MorTilki.Com

Kirpik Nasıl Uzatılır? Uzun ve Hacimli Kirpiklere Kavuşmak İçin Pratik Ev Çözümleri

Kirpik Nasıl Uzatılır? Uzun ve Hacimli Kirpiklere Kavuşmak İçin Pratik Ev Çözümleri

İlkokul çağındaki çocukların birçoğunun uzun kirpiklere sahip olduğunu hiç fark ettiniz mi? Bir zamanlar hepimizin uzun ve dolgun kirpikleri vardı. Ne yazık ki, yaşımız ilerledikçe kirpiklerimiz kısalarak seyrekleşir. Bu konuda birincil suçlular ise yetersiz beslenme, genetik faktörler, hormonal değişimler ve bazı makyaj ürünleridir. Sevindirici haber, zamanı tersine çevirerek daha uzun ve dolgun kirpiklere yeniden kavuşmak için evde deneyebileceğimiz birkaç pratik numara var.

Kirpikler, gözleri dış etkenlerden koruyan ve potansiyel tehlikelere karşı sensör gibi çalışan vücudumuzun önemli parçalarından biridir. Dahası, uzun ve dolgun kirpikler yüz güzelliğinin tamamlayıcı unsurudur. Ancak ne yazık ki çoğu insan hacimli kirpiklere sahip olarak doğmuyor veya yaşlılıkla birlikte uzun kirpiklere veda etmek zorunda kalıyor. Sonuç olarak, maskara, bakım serumları ve takma kirpik gibi farklı çözüm yolları deneniyor. Neyse ki, tüm bunların dışında kirpikleri uzatmanın ve güçlendirmenin farklı yolları var…

Doğal ürünler kullanarak kirpik uzatmak her ne kadar mümkün olsa da bir gecede ok gibi kirpiklere kavuşmanızı sağlayacak bir yöntem ne yazık ki yok! Bu nedenle, sabır ve istikrar kirpik uzatma konusunda anahtardır. Nitekim, kirpiklerimizin ortalama uzama süresi 6 ila 8 hafta aralığında değişebiliyor. Şimdi, bu konuda neler yapabileceğimize göz atalım ve kirpik nasıl uzatılır? Sorusuna cevap olabilecek yöntemleri inceleyelim.

Evde Kirpiklerimi Uzatmak İçin Neler Yapabilirim?

Kirpik uzatmak için evde deneyebileceğiniz yöntemler, beslenme düzenine dikkat etmek, doğal taşıyıcı yağları uygulamak, dudak balsamı sürmek ve kirpik serumu kullanmak gibi basit çözümleri içerir. İşte yapabilecekleriniz hakkında birkaç ipucu…

Beslenme şeklinizi gözden geçirin: Yediklerimiz ve içtiklerimizin saç, kirpik veya kaş olduğuna bakılmaksızın vücudumuzdaki tüm kılların uzamasıyla yakından ilişiği vardır. Bu konuda diyetinizde dikkat etmeniz gereken ilk şey keratin yönünden zengin gıdalardır çünkü keratin, saçın oluşumunu sağlayan asıl proteindir. Süt ürünleri, tavuk eti, balık, lahana, brokoli, pırasa ve az yağlı kırmızı et gibi keratin içeren besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

Zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı sürün: Sızma zeytinyağı, kalın ve hacimli kirpiklere kavuşmanızı sağlayabilecek nemlendirici, antibakteriyel özelliklere sahiptir. Hindistan cevizi yağı ise kirpiklerinizin sağlığını koruyabilecek ve uzamasına yardımcı olacak laurik asit ihtiva eder. İmkanlarınız doğrultusunda bu iki yağdan birini veya alternatif olarak badem yağını kullanabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken şey temiz bir zemine uyguluyor olmanızdır. Yüzünüzü makyajdan arındırın ve her zaman olabildiğince ”temiz bir sayfa” ile başlayın. Pamuklu çubuğu yağa batırın ve kirpik kökleriniz dahil baştan uca kirpiklerinize sürün. Akşamdan sabaha bu şekilde bekleyin ve sabah su ile yıkayın. Bu işlemi tutarlı bir şekilde 1,5 ila 2 ay boyunca uygulayın.

Vazelin kullanmayı deneyin: Petrol jölesi ismiyle de bilinen vazelin, kuru cildi nemlendirmek söz konusu olduğunda harika işler başarır. Diğer yandan, kirpik uzamasını teşvik ettiğine dair bilimsel bir kanıt olmasa da çoğu kadın vazelin kullanarak olumlu sonuç aldığını iddia ediyor.

Parmağınızın ucuyla az miktarda aldığınız vazelini kirpiklerinize yedirerek sürün. Gözlerinizle temasından mümkün olduğunda kaçının. İşlemi akşam yatmadan önce uygulayın ve sabaha kadar kalmasına izin verin. 2 günde bir olmak şartıyla 45 gün boyunca kirpiklerinize vazelin sürün.

Şekersiz yeşil çay uygulayın: Yakın tarihli bir çalışmada, düzenli olarak yeşil çay içenlerin içmeyenlere kıyasla 1,26 yıl daha uzun yaşadıkları görüldü. Gezegendeki en sağlıklı içeceklerden biri olarak bilinen yeşil çayın genel sağlık faydaları dışında başka olumlu etkileri de var. Örneğin, her akşam yatmadan önce kirpiklerinize yeşil çay (şekersiz) sürerek daha hızlı uzamalarını sağlayabilirsiniz. Uygulama öncesi göz kapaklarınızın ve kirpiklerinizin temiz olduğundan emin olun. 2 ay boyunca bu yöntemi her akşam tekrarlayın.

Kirpik serumu satın almayı düşünün: Eczanelerden veya online olarak temin edebileceğiniz kirpik ve kaş serumları, kıl büyümesini teşvik eden özel faydalı bileşenler içerir. Eğer kirpik serumu kullanmayı düşünüyorsanız, satın almadan önce ürünün içeriğinde biyotin, pantenol, amino asitler ve çinko gibi uzamayı teşvik eden bileşenlerin olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Dudak balsamı sürmeyi deneyin: Kirpiklere dudak kremi veya balsamı sürmek, onları daha kıvırcık ve hacimli gösterebilir. Dudak balsamını nazikçe dibe doğru sürün. Bu işlemi, rimel sürmeden önce veya yatmadan önce deneyebilirsiniz. Rimel sürmek istiyorsanız, balsam sonrası öncelikle kirpik kıvırıcı kullanmayı deneyin.

Kirpiklerinize nazik davranın: Makyaj temizlerken kuvvetli bir şekilde ovalamak veya çekiştirmek kirpiklerinize zarar verebilir. Ayrıca yanlış kirpik kıvırıcı ürünler de dökülmeye sebep olur. Kirpik kıvırıcınızın yumuşak ve süngerimsi bir pedi olduğundan emin olun. Göz kapağınıza masaj yapmakla çekiştirmenin aynı şey olmadığını unutmayın.

Makyajsız maskara çubuğuyla kirpiklerinizi tarayın: Her gün kirpikleri fırçalamak gibi basit bir işlem bile uzamalarına yardımcı olabilir. Bu işlem için en ideali makyajsız maskara çubuklarıdır. En fazla birkaç dakika boyunca bu işlemi tekrarlayın. Bu yöntem, gevşek kirpiklerden kurtulmanıza ve kalanların güçlenmesine yardımcı olur.

Uygun maskara seçimi yapın: Maskaraların çoğu kurutur ve kirpiklerin kırılmasına veya dökülmesine yol açar. Özellikle suya dayanıklı maskaralar, kirpik sağlığınız için uygun ürünler değildir. Ayrıca hem kirpik hem de genel sağlığınız için her gün makyaj yapmaktan kaçının ve asla geceleri makyajla uyumayın.

Sonuç:

Yetersiz vitamin ve mineral alımı, genetik faktörler, hormonal değişimler ve kozmetik irritanlar kaşların kısa kalmasının ve seyrekleşmesinin ana nedenidir. Evde kirpik uzatma yöntemlerinin işe yararlılığı her ne kadar klinik çalışmalarla kanıtlanmamış olsa da düzenli ve gerekli şekilde beslenmek, kirpik serumu kullanmak, taşıyıcı doğal yağlar, yeşil çay, veya vazelin kullanmak gibi çözümler kirpiklerin hızlı uzamasını, gürleşmesini ve daha hacimli görünmesini sağlayabilir. Fakat, hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, istenilen sonuca ulaşmak için 1.5 ila 2 ay kadar zamana ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır.

Evde kaş uzatma yöntemleri çoğu zaman zararsızdır ancak nadirende olsa bazı kişilerin gözlerinde reaksiyon gösterebilir. Gözlerinizde kızarma, kaşıntı, kuruma veya kararan göz kapakları gibi olağan dışı değişiklikler yaşarsanız kullandığınız yöntemi devam ettirmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ