MorTilki.Com

Adetliyken Saç Boyanır mı? Adet Döneminde Saç Boyatmak Hakkında Merak Edilenler

Adetliyken Saç Boyanır mı? Adet Döneminde Saç Boyatmak Hakkında Merak Edilenler

Konu makyaj, saç ve güzellik olduğunda her kafadan farklı bir ses çıktığına çoğu kez şahit olmuşsunuzdur. Herkesin kendince doğru bulup uyguladığı veya kırmızı çizgisi olan yasakları var. Gerçek şu ki, çoğu insanın doğru olarak kabul ettiği birçok bilgi, aslında yalnızca şehir efsanelerinden ibaret. ”Adet döneminde saç boyanmaz” klişesi de bunlardan biri. Saçlarınızı boyatmanız gerekiyorsa ve regl döneminde olan bir kadınsanız, işte içinizi rahatlatacak bir rehber…

Daha önce, adetliyken saç boyatmanın sakıncalı olduğunu ve regl döneminde yapılan saç boyasının tutmayacağını iddia eden web sitelerini ziyaret etmiş olabilir veya bu sözlere kulak kabartmış olabilirsiniz. İddialar, regl döneminde hormon dalgalanmaları nedeniyle, saçların çok yağlanmasına ve hızlı uzamasına dayandırılıyor. Adet döngüsü sırasında vücudumuzda hormonal seviyelerde değişimler yaşandığı doğru. Peki ama bu hormon dalgalanmaları saç boyatmaya engel olabilir mi? Elbette ki hayır!

Adetliyken saç boyatmak konusunda görüşünü belirten çoğu kişi, hormon dalgalanmalarının, saçın ”davranış şeklini” (hızlı uzama ve yağlanma gibi) değiştirdiğini ve bu nedenle boyanın tutmayacağını savunuyor. Aslına bakarsanız bu söylemlerin nereden geldiğini kimse bilmiyor ve hemen hepsi varsayımdan ibaret. Gerçek şu ki, bu iddiaları destekleyen hiçbir bilimsel araştırma veya klinik çalışma yok. Adet döneminde saç boyatmak günah değildir, boyanız akmaz, boyanızın rengi solmaz, saç dipleriniz boyasız kalmaz ve herhangi bir sağlık riskiyle karşılaşmazsınız. Yani evet, adetliyken saç boyanır.

Diğer yandan, nadiren de olsa bazı kadınlar adet dönemlerinde kimyasal kokulara karşı daha hassas olabiliyor. Menstrüasyon döneminizde saç boyasının kokusu mide bulandırıcı olacak kadar rahatsız edici olabilir. Ek olarak, kadınların acı eşiğinin en yüksek olduğu zaman adet kanamasının olduğu günlerdir. Adetliyken ağda yaptığınızda canınızın daha çok yanmasının sebebi budur. Bakınız: Ağdanın acıtmaması için ne yapılır? Bu bağlamda, boya dışındaki diğer saç uygulamaları esnasında canınız biraz daha fazla yanabilir ancak çoğu kadının acı eşiği bu seviyeyi rahatlıkla tolere edebilir.

Sonuç:

Her kadının bedeni bireyseldir ve farklı özellikler gösterir. Bazı kadınlar kendini iyi hissederek, adetliyken spor salonuna gidebilir, aktif bir yaşam sürdürebilir ve dolu dolu yaşayabilir. Bazıları ise tam tersine eski çalışma kapasitesini nispeten kaybederek biraz daha sancılı geçirebilir. Ancak sonuç ne olursa olsun, adet kanamasıyla saç boyası arasında ilişki yoktur ve gönül rahatlığıyla istenilen renge saçlar boyatılabilir.

Adet döneminizi, istediklerinizi yapmanıza engel olan ”kısıtlama günleri” olarak düşünmeyin. Saçlarınızı boyatmak istiyorsanız boyatın, tatil planınız varsa gidin, spor yapmak istiyorsanız yapın. Kısacası, adet rutininizi yaşam kalitenizi düşüren bir ceza olarak görmek yerine, kadın olmanın doğal bir gereği olarak düşünün. Hoşça ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ