüşe geçer. Adetliyken ağda yapmanın ve kaş almanın daha fazla can yakmasının asıl sebebi budur.

Gerçekçi olalım! Adet yapmak zaten başlı başına acı verici bir süreç. Acısız ağda konusunda çoğumuz kendimizce tedbirler alsak da kimse istenmeyen tüylerini ”güle oynaya” almıyor. Bu nedenle, eğer bir aciliyet yoksa regl döneminde ağda yapmamak en iyisi.

Tüm bunlarla birlikte, vücudunuzdaki tüyleri alma zorunluluğunuz bazen menstrüasyon periyodunuzla çakışabilir. Örneğin, tatile veya bir düğüne gideceksiniz ya da kısa etek giymeniz gerekiyor… İyi haber, böylesi durumlarda, biraz fazladan canınızın yanacağını hesaba katmazsanız ağda yapmamanız için hiç bir neden yok. Benim tavsiyem, ağda yapmadan veya yaptırmak için kuaföre gitmeden önce sıcak bir duş alın. Sıcak suyun etkisiyle yumuşayan kıl kökleri daha acısız bir şekilde alınmaya müsait hale gelir. Ayrıca, reçetesiz ağrı kesicilerden bir tane içmeyi deneyebilirsiniz. Öte yandan, adetliyken ağda yapmanın günah olduğunu düşünenler var. Regl döneminde istenmeyen tüyleri almak günah değildir ve dinen bir sakıncası yoktur.

Sonuç:

Adet döneminde ağda yapmak zararlı değildir ve sakıncası yoktur. Bununla birlikte, vücutta üretilen prostaglandin hormonunun regl döneminde yüksek seviyelerde olması, ağdayı daha acılı hale getirebilir. Bu nedenle, adet başlangıç tarihinin 5 gün öncesinden, bitiminden 5 gün sonrasına kadar ağda yapmamak iyi bir fikirdir.

Daha fazla can yakıcı olması dışında, kol, bacak ve hatta bikini bölgesine ağda yapmanın hiç bir mahsuru yoktur. Önlem amaçlı uygulama öncesi sıcak banyo yapabilir veya ibuprofen gibi reçetesiz bir ağrı kesici alabilirsiniz. Adet döneminde ağda yapmak günah değildir ve sağlığa herhangi bir zararı yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ