MorTilki.Com

Emziren Anneler Acı Yiyebilir mi? Emzirme Döneminde Acı ve Baharatlı Yemek

Emziren Anneler Acı Yiyebilir mi? Emzirme Döneminde Acı ve Baharatlı Yemek

Hamile olduğunuz süreç boyunca, ”iki canlı” olduğunuzu düşünerek, sevdiğiniz birçok lezzetle aranıza mesafe koymuş olabilirsiniz. Uzun bir bekleyişin ardından, doğum sonrası normal beslenme alışkanlığınıza geri dönmek istemeniz gayet normal. Ancak öncelikle ”sizin beslendiğiniz gıdalarla bebeğinizin de beslendiği” gerçeğini unutmamanız gerekiyor. Tam da bu noktada, emzirme döneminde acı ve baharatlı yeme konusu öne çıkıyor.

Mamalardan farklı olarak, anne sütünün tadı sizin yediğiniz besinlere göre değişkenlik gösterir. Bebeğiniz hazır mama ile beslendiğinde yalnızca aynı tadı tanıyabilir. Anne sütü ile beslenen bebekler ise annenin yediği farklı besinler doğrultusunda farklı tatlarla tanışır ve alışır. Aslında bu (emzirmek), katı yiyeceklerin tatlarını bebeğinize tanıtmanın en akıllıca ve doğal bir yoludur. Tabii burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, bebeği rahatsız edebilecek tatları, annenin yememesi gerektiğidir. Nitekim, annenin yediği besinlerden, süt emen bebek de nasiplenir!

Emziren annelerin yediği besinlerin, sütleriyle doğrudan ilişkili olduğunu öğrendiğimize göre şimdi de bu dönemde acı ve baharatlı yemek konusuna değinelim…

Bebeğimi Emzirdiğim Dönemde Acı Yiyebilir miyim?

Öncelikle acının ne olduğundan ve yanma hissinin nasıl gerçekleştiğinden kısaca bahsedelim. Acı biberleri acı yapan şey, biberin içeriğinde bulunan kapsaisin isimli maddedir. Ağzımızdaki veya cildimizdeki duyu reseptörleri, dokuya zarar verebilecek bir sıcaklık tespit ettiğinde ağrılı bir şekilde uyarı yapar. Kapsaisin maddesi gerçek bir sıcaklık kaynağı olmamasına rağmen, duyu reseptörlerimiz bu maddeye duyarlılık gösterir ve yanma hissini başlatır.

Yetişkin bir birey olarak kapsaisin nedeniyle oluşan acı biber yanığını tolere edebilirsiniz ancak bebekleriniz sizden çok daha hassastır ve sizi rahatsız etmeyecek miktarda acı, aslında bebeğinizi rahatsız edebilir. Bu da emziren annelerin acı yememesi gerektiği anlamına gelir. Acı yiyeceklerle beslenen ve emziren bir anneyseniz, bebeğiniz aşağıdaki belirtileri gösterebilir:

 • Beslendikten (emdikten) sonra mızmızlanmak
 • Uzun süre ağlamak
 • Huzursuz bir hal
 • Pişik
 • Sütün tadının acı olması nedeniyle bebeğin emmeyi reddetmesi
 • Nadiren deride döküntü

Emziren Annelerin Baharatlı Yiyecekleri Tüketmesi Zararlı mı?

Emzirme döneminde annelerin baharatlı yiyecek tüketimi tartışmalı bir konudur. Baharatların anne ve bebeğe çeşitli faydaları olabileceği gibi rahatsız edici durumlara da yol açabilir. Bununla birlikte, az miktarda baharatlı yiyecekleri yemek genel olarak güvenli kabul edilir. Tabii burada acı ve damak tadı olarak çok yoğun olan rahatsız edici baharatlardan bahsetmiyoruz! Şimdi, emzirme döneminde baharatlı gıdaları tüketmenin avantajlarına ve dezavantajlarına hep birlikte göz atalım…

Emzirme döneminde baharatlı yiyeceklerin artıları:

 • Emzirme döneminde baharat tüketmenin en büyük artısı bebeğinizin farklı tatlara alışmasıdır. İlerleyen süreçte bebeğinizin katı yiyeceklere geçmesini kolaylaştırır ve bebeğiniz tarafından katı yiyecekler daha kolay kabul görür. Ek olarak, 2001 yılında yapılan çalışmada, değişik tatlara anne karnında veya emzirilirken maruz kalan bebeklerin büyüdüklerinde aynı lezzetleri sevebilecekleri görülmüştür.
 • Bazı baharat türleri kolesterolünüzü düşürerek kan dolaşımınızı iyileştirebilir. Tüm bunlar, tansiyonunuzu kontrol altına alacağınız ve daha az kalp hastalıkları riskiyle karşılaşabileceğiniz anlamına gelir. Bu faydalar bebeğinize de aktarılır.
 • Köri gibi bazı baharatlarla hazırlanan soslu gıdalar vücudunuzdaki ağrıyı ve bebeğinizin rahatsızlığını hafifletebilir. Baharatlarda bulunan bileşenler beyne hızlıca ulaşarak, vücudun gönderdiği acı verici hissi nispeten engeller.
 • Baharatlı besinler metabolizmanızı iyileştirerek hızlı çalışmasını teşvik eder. Sindirim sistemiz hızlanır ve yağ yakımanıza yardımcı olur. Benzer şekilde, bebeğinizin için de uygun bir metabolizma oluşturabilir.

Emzirme döneminde baharatlı yiyeceklerin eksileri:

 • Tüm baharatlı yiyecekler gaz yapar. Emziren bir anneyseniz, baharatlı gıdalar yemeden önce düşünmeniz gereken ilk konulardan biri budur. Bebekler, yetişkinler gibi gazlarını çıkaramadığından geçici olsa da sancılı bir süreç yaşayabilirler.
 • Baharatlı yiyecekler, sade yiyeceklere göre daha ”ezici” bir lezzete sahiptir. Baharat, bebeğinizin diğer besinlere alışmasına yardımcı olsa da diğer yiyecekleri reddetmesine neden olabilir. Bunun nedeni, baharatlı lezzetlere uyum sağlayan bebeğin, gelecekte sade yiyecekleri daha tatsız bularak karamsar kalabileceğidir.
 • Çok fazla baharatlı yiyecekler tüketmek, hem annenin hem de bebeğin cildinde döküntüye neden olabilir. Daha çok, acılı baharatları tiketen annelerde ve bebeklerde bu tür alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Emziren bir anneyseniz vücudunuzun daha çok süt üretimi yapması konusunda bilgi sahibi olmak için Emziren anneler için süt yapan yiyecekler başlıklı konumuza göz atabilir ve İbrahim Saraçoğlu‘nun bu konudaki görüşlerinin yer aldığı aşağıdaki kısa videoyu izleyebilirsiniz.

Sonuç:

Annelerin yediği besinlerden bebekleri de faydalanır. Bunun nedeni, besinlerin öncelikle kana sonrada anne sütüne karışıyor olmasıdır. Bu bağlamda, acı içeren gıdalar bebekleri rahatsız edeceğinden, emziren annelerin acı yememesi gerekir. Ek olarak, aşırı tuzlu yiyecekler, salamuralar ve turşu benzeri gıdalar anne sütünü azaltabileceğinden tavsiye edilmez.

Baharatlı yiyecekler ise tartışmalı bir konudur. Bebek ve anne için olumlu etkileri olabileceği gibi bazen rahatsız edici sonuçları olabilir. Bu nedenle, baharat seven bir kadınsanız emzirme döneminde baharatlı yiyecekleri fazla abartmadan az miktarda tüketmeye dikkat etmeniz yerinde bir karar olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ