MorTilki.Com

Hızlı Tırnak Uzatıcı Yöntemler! Tırnakların Çabuk Uzaması İçin Ne Yapmalı?

Hızlı Tırnak Uzatıcı Yöntemler! Tırnakların Çabuk Uzaması İçin Ne Yapmalı?

Tırnakların uzama hızı ve görünümü, genel sağlık durumunun bir yansımasıdır. Hızlı büyüyen, güçlü ve sağlıklı tırnaklara kavuşmanın en güvenli yolu doğru bir diyettir. Keratin adı verilen sert bir proteinin katmanlarından oluşan tırnaklar, evde uygulanabilecek bazı bakım teknikleri ve kürler sayesinde daha hızlı büyüyebilir.

Öğünlerde tüketilen taze sebze ve meyveler, yağsız protein kaynakları, sağlıklı yağlar ve yeterli miktarda karbonhidrat, bu doğal süreci en fazla etkiyen temel faktörler arasında bulunuyor. Tırnakların daha çabuk uzaması, bunlarla birlikte bazı yöntemlerle de desteklenebilmektedir.

Uzmanlık gerektirmeyen bazı teknikler, tırnaklarının güçsüz olması ve yavaş uzamasından şikayetçi olanlar için yardımcı olabilir. Fakat tırnakları çok kısa sürede uzatabilen hiçbir sihirli yöntemin olmadığı unutulmamalıdır. Tırnaklarınızla iyi ilgilenirseniz onları güçlendirebilir, hızlı uzamasına katkıda bulunabilir ve kırılmaların önüne geçebilirsiniz.

Tırnak Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı ve yetişkin bireylerin ortalama tırnak uzama süresi, ayda yaklaşık 3,5 milimetredir. Bu süreci hızlandıran bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir yöntem yoktur. Ancak doğru beslenme ve daha önce denenmiş bazı ipuçları, zamanla tırnakların güçlü ve hızlı uzamasına yardımcı olabilir.

Yeterli Miktarda Biyotin Alın

Vücudun tüketilen yiyecekleri enerjiye dönüştürmesini sağlayan önemli bir B vitamini türü olan biyotin, saç ve tırnakların gücünü ve büyüme hızını artıran temel gereksinimlerin başında gelir. Günlük alınan biyotin miktarının yeterli olması, tırnak sorunlarının birçoğunu çözebilmektedir. Bazı uzmanlar, bu vitaminin tırnak gücünü sadece birkaç hafta içinde artırabileceğini söylemektedir.

Doğal biyotin içeren gıdalar ise şunlardır:

 • Pişmiş yumurta
 • Sardalya
 • Fındık veya fındık ezmesi
 • Kepekli tahıllar
 • Karnıbahar
 • Muz
 • Mantarlar
 • Soya ve fasulye çeşitleri

Tırnak Sertleştirici Kullanın

Yumuşak ve güçsüz tırnaklar kırılmaya daha elverişlidir. Tırnaklarda oluşan bu tür hasarlar uzama hızını olumsuz etkiler. Tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa, uzmanlar az miktarda tırnak sertleştirici kullanılmasını önermektedir.

Bu ürünler, tırnakları güçlendirerek kırılmaları kısa sürede önlemeye yardımcı olabilmektedir. Ancak tırnak sertleştiricilerin uzun süre kullanılması, ilerleyen süreçte tırnakların kırılmaya daha eğilimli olmasına ve zayıflamasına yol açabilmektedir. Bu nedenle sürekli kullanımdan kaçınmalıdır.

Toksik İçeren Oje ve Yapay Tırnak Kullanmayın

Çeşitli kimyasal maddelerle tırnaklara yapıştırılan yapay tırnaklar ve toksik ojeler, bir süre sonra altta kalan gerçek tırnakları zayıflatmakta ve kırılmaya daha yatkın hale getirmektedir. Tırnaklarınızın zarar görerek uzama hızını etkiyen bu ürünler yerine, mümkünse toksik olmayan ya da su bazlı ojeler kullanmaya çalışın.

Bazı ojelerde kullanılan diğer zararlı bileşenlerin listesi:

 • Tolüen
 • Formaldehit
 • Dibütil ftalat (DBP)

Tırnak Bakımını İhmal Etmeyin

İyi ve düzenli bir tırnak bakımı, uzama hızını teşvik etmeye ve kırılmaların azalmasına yardımcı olabilir. Tırnaklarınızı her daim sağlıklı tutmanın bazı yolları şunlardır:

 • Tırnakların temiz ve kuru tutulması, altında bakterilerin barınmasını ve çoğalmasını önler.
 • Tırnaklarınızı keserken keskin bir makas tercih edin. Uygun olmayan makaslar, keserken tırnaklara hasar verebilir.
 • Tırnaklar kesildikten sonra, kenar kısımları yumuşak bir törpüyle hafifçe yuvarlanmalıdır.
 • Ellerinizi losyonlarla nemlendirirken, tırnak etlerinin bulunduğu taban kısımlarına da sürmeyi ihmal etmeyin.
 • Tırnaklarınızı aşırı kısa kesmekten ve tırnak yeme alışkanlığından kaçının.

En Etkili ve Doğal Tırnak Uzatma Yolları

Tırnaklarınızdan herhangi birini kaybederseniz, o tırnağın tamamen yeniden büyümesi için altı ay gibi uzun bir süre gerekmektedir. Tırnaklar yaz aylarında ve gündüz saatlerinde daha hızlı büyür. Tüm çabalarınıza rağmen tırnaklarınız uzamıyor ve yapay tırnak kullanmak zorunda kalıyorsanız, aşağıdaki hızlı tırnak uzatıcı yöntemleri deneyebilirsiniz.

Soğuk Su, Tırnakların Daha Hızlı Uzamasına Yardımcı Olur

Soğuk suyla sık temas halinde olan tırnaklar daha hızlı uzar. Ancak suyun sıcak veya ılık olması, tırnakların yumuşamasına yol açarak daha kolay kırılmasına neden olacaktır. Bulaşıklarınızı elde yıkıyorsanız, suyun içerisine yarım limonun suyunu ilave ederek doğal bir tırnak sertleştirici elde edebilir ve tırnak hasarlarının oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Zeytinyağı ve Limon Kabuğuyla Tırnak Uzatma

Yaş ve hormonlar, tırnak uzama hızını etkileyen kontrolümüz dışındaki en etkili faktörlerdendir. Tırnakların hızlı büyümesi için bazı doğal yöntemlerle bu sürece yardımcı olabilirsiniz. Zeytinyağı ve limon kabuğu ikilisi, bu konuda en çok başvurulan yöntemlerin başında geliyor.

Bir limonu ortadan ikiye bölün ve bir yarısının içini kaşıkla boşaltın. (Daha önce kullandığınız bitmiş bir limonu da kullanabilirsiniz) Ardından, boş yarım limonun içine üç damla zeytinyağı damlatın ve masaj şeklinde bütün tırnaklarınıza teker teker uygulayın.

Sirke ve Tuz Yöntemi

Tırnaklarınızın yavaş büyüdüğünü düşünüyorsanız, hiçbir yan etkisi bulunmayan bu doğal yöntemle bir hafta gibi kısa sürede tırnaklarınızı daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler; sirke, tuz ve uygun büyüklükte bir kap. Parmaklarınızın sığabileceği bir kabın içerisine sirke ekleyin ve bir yemek kaşığı tuz ilave ederek karıştırın. Tırnaklarınızı bu karışımın içinde 5 dakika kadar bekletin ve yıkayın. Bu yöntemi günde bir defa uygulamanız yeterlidir.

Doğal Tırnak Uzatma Kürü Tarifi

Sağ elinizi daha çok kullanıyorsanız, bu baskın elinizdeki tırnaklar daha hızlı büyür ve tırnak uzunluklarında bir dengesizlik gözlemlenebilir. Bunun nedeni, vücudun en çok kullanılan ele daha fazla besin ve kan göndermesidir. Meydana gelen bu besin akışı tırnak uzamasını hızlandırabilir. Aşağıdaki kür, tırnakları besleyerek tüm tırnakların eşit miktarda uzamasına yardımcı olabilir.

Gerekli malzemeler:

 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı süt
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Yukarıdaki malzemelerin tümünü bir kasede birleştirin ve iyice karıştırın. Hazırladığınız kürü, tırnaklarınıza ve parmak uçlarınıza masaj yaparak mümkün olduğunca yedirin. 30 dakika bekletin ve soğuk suyla yıkayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ