MorTilki.Com

Badem Sütünün Faydaları ve Zararları Nelerdir? Evde Badem Sütü Yapımı

Badem Sütünün Faydaları ve Zararları Nelerdir? Evde Badem Sütü Yapımı

Badem sütü, süt ürünlerine alerjisi olanlar ve veganlar için bitkisel bazlı harika bir alternatiftir. Protein oranı düşük olmasına rağmen bol miktarda E vitamini içerir ve kalori bakımından düşüktür. Yumurta, balık ve tavuk gibi gıdalarla birlikte tüketilirse, sağlıklı beslenmeye mükemmel bir katkı sağlayabilir.

Diyete başlayan birçok kişi, inek sütüne iyi bir alternatif arayışı içerisindedir. Badem sütü, zengin besin kaynağı ve eşsiz aroması nedeniyle bu alanda en fazla rağbet gören bitkisel bazlı sütlerden biridir. Ancak işlenmiş bir içecek olması, ne kadar faydalı ve besleyici olabileceğini dair akıllarda bazı soru işaretleri bırakabilmektedir.

Badem Sütü Nedir?

Öğütülmüş taze badem ve sudan oluşan badem sütü, türüne bağlı olarak bazı farklı bileşenler de içerebilmektedir. Birçoğumuz hazır ürünleri satın alarak tüketmeyi tercih eder. Ancak evde badem sütü yapmak oldukça kolay ve zahmetsizdir.

Ticari amaçla üretilen badem sütlerinin birçoğunda, kıvam artırıcı, koruyu ve tatlandırıcı gibi katkı maddeleri kullanılır. Bu maddelerin kullanılmasının nedenleri, ürünlerin raf ömrünü uzatmak, lezzet ve doku kazandırmaktır. Badem sütü, bitkisel içeriğiyle vegan beslenenler, laktoz intoleransı ve süt alerjisi olanlar için uygundur. Kuruyemişlere alerjisi olanlarda bazı reaksiyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Badem Sütünün Faydaları

Evde üretilen badem sütlerinin şeker içeriği doğal olarak düşüktür. İçeriğinde yüksek miktarda bulunan E vitamini, vücudun hastalıklarla başa çıkmasında güçlü bir antioksidan görevi üstlenir. Gıdalarda süt yerine ilave edilerek veya kahveye eklenerek tüketilebilir.

1 – Vitamin ve Mineral Deposudur

Badem sütü inek sütü kadar besleyici bir içecek değildir. Ancak D vitamini, kalsiyum ve proteinlerle zenginleştirilerek, besin içeriği bakımından süte benzer bir hale getirilebilir.

İnsan vücudu, badem sütünde bulunan proteinleri inek sütünde olduğu gibi emmez. İçeriğinde bulunan fitik asit, demir, magnezyum ve çinko emilimini azaltır. Badem sütü vitamin ve mineral bakımından zengindir. Ancak bebeklerde normal süt yerine kullanılması uygun değildir.

2 – Düşük Kalorilidir

Kuruyemiş olarak tüketilen bademde yüksek miktarda yağ ve kalori olmasına rağmen, badem sütünde kalori miktarı oldukça düşüktür. Bu nedenle, her gün tüketilse bile kilo alımına neden olmaz. Aynı zamanda bazı besinler bakımında da zengindir.

Badem sütünün yağ miktarı, suyla seyreltilmesi nedeniyle neredeyse minimum seviyeye düşer. Bir fincan badem sütündeki kalori miktarı sadece 39’dur. Bu, aynı miktardaki süte göre yarı yarıya bir orandır. Bu oran hazır satılan badem sütlerinde farklılık gösterebilir. Sütte fincan başına kaç adet badem kullanıldığı, kalori miktarını doğrudan etkilemektedir. Uzman diyetisyenler, badem sütünün bu faydalarının görülebilmesi için şeker ilavesiz tüketilmesini önermektedir.

3 – Kan Şekerini Yükseltmez

Bir bardak şekersiz badem sütünde %2’den daha az karbonhidrat bulunur. Bu rakam az yağlı inek sütünde %5’tir. Badem sütü, aynı zamanda faydalı yağlar içerir. Kan şekeri seviyelerinde bir artışa yol açmaz. Karbonhidrat diyeti uygulayanlar ve şeker hastaları için uygun bir içecektir.

Piyasadaki hazır badem sütlerini kullanmayı tercih edenler, ürünlerin ambalajlarında belirtilen içerik listelerini mutlaka okumalı ve mümkün olabildiğince katkısız ürünleri seçmelidir.

4 – Kalsiyumla Zenginleştirilen Badem Sütü Kemikleri Güçlendirebilir

Doğadaki en zengin kalsiyum kaynağı hayvansal süt ürünleridir. Badem yağı, bunların aksine kalsiyum bakımından zayıf bir kaynaktadır. Bazı üreticiler, badem sütünün inek sütüyle benzer olabilmesi için kalsiyumla zenginleştirmektedir. Bu amaçla kullanıma sunulan bir fincan badem sütü, günlük kalsiyum ihtiyacının %37’sini karşılayabilir. Bu miktar, normal inek sütlerinde yaklaşık %23’tür.

Kalsiyumla zenginleştirilmiş badem sütleri, veganlar, süte alerjisi olanlar ve süt ürünlerini tüketemeyenler için harika bir kalsiyum kaynağı alternatifi olabilir. Kalsiyum, kemikleri korumak ve kemik gelişimi için önemli bir gereksinimdir. Yetersiz kalsiyum alımı, kemiklerin zayıf düşmesine ve kolay hasar görmesine yol açabilir.

5 – Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

Badem sütünde bulunan sağlıklı yağlar, düzenli ve ölçülü bir tüketimle kalp hastalığı riskini önemli oranda düşürebilir. Badem sütünün %1’i yağdır ve bunun yaklaşık %90’ı doymamış faydalı yağlardan oluşur. Ana yağ asidi olan oleik asit, yapılan araştırmalara göre kan lipidlerinde olumlu değişikliklere neden olarak kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.

Beslenme uzmanlarına göre badem sütünde bulunan E vitamini ve sağlıklı yağlar, düzenli olarak tüketildiği zaman kalp için faydalı olan antioksidan ve antienflamatuar özelliklerle kalp sağlığınızı koruyabilir.

Badem Sütünün Zararları ve Dezavantajları

Piyasada çok sayıda farklı badem sütü mevcuttur. Bu ürünlerin bazıları işlenmiş şeker, tuz ve tatlandırıcı gibi birçok katkı maddesi içermektedir. Badem sütü kullananlar veya kullanacak olanlar, bu nedenle bazı dezavantajları göz önünde bulundurmalıdır.

Badem Sütü Protein Bakımından Yetersizdir

Bir fincan inek sütünde yaklaşık 8 gram protein bulunurken, bu miktar badem sütünde sadece 1 gramdır. Protein, vücudun birçok temel işlevi için bir gereksinimdir. Yumurta, balık, tavuk ve sığır eti gibi besinler, en önemli protein kaynaklarındandır. Bitki bazlı önemli protein kaynakları ise fasulye, mercimek ve kabuklu yemişlerdir.

Katkı Maddeleri İçeriyor Olabilir

İşlenmiş bazı badem sütleri, karragenan ya da lesitin gibi emülgatör türleri ve çok sayıda katkı maddesi içeriyor olabilir. Emülgatörlerin kullanım amacı sütün doku kazanmasıdır. Çok yüksek miktarda alındığı taktirde bağırsak sağlığını bozabilir.

Aromalı ve tatlandırılmış badem sütleri ise yüksek miktarda şeker içermektedir. Aşırı şeker tüketimi kilo alımı, kronik rahatsızlıklar ve diş çürümesine yol açabilir. Bazı büyük üreticiler, bu olası zararları göz önünde bulundurmakta ve badem sütlerinde bu tür katkı maddelerini kullanmaktan kaçınmaktadır. Tüketiciler, bunun gibi riskleri önlemek için aromasız ve şekersiz badem sütlerini seçmelidir.

Badem Sütü Bebekler İçin Uygun Değildir

Soya sütü dışındaki bitki bazlı içecekler, protein, demir, yağ, kalsiyum ve birçok vitamin bakımından yeterli değildir. Sıraladığımız besin kaynakları, çocukların büyümesi ve gelişebilmesi için gereklidir. Bebekler 4 veya 6 aylık olana kadar sadece anne sütü ve bebek mamalarıyla beslenmelidir. İnek sütü, bebeklerin beslenme diyetine 1 yaşından sonra dahil edilmelidir.

Evde Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde kullanımı yaygınlaşan sağlıklı içeceklerden badem sütü, evde kolaylıkla yapılabilir. İhtiyacınız olan malzemeler; bir blender, iki bardak badem ve biraz su.

  1. İki su bardağı bademi suyun içine koyun ve yumuşaması için 12 saat bekletin.
  2. Suda beklettiğiniz bademleri 4 bardak suyla birlikte blendıra yerleştirin ve pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar karıştırın.
  3. Karışımı bir tülbent veya ince süzgeçten geçirerek ayrı bir kaba aktarın.
  4. Bütün bu işlemlerin sonunda, yaklaşık 1 litre badem sütü elde etmiş olmanız gerekmektedir.
  5. Ev yapımı doğal badem suyunuzu buzdolabında bir süre beklettikten sonra tüketebilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ