MorTilki.Com

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır? Evde Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Sonuç Verir?

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır? Evde Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Sonuç Verir?

Hamilelik konusunda büyük ölçüde nihai sonuçları veren gebelik test kitlerini kullanmak oldukça pratiktir ve fazlaca maharet gerektirmez. Diğer yandan, bu testlerin ne zaman yapılması gerektiği ise kadınlar arasında tam bir muamma! Test üzerindeki sonuç çizgileri sizin için sevindirici veya endişe verici olabilir ancak en doğru neticeyi alabilmeniz için hamilelik testlerinin çalışma prensibi hakkında bilgi sahibi olmanız ve ne zaman yapmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Hamilelik testinde iki çizgi (pozitif) görmeyi heyecanla bekleyen veya sonuçlarda tek çizgi (negatif) görmeyi umut eden bir kadın olabilirsiniz. Sonuç olarak herkesin hayattan farklı beklentileri var. Ancak, bu konuda bilmeniz gereken ortak şey, en güvenilir sonuçları alabilmek için hamilelik testini ne zaman yapmanız gerektiği. Bu noktayı açıklığa kavuşturmak için öncelikle idrarla yapılan gebelik test kitlerinin çalışma prensibine kısaca değinelim ve ardından hamilelik testi ne zaman yapılmalıdır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışalım…

Gebelik Testlerinin Çalışma Prensibi Nasıldır?

Hamile kalan her kadının vücudunda doğal olarak Beta hCG (Human Chorionic Gonadotropin) ismi verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. Halk arasında hamilelik hormonu ismiyle de bilinen hCG, yalnızca hamile kadınlarda bulunur ve gebelik testleri bu hormonun idrarda olup olmaması doğrultusunda sonuç verir. Test kitinizde iki çizgi görüyorsanız idrarınızda hCG var demektir. Bu da hamile olduğunuz anlamına gelir. Tahmin edeceğiniz üzere, tek çizgi ise idrarınızda hCG olmadığının ve dolayısıyla hamile olmadığınızın göstergesidir.

Ancak burada bilmeniz gereken önemli bir husus var! Gebelik testlerinin doğru sonuç vermesi için ilişkiden sonra belli bir zaman geçmesi gerekir. Bunun nedeni, testlerin sonuç verebilmesi için vücudunuzdaki hCG oranının belirli bir seviyeye ulaşmış olması gerektiğidir. Çoğu kadının hCG seviyelerinin istenilen seviyeye ulaşması 7 ila 12 gün sürer. Bu da cinsel birliktelikten sonra hamilelik testi yapmak için en az 1 hafta beklemeniz gerektiği anlamına gelir. Bir başka ifadeyle hamilelik testi, hamileliğin en erken 7. gününden itibaren kesin olmamakla birlikte sonuç verebilir. Çok erken yapılan testlerin yanlış sonuçlanabileceğini unutmayın. Diğer yandan, en net sonucu almak için en iyi zaman dilimi adetinizin gecikmesinden sonradır. Şimdi, bu konuya daha detaylı değinelim…

Evde Hamilelik Testi En Erken Ne Zaman Yapılır?

Hamileliğin en bilinen belirtisi hiç şüphesiz adet olmamaktır ancak sonuçları öğrenmek için sabırsızlanıyorsanız, adet tarihinizi beklemeniz gerekmez. Yukarıda açıkladığımız gibi ilişkiden en az 1 hafta sonra gebelik testi yapabilirsiniz fakat testi ne kadar erken yaparsanız, yanlış sonuç alma ihtimaliniz de o kadar artar. Bu nedenle, hamilelik testini yapmak için en ideal zaman adetinizin gecikmesinden sonradır. Örneğin, 27 Ağustos Perşembe günü adet olmanız gerekiyor ve olmadıysanız Cuma günü idrar hamilelik test kitini kullanabilirsiniz.

Yakın tarihli bir çalışmada regl periyodu baz alınarak ”Gebelik testi en erken ne zaman sonuç verir?” Sorusuna cevap arandı. İşte erken hamilelik test kitleriyle yapılan söz konusu çalışmanın sonuçları…

 • Beklenen adet başlama gününden bir gün sonra: Hamileliklerin % 100’ü tespit edildi
 • Beklenen adet başlama günü: Hamileliklerin % 96’sı tespit edildi
 • Beklenen adet başlama gününden önceki gün: Hamileliklerin % 93’ü tespit edildi
 • Beklenen adet başlama gününden iki gün önce: Hamileliklerin % 81’i tespit edildi
 • Beklenen adet başlama gününden üç gün önce: Hamileliklerin % 68’i tespit edildi
 • Beklenen adet başlama gününden dört gün önce: Hamileliklerin % 42’si tespit edildi
 • Beklenen adet başlama gününden beş gün önce: Hamileliklerin % 33’ü tespit edildi
 • Beklenen adet başlama gününden altı gün önce: Hamileliklerin % 25’i tespit edildi.

Hamilelik Testini Günün Hangi Saatinde Yapmalıyım?

Evde gebelik testini hangi saatte yapacağınız bir dereceye kadar önemlidir. Sabahın ilk saatlerinde uyandıktan sonra idrar testini yapmanız daha doğru sonuç verir. Eğer gece boyunca sık sık idrar için tuvalete gitmediyseniz veya gece boyunca uyanıp su fazlaca içmediyseniz, sabah uyandığınızda idrarınız daha konsatre olacaktır. Bu nedenle, hamilelik testi için en ideal saat sabah uyandığınız zamandır.

Gün içinde idrarın seyrelmesine neden olacak kadar çok su içmek, çeşitli ilaçları kullanmak, perimenopoz döneminde olmak ve testi çok erken yapmak yanlış sonuç almanıza veya hamilelik testinde silik çizgi görmenize neden olabilir. Bakınız: Hamilelik testinde silik çizgi

Evde Yapılan Gebelik Testleri Ne Kadar Güvenilir?

Günümüz teknolojisiyle üretilen hamilelik test kitleri oldukça güvenilirdir. Çoğu ticari marka testlerinin %99 doğru sonuç verdiğini iddia eder ancak bu erken yapılan kontroller için geçerli değildir. Eczaneden satın aldığınız test kitinizde yazılı olan talimatlara uyduğunuz ve erken yapmadığınız sürece, negatif sonuç gösteren bir testin pozitif, pozitif gösteren bir testin de negatif olması çok düşük bir olasılıktır.

Hamilelik Şüphesi Oluşturan Belirtiler Nelerdir?

Bazı belirtiler yaşıyor olmanız, kafanızda hamilelik şüphesi oluşturarak test yapma ihtiyacı hissettirebilir. Bu belirtiler:

 • Adet tarihini kaçırmak (Regl olmamak)
 • Göğüslerde hassasiyet ve belirgin koyu damarlar
 • Özellikle sabahları mide bulantısı
 • Kokulara karşı hassasiyet
 • Yorgun hissetme, iştahsızlık ve sık idrara çıkma

Tüm bu belirtileri kendinizde görmüş olsanız bile %100 hamile olduğunuz anlamına gelmez. Nitekim, hamilelik semptomlarına neden olan hormonlar her ay yumurtlama ve adet dönemi arasında zaten mevcuttur. Ayrıca, soğuk algınlığı ve düzensiz uyku gibi faktörler dahi bu belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Evde kesin sonucu öğrenebilmek için adet tarihinizden sonraki gün idrar testi yapmanız gerektiğini unutmayın.

Korunuyor Olmama Rağmen Hamile Kalmış Olabilir miyim?

Evet, olabilirsiniz. Hiçbir korunma yöntemi % 100 korumayı garanti etmez ancak bunların arasında daha güvenli ve daha az güvenli olanları vardır. Örneğin, doğum kontrol hapı kullanan her 100 kadından 9’u, prezervatif kullanımı sonrası her 100 kadından 12’si hamile kalıyor. Diğer yandan, halk arasında spiral olarak bilinen rahim içi araç (RİA) kullanan her 100 kadının % 1’inden daha azı hamile kalıyor. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, çok küçük de olsa her zaman gebe kalma şansınızın var olduğunu unutmayın.

Sonuç:

Evde yapılan hamilelik testleri cinsel birliktelikten 1 hafta sonra yapılabilir ancak bu kadar erken süreçte yapılan testler her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Bu nedenle, hamilelik testinden nihai sonucu alabilmek için adet tarihinizi beklemeniz ve kaçırdığınız ilk adet gününden sonraki gün yapmanız gerekir. Gebelik testlerini yapmak için en ideal saat, sabah uyandığınızda ilk idrarınızı yapma anınızdır.

Hamilelik testleri prosedüre uygun şekilde yapılırsa neredeyse hiç yanılma payı yoktur. Testi çok erken yapmak, çeşitli ilaçları kullanıyor olmak, gün içinde çok su içmek ve kimyasal hamilelik gibi bazı etkenler yanlış sonuçlara veya silik çizgiye neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ