MorTilki.Com

En Etkili Yara İzi Kremleri! Sivilce, Yanık ve Ameliyat İzlerini Geçiren Krem

En Etkili Yara İzi Kremleri! Sivilce, Yanık ve Ameliyat İzlerini Geçiren Krem

Kesik, yanık, ameliyat ya da cildin kolajen yapısında değişikliğe yol açan sivilce gibi iltihaplı durumlar sonucu oluşan yara izleri, vücudun yaralanmaya verdiği tepki şeklidir. Bu izlerin iyileşerek kaybolma süreci, yaranın boyutuna, yerine ve bazı bireysel faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Yara izi kremleri, içerdikleri bazı etkili bileşenler sayesinde cildin doğal görünümüne yeniden daha hızlı kavuşmasına yardımcı olabilir.

En iyi yara kremi konusunda bilinmesi gereken temel kural; yara izi türüne, cildin nasıl tepki vereceğine ve içindeki maddelere göre kremin herkeste farklı etkiler gösterebileceğidir. Yara kremi kullananların bilmesi gereken diğer bir önemli husus ise sonuçların görülebilmesinin birkaç ay sürebilmesidir.

Yara İzi Kremleri Hasarlı Bölgeye Nasıl Etki Eder?

Vücudun farklı yerlerindeki yara izleri, yara oluştuktan sonra cildin onarım için başlattığı doğal döngünün bir parçasıdır. Vücut, yarayı dış etkenlerden korumak maksadıyla bölgeyi deri hücreleriyle kapatmak için hızla çalışmaya başlar. Bu hızlı işleyiş, bazen sağlıklı cilt hücrelerinden daha fazla kolajen içeren kusurlu hücrelerin oluşmasına neden olur. Yara izlerinin sağlıklı cilde göre farklı görünmesinin altında yatan temel neden budur.

Çoğu yara izi zamanla kendiliğinden kaybolur ancak bazı durumlarda bu süreç uzayabilir ya da izler kalıcı olabilir. Yara izleri için üretilen kremler, bazı farklı yollarla dokunun daha hızlı iyileşmesine ve izlerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Bazı cilt kremlerinin içeriğindeki eksfoliantlar, cilt hücrelerinin üst tabakasını ve ölü deriyi uzaklaştırmak için etkilidir. Diğer bileşenler, yara izlerinin daha çabuk kaybolması ve daha dolgun bir görünüm kazanması için bölgeyi nemlendirmekle görevlidir.

En İyi Yara İzi Kremleri

Yara izi kremleri, bu sürecin sadece bir parçasıdır. Vücutlarındaki yara izlerinden kurtulmak isteyenler, bölgeye doğrudan güneş ışığı temas etmesine mani olmalı, güneş koruyucu krem kullanmalı ve yara izinin olduğu yerin yeniden hasar görmemesi için mümkün olduğunca tedbirli davranmalıdır.

1 – Mederma Yara Jeli

Mederma Advanced Scar Gel, tipik yara izleri için en popüler ve etkili ürünlerin başında gelmektedir. Akne, yanık, kesik ve ameliyat gibi yara izleri için kullanılmaktadır. İçeriğindeki ana etken madde olan allantoin, cilt hücrelerinin nemlendirerek yara izi görünümlerini azaltır.

Bu krem, aynı zamanda cildi beslemek ve kuruluğu önlemek için soğan özü gibi birçok farklı bileşen içermektedir. Ürünü daha önce kullananlar, yeni oluşan yara izlerinde etki göstermeye başlaması için 8 hafta, daha eski izler için ise 6 ay düzenli olarak kullanılması gerektiğini belirtmektedir.

2 – ScarAway Silikon Yara İzi Önleme Bandı

Silikon içeren ve nefes alabilen bir kumaştan üretilen ScarAway bant, cildin en üst katmanındaki sağlıklı bariyeri taklit ederek doğal bir bariyer görevi görmektedir. Bu özelliği, yara sonrası oluşması muhtemel izlerin azalmasında yardımcı olmakta ve yaralı cilt dokusunun rengini kaybetmesini önlemektedir.

Daha çok sezaryen gibi cerrahi yara izlerinin iyileşmesi için tercih edilmektedir. Üründe kullanılan kumaş esnek ve nefes alabilir yapıya sahiptir. Bu sayede kullanıcıyı rahatsız etmez ve gün boyu kullanılabilir. Bazı kullanıcıların tek şikayet ettiği tek nokta, bandın vücutta bıraktığı yapışkan hissidir. Bu yapışkanlık hissi bazı insanları rahatsız edebilmektedir.

ScarAway silikon bandın yara izlerini iyileştirme süresi bazı faktörlere bağlı olarak değişebilir. Yeni izleri üzerinde, birkaç hafta gibi kısa bir sürede etkili sonuçlar alındığı belirtilmektedir. Ancak bu süre, eski yara izlerinde daha uzun bir zaman gerektirebilir.

3 – Derma E Yara İzi Jeli

Derma E yara izi jeli, yara izlerinden kurtulmak için doğal bir seçimdir. Jelin içeriğinde; antioksidan bakımından zengin soğan özü, cildi nemlendirmek için allantoin ve pürüzlerin azalmasına yardımcı olabilecek bir vitamin türü olan pantenol bulunmaktadır.

Üretici, jelin içeriğinde kullanılan maddelerin tamamen doğal ve zararsız olduğunu iddia etmektedir. Üründe bir araya getirilen bütün doğal bileşenler, yara izlerini gidermekte ve hasarlı bölgedeki cilt yapısının normale dönmesinde etkilidir.

Jelin günde 2 kez uygulanması önerilmektedir. Yeni yara izlerini giderilmesi için 8 hafta, daha eski yara izlerinde gözle görülür iyileşmeler için ise 6 ay gibi bir süre kullanılması gerekebilir.

4 – MD Performance Yara İzi Giderici Jel

Cerrahi ve travmatik yara izleri için formüle edilmiş silikon karışımlı bir jeldir. Silikon özelliği, yara izi oluşan bölgedeki cilt hücreleri için doğal bir bariyer görevi üstlenir. Ürünün hafif kızarık yeni yara izlerine uygulanması, cildin 2 hafta gibi kısa bir sürede iz kalmadan iyileşmesine yardımcı olur. Etkili bir sonuca ulaşmak için bölgedeki cilt anormallikleri tamamen kaybolana kadar kullanılması tavsiye edilmektedir.

5 – Honeydew Yara İzi Kremi

Honeydew krem, cildi beslemek ve canlandırmak için birçok faydalı yağ ve bileşen içermektedir. Sağlıklı bir cilt ve  yara izlerinden kurtulmak için iyi bir seçenek olabilir. Kuşburnu yağı, jojoba yağı ve shea yağı gibi cilt için faydaları bilinen yağlarla zenginleştirilmiştir. Bu yağlar cildin görünümünü iyileştirebilir. İçeriğindeki stearik asit gibi diğer bileşenler ise cildin neminin kaybolmasının önüne geçer.

6 – Differin Adapalene Jel

Sivilce izlerinin kaybolmasında yaygın olarak kullanılan antioksidan özellikli Differin Adapalene jel, birçok kullanıcı tarafından tavsiye edilen kremlerin başında gelmektedir. Sivilce rahatsızlığı olan bazı kişiler, ürünün bu tür izler üzerinde kısa sürede fayda sağladığını söylemektedir.

Geride bıraktığımız yıllarda orta ve şiddetli atrofik sivilce izi olan kişilerle, bu ürün kullanılarak bir çalışma yürütülmüştür. Katılımcılar, 24 hafta sonra yüzlerindeki sivilce yarası izlerinde önemli oranda azalma olduğunu belirtmiştir.

Bütün bunlarla birlikte, adapalen jel bazı kişilerde cilt tahrişine yol açabilir ve durumu daha da kötüleştirebilir. Sivilce sorunuyla karşılaşan kişiler, buna benzer ürünleri kullanmadan önce mutlaka bir dermatoloğa danışmalıdır.

Kişiye Uygun Yara İzi Kremi Nasıl Seçilir?

Doktora danışın: Yara izlerinin güvenli bir şekilde tedavi edilebilmesi için dermatologla konuşmak önemli bir adımdır. Bu, size maddi ve manevi açıdan birçok avantaj kazandırabilir. Alanında deneyimli uzman hekimler, merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlar ve kremlerin kullanım ipuçlarını sizinle paylaşabilir.

İçeriklerinin etkili olmasına dikkat edin: Kremlerde kullanılan bazı bileşenler, yara izlerinin daha hızlı kaybolmasına yardımcı olabilir. Bu bileşenlerin en önemlileri şunlardır:

  • Silikon
  • Soğan özü
  • Aloe vera
  • Yeşil çay

Tüm içeriğinden emin olun: Yara izi kremleri, kişide alerjiye neden olabilecek bazı bileşenler içerebilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için, ürünün tüm bileşenlerinin listesini dikkatli bir şekilde okuyun.

Üreticinin güvenilirliğinden emin olun: Kremi satın almadan önce, üretici şirket hakkında bir araştırma yapın. Ürün ve şirket hakkında net bilgilere erişemiyorsanız, bu ürünün şüpheli olduğu anlamına gelir. Daima güvenilir üreticilerden temin edin. Bir ürün hakkında gerçek olamayacak kadar iyi göstermeye çalışan yorumlara rastlarsanız, sahte olması muhtemeldir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ