MorTilki.Com

Bebeklerin Doyduğu Nasıl Anlaşılır? Bebeğinizin Doyduğunu Gösteren Belirtiler

Bebeklerin Doyduğu Nasıl Anlaşılır? Bebeğinizin Doyduğunu Gösteren Belirtiler

Çocuk bakımında tecrübesiz olan çoğu anne, bebeklerinin yeterince beslenip beslenmediği konusunda kafa karışıklığı yaşayabiliyor. Çünkü, biberon gibi ölçüyle verilen besinlerin aksine, bir bebeğin karnının doyması için ne kadar emmesi gerektiğini tam olarak belirlemek zor olabilir. İşin püf noktası, beslenme sırasında bebeğin verdiği belirtilerin farkında olmak ve genel sağlık durumunu değerlendirmektir.

Yakın zamanda ebeveynlik sevinci yaşayan tecrübesiz bir anneyseniz emzirme konusunda kafa karışıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Bunun asıl nedeni emzirme deneyiminin her kadın için farklı olmasıdır. Bazı kadınlar, bebeklerinin ihtiyacından daha fazla süt üretirken (hiperlaktasyon) bazıları ise sütünün az gelmesinden şikayetçidir. Benzer şekilde, kimi bebekler kolayca meme ucunu kavrarken, kimileri emmekte güçlük çekebilir. Bakınız: Göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirebilir? Ek olarak, bebeklerin bir kısmı sıklıkla emzirilmeye istekli görünürken, bir kısmı annesini emmeden saatlerce uyuyabilir.

Böylesine kafa karıştırıcı bir senaryoda sizinde kararsızlığa düşmeniz oldukça normal ancak yinede panik yapmanıza gerek yok. Sütünüzle beslenen bebeğinizin verdiği küçük ipuçları, tok veya aç olduğunu anlamanızı sağlayabilir. Bugün, bebeklerin doyduğunu gösteren belirtileri sıraladık. Yazının devamında, bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap olabilecek detaylı bir rehber bulacaksınız…

Emzirirken Bebeğimin Doyduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Bebeğinizin karnının tok olmasına rağmen zorla beslemeye çalışmak, beslenme sorunlarına ve fazla kiloya neden olabileceği gibi aç olmasına rağmen emzirmemek, kilo kaybıyla birlikte bebek gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, bebeğin aç veya tok olduğu hakkında fikir sahibi olabilmek önemli bir konudur.

Anne göğsünden veya biberondan uzaklaşıyor: Bebeğinizi emziriyor olsanız da biberonla besliyor olsanız da doyduğunu gösteren bazı belirtiler vardır. Bunlardan birincisi, bebeğin göğsünüzden, biberondan veya mama kaşığından uzaklaşıyor olmasıdır. Bebeğiniz dilini kullanarak, meme ucunuzu dışa doğru itiyorsa ve göğsünüzden kafasını uzaklaştırıyorsa doyduğunun işaretidir.

Emzirme esnasında uykuya dalıyor: Bebeklerin midesi henüz gelişme aşamasındadır ve küçüktür. Karnı doyan bebekler kolaylıkla uykuya dalabilir. Emzirme esnasında olsa bile! Emzirmeye başladıktan bir süre sonra bebeğiniz uykuya dalmışsa, her şey yolunda diyebiliriz.

Bebeğin elleri açık ve gevşemiş hissediyor: Karını doyan bebekler tokluk hissiyle rahatlar ve gevşemeye başlar. Bu gevşemeyi bebeğin duruşundan anlayabileceğiniz gibi ellerine bakarak da anlayabilirsiniz. Emzirme sonrasında bebeğinizin elleri açık ve relaks bir haldeyse, şimdilik yeterince doymuş olduğunu düşünebilirsiniz.

Emmek yerine etrafa bakıyor: Bebeklerin doyduğunu anlamanızın bir diğer yolu, emme esnasında bebeğin dikkatinin dağınık olup olmadığını gözlemlemektir. Göğsünüzden sütü emmek yerine, etrafına bakıyor ve oynuyorsa büyük ihtimalle yeterince beslenmiştir.

Emzirme sonrası hıçkırıyor: Emzirme sonrası bebeğiniz hıçkırıyor veya geğiriyorsa bunu tokluk belirtisi olarak algılayabilirsiniz. Çoğu uzman, beslenme sonrası bebek hıçkırığının midesinin dolu olduğuna dair bir işaret olarak yorumluyor.

Memeyi bırakarak emmeyi reddediyor: Karnı doyan yetişkinler yemek masasından nasıl kalkıyorsa, karnı doyan bebeklerde benzer şekilde emzirme işleminin sonlanmasını isteyebilir. Emzirmeye başladıktan bir süre sonra, bebeğiniz emmeyi reddediyor ve memenizi bırakıyorsa doymuş olduğunun bir başka göstergesidir.

Emzirme sonrası keyfi yerinde: ”Karnı tok, sırtı pek, keyfi yerinde” sözünü daha önce duymuş olmalısınız. Emzirmenin ardından bebeğiniz neşeli görünüyorsa ve keyfi yerindeyse muhtemelen yeteri kadar sütünüzü emmiştir.

Bebeğimin Yeteri Kadar Anne Sütü Aldığını Nasıl Anlayabilirim?

Bebeğin doyduğuna işaret eden yukarıdaki belirtilere rağmen, sütünüzün bebeğiniz için yeterli olup olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Çoğu anne, bu konuda sütünün az gelmesinden şikayetçi. Ancak, gerçek şu ki anne sütünün üretimi ”arz talep” prensibine göre çalışır. Bu, siz emzirdikçe sütünüzün de aynı oranda artacağı anlamına gelir. ”Sütüm zaten yeteri kadar yok” diyerek bebeğinizi emzirmezseniz, sütünüz daha da azalacaktır.

Bebeğinizin yeterince anne sütü alıp almadığı konusunu netliğe kavuşturmak istiyorsanız, aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir. İşte, emzirme döneminde her şeyin yolunda olduğuna işaret eden birkaç belirti…

  • Kilosu yerinde: Yenidoğan bebekler ilk haftalarında az da olsa kilo kaybı yaşar ancak bu süreçten sonra düzenli olarak kilo almaya başlarla. Bebeğinizin kilosunda sıkıntı yoksa yeterli anne sütü alıyor demektir.
  • Yutkunma: Emzirme sırasında bebeğiniz yutkunarak iştahla emiyorsa ve alt çenesinde küçük hareketler görüyorsanız, emzirme seansının iyi geçtiğinin ve yeterli anne sütü alabildiğinin işaretidir.
  • Yumuşak göğüsler: Emzirme sonrasında, göğüslerinizi daha yumuşak ve hafif hissediyorsanız sütünüzü boşalttığınız anlamına gelir. Yeterince emzirmeyen annelerin göğüsleri daha sert yapıdadır.
  • Emzirme sıklığı: Tipik olarak, bebekler 24 saatte 8 ila 12 kez emzirilmeye ihtiyaç duyarlar. Bebek büyüdükçe bu sıklık giderek azalır. Gün boyunca gerektiği kadar bebeğinizi emziriyorsanız ve sütünüzle ilgili bir problem yoksa bebeğiniz ihtiyacı olan sütü alıyor demektir.
  • Uyku: Bebeğiniz huzurlu ve rahat bir şekilde daha uzun süreler boyunca uyuyorsa, yeterince anne sütü aldığını düşünebilirsiniz.
  • Islak bez: Yeterince anne sütü alan bebekler, doğal olarak günde, ortalama 6 ila 8 kez altını ıslatır. Diğer yandan, bebeğinizin altında uzun saatler boyunca kuru bez varsa, gözyaşı olmadan ağlıyorsa, dudaklarda ve ağızda kuruluk varsa bunlar dehidrasyon belirtileridir ve en kısa zamanda doktora gitmeniz gerekir.
  • Mutlu: Bebeğiniz mutlu görünüyorsa, keyfi yerindeyse ve kilo problemi yaşamıyorsa her şey yolunda demektir.

Sonuç:

Yeni anneler, bebeklerinin yeterince emmediği ve doymadığı konusunda endişelenebilir. Ancak çoğu zaman bu endişeler yersizdir! Bebeğin doyduğu ve yeterince anne sütü aldığı çeşitli belirtiler ve genel sağlık durumu gözlemlenerek öğrenilebilir. Bu belirtiler kısaca, emmek istemeyerek memeden uzaklaşması, bebeğin keyfinin yerinde olması, rahatlamış bir hali olması, hıçkırması, düzenli olarak bezini ıslatıyor olması ve emzirme sonrası uykuya dalması olarak sıralanabilir. Bebeğinizde ani kilo kaybı gibi anormal belirtiler görüyorsanız en kısa zamanda çocuk doktorunuzu ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ